Przetarg na limuzyny dla BOR | VIP-y jednak nie wsiądą do Audi?

Wykluczony z przetargu ogłoszonego przez BOR diler BMW złożył odwołanie do Krajowej Izby Gospodarczej. Ta przyznała mu rację i nakazała unieważnić wybór Audi

BMW Auto Fus odwołał się do Krajowej Izby Odwoławczej. I wygrał. Izba uznała, że BOR nie miał powodów odrzucenia oferty dilera i nakazała unieważnić wybór Audi - informuje "Rzeczpospolita". Najważniejszym czynnikiem, który wyłonił zwycięzcę przetargu, była cena proponowanych aut. Tymczasem oferta BMW była o pół mln zł tańsza niż oferta zwycięskiego dilera Audi. Mimo to ofertę odrzucono, najprawdopodobniej dlatego, że zbiegła się ona w czasie z wypadkiem prezydenckiej limuzyny.

Na razie nie wiadomo, jak na decyzję KIO zareaguje Biuro Ochrony Rządu. Pewnym jest jednak to, że reakcja będzie musiała być szybka, bo czas, w którym - zgodnie z warunkami przetargu - limuzyny mają trafić do BOR, kończy się 20 czerwca.

Złodzieje mają nową metodę kradzieży. Wykorzystują lukę w zabezpieczeniachZłodzieje mają nową metodę kradzieży. Wykorzystują gigantyczną lukę w zabezpieczeniach

Jak dokonano wyboru Audi?

Porsche Inter Auto Polska Sp. z o.o. wygrało przetarg na dostarczenie 20 limuzyn dla BOR. Wartość zamówienia przekroczyła 8 mln zł. Jak zatem łatwo policzyć, średnia cena nowych samochodów VIP-ów wyniosła około 400 tys. zł. Warszawska spółka mająca w swoim portfolio samochody marek Porsche, Audi, Volkswagen i Skoda pokonała w przetargu firmę Zeszuta, która produkuje zabudowy specjalne oraz jest dilerem marki Mercedes w Radomiu. Ostatecznych ocen przetargowych BMW Auto Fus nie podano.

Ograniczona liczba oferentów wynikała z konkretnie sprecyzowanych warunków, jakie musiały spełniać samochody. To m.in. przynajmniej 5,2 m długości i 3,1 m rozstawu osi, silnik benzynowy o mocy minimum 408 KM, napęd na cztery koła oraz automatyczna skrzynia biegów z możliwością ręcznej zmiany przełożeń. Lista wyposażenia dodatkowego obejmowała niespełna 80 dodatków, na których znajdowały się m.in.: system multimedialny umilający podróż pasażerom siedzącym z tyłu z telewizją i odtwarzaczem DVD; lodówkę na napoje; skórzaną tapicerkę na przednich, wentylowanych fotelach oraz tylnej kanapie.

Takie wymagania spełniały trzy samochody:
- Znajdujące się w ofercie spółki Porsche Inter Auto zwycięskie Audi A8 L quattro z 4-litrowym silnikiem TFSI o mocy 435 KM (od 484 tys. zł brutto).
- Znajdujący się w ofercie firmy Zeszuta Mercedes S500 4MATIC za minimum 526 tys. zł brutto.
- BMW 750Li xDrive z silnikiem o mocy 460 KM (od 506 tys. zł brutto).

Przetarg ogłoszono jeszcze przed tym, gdy w pędzącej po autostradzie prezydenckiej limuzynie pękła opona.

ZOBACZ TAKŻE:

Brakuje 100 mld zł na nowe drogi. Ale rząd ma plan

MIB: Wybudujemy wszystkie zaplanowane drogi

INNE LINKI:

Boisz się tanich diesli? Tych możesz być pewny

Omijaj je szerokim łukiem | Najgorsze samochody używane

Omijaj je szerokim łukiem | Nieudane silniki

Złodzieje mają nową metodę kradzieży. Wykorzystują lukę w zabezpieczeniach

Więcej o:
Komentarze (62)
Przetarg na limuzyny dla BOR | VIP-y jednak nie wsiądą do Audi?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • wudeer

  Oceniono 81 razy 55

  Pewnie kupią czarne Wołgi, będą świetnie pasowały do koncepcji państwa wg PiS.

 • berek-oberek

  Oceniono 44 razy 38

  Od dzisiaj polscy dygnitarze będą wyłącznie podróżować polskimi pojazdami, właśnie dlatego rząd polski zakupił, oferującą zaawansowaną technologicznie rodzimą produkcję, legendarną polską firmę........AUTOSAN.

 • szefsztabuwyborczego

  Oceniono 41 razy 31

  Szef Krajowej Izby Gospodarczej może się pakować. Może pis nie umie przeprowadzić przetargu, ale wyrzucić tego, który mu zwróci na to uwagę, to na pewno potrafi. W konstruowaniu destrukcji są najlepsi.

 • Black Swan

  Oceniono 35 razy 27

  czy ten urzędnik który podjął decyzje o wykluczeniu BMW i sądząc po wyroku zrobił to bezprawnie, poniesie jakiekolwiek konsekwencje czy tez dalej będzie kombinował bezkarnie?
  Skoro przegrał sprawę w KIO to tym samym powinien odejść z urzędu bo dał dowód, że nie zna się na tym co robi... Nie może tak być, że jakieś pasożyty urzędnicze, wbrew prawu, trybią przedsiębiorcom i robią to całkowicie bezkarnie...

 • Gość: Ssdz

  Oceniono 20 razy 20

  Z jakiej racji 20 limuzyn? Rozumiem premier, prezydent. Ale to są fury nieopancerzone dla ministrów! Jakieś jaja! Wystarczyły by np Fordy mondeo, skoda superb. Pie....ne bihzancjum

 • Gość: xsawer

  Oceniono 21 razy 19

  Skoro do TVP wróciła "Sonda" to do rządu powinny wrócić czajki.

 • monoekann

  Oceniono 19 razy 17

  Hmm... w moim samochodzie też opony się trochę starzeją...
  czas kupić nowe auto
  ;-)

 • hetmanwiechu

  Oceniono 18 razy 12

  Kurde, moze tak przetarg na rozum oglosic? Kto da rozum Polskiej wadzy za najnizsza cene?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX