7 na 10 kierowców zapłaci nowy podatek?

Ministerstwo Finansów pracuje nad nowym podatkiem, którym mogliby zostać obciążeni właściciele starszych niż 10-letnie samochody, czyli 70 proc. polskich kierowców - informują media. Sęk w tym, że to nie do końca prawda
Passat Omijaj je szerokim łukiem | Najgorsze samochody używane

Na razie nowy podatek nie jest przesądzony, a o jego szczegółach będziemy wiedzieć więcej pod koniec września, kiedy to Ministerstwo Finansów zakończy prowadzone obecnie analizy. Nieoficjalnie mówi się, że podstawą jego wymiaru będzie wiek samochodu lub poziom emisji szkodliwych substancji. Jeśli dotyczyłby samochodów starszych niż 10-letnie, nowym podatkiem zostałoby objętych 71 proc. kierowców (dane Eurostat z ubiegłego roku).

Jak nieoficjalnie informuje TVN24 BiŚ, wysokość nowego podatku mogłaby wynosić od 200 do 500 zł rocznie. Mieliby go zapłacić właściciele samochodów o normie emisji poniżej Euro 4, a zatem tych wyprodukowanych przed 2006 r. Powstaje pytanie, co stanie się z kierowcami, którzy np. kilka lat temu rejestrując w Polsce auto o normie emisji Euro 3, zapłacili podatek akcyzowy. Płacąc nową daninę, staliby się de facto podwójnie opodatkowani z tego samego tytułu. Ministerstwo definitywnie zaprzecza tym doniesieniom.

- Nie pracujemy nad nowym podatkiem. Trwają analizy koncepcyjne zlecone przez komisje senackie. Faktem jest, że opracowywane są różne scenariusze, ale na pewno nie ma mowy o nowym podatku, który miałby istnieć równolegle do obecnego podatku akcyzowego. Możemy jedynie rozmawiać o zmianach kształtu obecnej akcyzy - usłyszeliśmy w resorcie. - Możliwe, że wysokość zmodyfikowanej akcyzy mogłaby być zależna od wieku, albo - jak na Zachodzie - poziomu emisji szkodliwych substancji. Przewidujemy kilka scenariuszy. Reforma nie ma na celu zwiększenia wpływów budżetowych. Te mają pozostać na tym samym poziomie - dodają przedstawiciele ministerstwa.

Dyskusję na temat zmian w podatku akcyzowym rozpoczął senator Grzegorz Peczkis z PiS. Peczkis obliczył, że wprowadzona przez rząd PO-PSL pod koniec 2008 r. wyższa akcyza od samochodów z silnikami 2-litrowymi i większymi zamiast zwiększać, zmniejsza wpływy do budżetu. Dzieje się tak przez nagminne oszustwa handlarzy, o których pisała Wyborcza.

Jaki jest zatem cel wprowadzania zmian, skoro wpływy budżetowe pozostałyby na tym samym poziomie? Nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, że reforma miałaby w dłuższej perspektywie obniżyć średni wiek jeżdżących po polskich drogach samochodów. Dziś przekracza on 13 lat i jest jednym z najwyższych w UE. Warunek? Przygotowywane przez Ministerstwo Finansów analizy musiałyby wykazać, że właściciele kilkunastoletnich aut nie straciliby na podatku, którego wysokość byłaby uzależniona właśnie od wieku pojazdów. Nikt nie chce iść na wojnę z 70 proc. kierowców.

Kto tak naprawdę zyska, a kto straci na opracowywanych zmianach? Tego jeszcze nie wiadomo, bo komisje senackie czekają na analizy Ministerstwa Finansów. Te mają być gotowe pod koniec września. Do tego czasu można jedynie spekulować, jak będzie wyglądać nowa akcyza.

ZOBACZ TAKŻE:

Najczęściej kradzione samochody w Polsce | Uważaj na te auta

Najczęściej kradzione samochody w Polsce | Uwaga na auta z Chin

INNE LINKI:

Najczęściej kupowane samochody w Europie | Hossa na Starym Kontynencie

Kupujemy używane BMW | Poradnik | Co psuje się najczęściej?

Więcej o:
Komentarze (187)
7 na 10 kierowców zapłaci nowy podatek?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: le Ming

  Oceniono 395 razy 351

  "Reforma nie ma na celu zwiększenia wpływów budżetowych."

  Hehehe, jasne. A kasa na 500+ to się bierze z nieba. Albo z drukarki NBP. Yebane pisowskie złodzieje... Droższe OC, drożej w bankach, wyższe rachunki za prąd ("opłata przejściowa" dla elektrowni, od 2017, ok. 60zł rocznie), podniesienie VAT na "streetfood" oraz zajumanie 1/4 OFE. A jeszcze nie minął rok, jak rządzą. DOBRA ZMIANA!!!

 • fctheduck

  Oceniono 198 razy 158

  Nie wprowadzą podatku, który w większości płaciłaby propisowska patologia.

 • Gość: zen

  Oceniono 166 razy 144

  Tylko czekać aż wprowadzą podatki od podatków, by znaleźć kasę dla klechów i płodzącej się jak króliki patologii.

 • Gość: ciapaty

  Oceniono 153 razy 123

  oczywiście że nie wprowadzą bo w 90% to pisdowai pobierający pińcet zapłacą, chyba że taki jest właśnie plan , dać pińcet, potem zabrać ... typowe dla prawych i sprawiedliwych

 • Gość: Hunkyyankee

  Oceniono 136 razy 104

  500+ z czegoś trzeba dzieciorobom opłacić, prawda?

 • felicjan.dulski

  Oceniono 121 razy 99

  Kopcie sobie grób PiSiory, no śmiało!

 • hristomoltisanti

  Oceniono 116 razy 92

  chcieliście ćwoki dobrej zmiany ? To macie! Płacić i nie narzekać - macie 500 plus z moich podatków.

 • domatorka41

  Oceniono 97 razy 81

  Zabawa zapałkami zwykle żle się kończy. Samochody powyżej 10 lat maja głównie ludzie ubodzy których nie stać na kupno nowego. Ich chcecie obciążac?.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX