Mitsubishi Lancer Evo X

Na wystawie w Bolonii zadebiutowała europejska wersja Lancera Evolution X. W sprzedaży ma się pojawić dopiero w połowie przyszłego roku. Czy okaże się godnym następcą poprzednich wersji?

Nowy Lancer budzi emocje. Do tej pory tylko wyglądem a teraz również osiągami wraz z nowym Evolution X.

Pod względem technicznym Lancer jest całkowicie nową konstrukcją. Sztywność nadwozia zwiększono przynajmniej o 40 %. Poprawiło to precyzję prowadzenia, bezpieczeństwo i zmniejszeniem drgań i hałasu. W celu lepszego rozkładu masy pomiędzy osie akumulator powędrował do bagażnika. Nowy model charakteryzuje się stosunkiem 56% na przód do 44% na tył, podczas gdy w starym modelu wynosił on 60/40.

Zwiększeniu uległ rozstaw osi, co powinno przełożyć się na większą ilość miejsca w środku, lecz niestety tak nie jest. Evo X zapewnia więcej miejsca jedynie wszerz. Ilość miejsca na nogi i głowę zarówno z przodu, jak i z tyłu jest taka sama, lub minimalnie mniejsza.

Największym wrogiem każdego samochodu sportowego jest zbyt duża masa. Nowy Lancer Evo X waży o 150 kg więcej od swojego poprzednika. Jest to duży przyrost wagi, który trudno zrekompensować mocą zwiększoną o 15 KM.

W stosunku do poprzedniego modelu oferującego jedynie dwie przednie poduszki powietrzne, "dziesiątka" posiada jeszcze standardowo poduszkę chroniącą kolana kierowcy w razie wypadku. Boczne poduszki i kurtyny powietrzne występują jedynie w opcji.

Silnik 4B11

Lancer Evolution napędzany jest całkowicie nowym doładowanym silnikiem 4B11, pochodzącym od 2-litrowej , 4-cylindrowej, 16-zaworowej jednostki DOHC MIVEC montowanej już wcześniej w Lancerach przeznaczonych na rynek amerykański i japoński.

Silnik ten, członek rodziny World Engine (silnik światowy) opracowanej wspólnie z firmami Chrysler i Hyundai Motor Company (każdy partner opracowuje własne warianty, dotyczy to również tej jednostki), wytwarza większy moment obrotowy i charakteryzuje się lepszą reakcją w porównaniu ze swym poprzednikiem 4G63.

Zastosowanie technologii bezstopniowej regulacji faz rozrządu (MIVEC), zarówno dla zaworów dolotowych, jak i wylotowych, pozwala na optymalne dopasowanie faz rozrządu do obrotów i obciążenia silnika w celu stabilizacji charakterystyki spalania oraz umożliwia silnikowi dostarczanie większej mocy w całym zakresie prędkości obrotowej.

Nowy silnik, bez osprzętu, jest o 12 kg lżejszy niż 4G63, dzięki zastosowaniu odlewanych z aluminium bloku silnika (4G63 miał blok żeliwny), pokrywy głowicy i obudowy łańcucha. Turbosprężarka o zoptymalizowanej geometrii, z turbiną wykonaną ze stopu aluminiowo-tytanowego i aluminiowym wirnikiem sprężarki, poprawia czas reakcji i zwiększa moment obrotowy dostarczany przez silnik pracujący w zakresie niskiej i średniej prędkości obrotowej.

Zastosowanie skierowanego do tyłu kolektora wylotowego, oprócz poprawienia skuteczności odprowadzania spalin, pozwala na niższe usytuowanie silnika, a tym samym obniżenie środka masy. Inne udoskonalenia zmniejszyły straty układów dolotowego i wylotowego, tarcie w układzie rozrządu, co w efekcie doprowadziło do zwiększenia osiągów silnika.

Dwusprzęgłowa sportowa skrzynia biegów Twin Clutch SST

Lancer Evolution obok ręcznej przekładni dostępny jest z nową 6-biegową półautomatyczną skrzynią biegów Twin Clutch SST, która eliminuje pedał sprzęgła oraz zapewnia gładką i płynną zmianę biegów.

W skrzyni Twin Clutch SST nieparzyste (1-szy, 3-ci i 5-ty) i parzyste (2gi, 4-ty i 6-ty) biegi przyporządkowane są do oddzielnych wałków sprzęgłowych z własnymi sprzęgłami. Dzięki współpracy z układem sterowania silnikiem przełączenia pomiędzy tymi sprzęgłami zapewniają płynną i błyskawiczną zmianę biegów i przyspieszenie przy wyprzedzaniu (patrz porównanie osiągów dla 5-biegowej manualnej skrzyni biegów i SST).

Ponieważ do przenoszenia napędu, zamiast przekładni hydrokinetycznej, używa sprzęgieł, skrzynia Twin Clutch SST zapewnia doskonałą sprawność przenoszenia napędu z niewielkimi stratami mocy i dużą oszczędnością paliwa.

Skrzynia Twin Clutch SST pozwala na wybór pomiędzy trybem całkowicie automatycznym i manualnym Manual Shift, w którym kierowca może przełączać biegi w zwykły "ręczny" sposób. Przełącznik umieszczony w podstawie selektora umożliwia kierowcy wybór pomiędzy trybami normalnym, sportowym i "super sportowym", w celu optymalnego wyboru trybów przełączania biegów w różnych sytuacjach drogowych - począwszy od jazdy miejskiej, aż do jazdy na wąskiej i krętej drodze. Modele ze skrzynią Twin Clutch SST wyposażone są również w standardzie w łopatki zmiany biegów umieszczone na kolumnie kierowniczej, pozwalające na obsługę bez odrywania rąk od kierownicy.

Skrzynia Twin Clutch SST będzie dostępna Europie (w zależności od rynków) w obu wersjach GSR i najwyższych wersjach MR.

Dla kierowców, którzy preferują większą kontrolę nad swą maszyną, wersja GSR dostępna jest z nową, 5-biegową manualną skrzynią biegów. Korzystając z praktycznej wiedzy zdobytej przez Mitsubishi Motors na arenie sportowej, nowa manualna skrzynia biegów, bez zwiększenia wymiarów, radzi sobie z wyższym momentem obrotowym dostarczanym przez nowy turbodoładowany silnik. Biegi od pierwszego do czwartego mają wąskie zakresy. 1szy bieg ma niższe przełożenie niż poprzednio, co pozwala na lepsze przyspieszenie przy ruszaniu, natomiast 5-ty bieg wykorzystuje przełożenie przystosowane do wygodniejszej jednostajnej jazdy z dużą prędkością. Nowe skrzynie biegów wyposażone są w wielostożkowe pierścienie synchronizatorów dla wszystkich biegów, co pozwala na płynniejsze przełączanie biegów, większe wyczucie kierowcy, jak również zapewnia podwyższoną trwałość.

Napęd

Nowy Lancer Evolution wyposażony jest a napęd na cztery koła S-AWC (Super All Wheel Control). Oprócz znanych z dotychczasowego modelu systemów Sport ABS (sportowy przeciwblokujący układ hamulcowy), ACD (aktywny centralny mechanizm różnicowy) i AYC (aktywna kontrola znoszenia) zastosowano dodatkowo układ ASC (aktywna stabilizacja toru jazdy). Ma on za zadanie regulować moc silnika i siły hamowania każdego koła z osobna. Powoduje to podwyższenie stabilności manewrów wykonywanych w celu uniknięcia kolizji drogowej. Bezpieczeństwo na drodze ma dla inżynierów z Mitsubishi znaczenie priorytetowe, gdyż Lancery Evo częściej można spotkać na drogach publicznych, niż na torach wyścigowych.

Zawieszenie

Konstrukcja zawieszenia pozostała niezmieniona. Z przodu nadal są kolumny Mc Pherson, a z tyłu zawieszenie wielowahaczowe. Zwiększono za to o 30 mm rozstaw kół przednich i tylnych.

Jazda

Purystom nie przypadną zapewne do gustu ułatwienia, mające sprawić, że samochód będzie łatwiejszy w prowadzeniu dla niewprawnego kierowcy. Pierwszym z nich jest mniej bezpośredni układ kierowniczy o większym przełożeniu, drugim zaś zastosowanie elektronicznych układów wspomagania kierowcy w czasie jazdy.

Test przeprowadzony przez amerykański miesięcznik Motor Trend, w którym porównywano ze sobą modele Evo IX i X wykazał przewagę starego modelu na torze, który osiągnął czas przejazdu wynoszący 2 min 34.56 s. Nowy model mógł pochwalić się czasem 2 min 36.05 s, co oznacza półtorej sekundy straty.

Pocieszeniem pozostaje lepsza droga hamowania, kolejny element poprawiający bezpieczeństwo nowego modelu.

Podsumowanie

Najlepszą robotę wykonali inżynierowie "silnikowcy". Nowa jednostka napędowa jest wyraźnie lepsza, szybciej reaguje na dodanie gazu i chętniej wchodzi na wysokie obroty. Jednak poza tym pierwsze skrzypce przejęli inżynierowie zajmujący się bezpieczeństwem i to właśnie jemu podporządkowano resztę prac. Wzrost sztywności, więcej układów poprawiających bezpieczeństwo prowadzenia, kolejne poduszki powietrzne. Efekt widać gołym okiem: 150 kg nadwagi robi swoje.

Dane techniczne

(specyfikacja na rynek europejski - dane przed ostateczną homologacją)

mjl, źródło: Samar, MotorTrend, Mitsubishi

Więcej o:
Copyright © Agora SA