Co czwarty "pijany kierowca" to rowerzysta

W Polsce co 270. kontrola trzeźwości kończy się nie pomyśli kierowcy. Jednak nie każdy "pijany kierowca" prowadzi samochód

To może być najdroższy mandat w Niemczech - 1,65 miliona euro!

Dmuchnięcie, pięć sekund oczekiwania i dwie czerwone diody świecące się na policyjnym alkomacie - tak kończy się co 270. kontrola trzeźwości na polskich drogach. W listopadzie br. 5 494 spośród 1,5 mln przebadanych kierowców wydmuchało ponad 0,2 promila. Dodając do tego liczbę tych, którzy prowadzili pod wpływem narkotyków lub dopalaczy, wyjdzie 9 310. Liczby te nie dotyczą jednak wyłącznie kierowców samochodów.

Rowerzyści, piloci i inni

Policyjne statystyki dotyczące "pijanych kierowców" to suma wielu rodzajów danych. By je zrozumieć, trzeba poznać treść dwóch przepisów polskiego prawa: art. 178a Kodeksu Karnego i art. 87 Kodeksu Wykroczeń. Ten pierwszy dotyczy prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Stan nietrzeźwości to wynik przekraczający 0,5 promila. Za prowadzenie pojazdu w tym stanie grozi do 2 lat więzienia. Wspomniany artykuł KW stosowany jest w wynikach od 0,21 do 0,5 promila, a zatem w stanie po spożyciu alkoholu. Grozi za to kara aresztu lub grzywny.

Spośród ponad 9 tys. kierowców, którzy w listopadzie nie przeszli pozytywnie kontroli policyjnej, prawie 2,5 tys. nie prowadziło pojazdu mechanicznego (napędzanego silnikiem - red.). Oznacza to, że za "pijanych kierowców" uznaje się też rowerzystów, deskorolkarzy, rikszarzy, dorożkarzy i woźniców. Ponadto do pozostałych 6,5 tys. zalicza się również sterników motorówek i pilotów. Jak duża część z nich to kierowcy samochodów i skuterów oraz motocykliści? Do chwili publikacji tego materiału nie otrzymaliśmy odpowiedzi, czy policja dysponuje danymi, które odpowiadają na to pytanie.

Faktyczna liczba "pijanych kierowców"

Samo sformułowanie "pijany kierowca" jest dość niefortunne, bo posiadacze praw jazdy mogą przecież być pijanymi, nie popełniając przy tym przestępstwa. Spróbujmy zatem odpowiedzieć na pytanie: jaka jest faktyczna liczba kierowców, którzy nie przeszli pozytywnie kontroli trzeźwości w listopadzie, czyli ilu "pijanych kierowców" zatrzymała policja?

Z 9 310 zatrzymanych, którzy złamali art. 178a Kodeksu Karnego lub art. 87 Kodeksu Wykroczeń, 5 494 było pod wpływem alkoholu (pozostali pod wpływem narkotyków lub dopalaczy). Wśród nich 3 965 prowadziło pojazdy mechaniczne. Choć wliczani są do niej również m.in. sternicy motorówek, to można być pewnym, że ich odsetek poza sezonem jest znikomy. Pozostałe 1 529, czyli niespełna 28 proc., to osoby korzystające z pojazdów niemechanicznych. Oznacza to, że co czwarty "pijany kierowca" w Polsce to rowerzysta.

Pijani kierowcy w PolscePijani kierowcy w Polsce Piotr Kozłowski, Moto.pl

ZOBACZ TAKŻE

10 tys. wykroczeń w miesiąc - nowy sprzęt GITD zwraca się w mgnieniu oka

źródło: Okazje.info

Więcej o:
Copyright © Agora SA