Nowe przepisy dotyczące praw jazdy od 2017 r.

03.12.2015 16:56
KE pozwała Polskę za złe wdrożenie unijnych przepisów dot. praw jazdy

KE pozwała Polskę za złe wdrożenie unijnych przepisów dot. praw jazdy (Fot. MARCIN STĘPIEŃ)

System CEPiK 2.0, który miał m.in. monitorować poczynania młodych kierowców, wystartuje dopiero w 2017 r. Efekt? Zmiany w prawach jazdy, których tak obawiali się obecni i przyszli kursanci, wejdą w życie za rok
OPP, 400 fotoradarów i inne, czyli nowy arsenał GITD

O tym, że nowe przepisy nie wejdą w życie na początku stycznia 2016 r., informowaliśmy pod koniec listopada. Wówczas MSWiA zarekomendowało, by przesunąć w czasie oddanie do użytku nowego systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK 2.0). Jak informuje "Rzeczpospolita", do Sejmu trafił właśnie projekt zmian do ustawy Prawo o ruchu drogowym. W projekcie mowa jest o przeniesieniu terminu oddania systemu z 4 stycznia 2016 r. na 1 stycznia 2017 r. Oznacza to, że nowe przepisy dotyczące praw jazdy wejdą w życie najwcześniej za rok. System CEPiK 2.0 kosztował około 140 mln zł.

Jakie zapisy pojawią się w ustawie Prawo o ruchu drogowym, które będzie egzekwowane od 2017 r.?

- Przez 8 miesięcy od zdania prawa jazdy początkujący kierowcy nie mogą przekraczać prędkości 50 km/h w terenie zabudowanym, 80 km/h poza nim i 100 km/h na autostradach i dwujezdniowych drogach ekspresowych.
- Obligatoryjne naklejenie na tylną szybę swego auta zielonego listka.
- Pomiędzy 4. a 8. miesiącem od odebrania prawa jazdy kierowca musi odbyć kurs bezpiecznej jazdy.
- Zakaz podejmowania pracy zarobkowej w charakterze kierowcy.
- Osoby, które w okresie 2 lat od uzyskania prawa jazdy dopuściły się jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji (np. spowodowanie wypadku drogowego, kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości) lub trzech wykroczeń polegających na spowodowaniu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, kierowaniu w stanie po użyciu alkoholu lub przekroczeniu prędkości powyżej 30 km/h, utracą prawo jazdy.

Powodem przesunięcia terminu są opóźnienia w pracach nad systemem centralnym. Zmiany spowodują też, że kierowcy dopiero od 2017 r. będą mogli sprawdzić w internecie, ile punktów karnych znajduje się na ich koncie i jak długo ważna jest ich polisa OC.

ZOBACZ TAKŻE:

Noga z gazu! System OPP już działa. Zobacz, w których miejscach [MAPA]

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Zdjęcie BFGOODRICH G-FORCE WINTER 225/50/R16 96H Zdjęcie GoodYear ULTRA GRIP PERFORMANCE 2 225/55/R17 97H Zdjęcie Sava Eskimo S2 145/80/R13 75Q
BFGOODRICH G-FORCE WINTER 2... GoodYear ULTRA GRIP PERFORM... Sava Eskimo S2 145/80/R13 75Q
Porównaj ceny Porównaj ceny Porównaj ceny
źródło: Okazje.info
Zobacz także
Komentarze (15)
Nowe przepisy dotyczące praw jazdy od 2017 r.
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: g

  Oceniono 12 razy 10

  Kto wymyśla takie bzdury? Wiadomo, ci co już maja prawo jazdy. "Żeby innym żyło się gorzej" najlepiej wszystkim skasować uprawnienia od razu, też do jazdy rowerem!

 • liczbynieklamia

  Oceniono 22 razy 10

  Wprowadzanie osobnych ograniczeń dla młodych kierowców to niebezpieczna głupota. Najbezpieczniej jest wtedy, gdy wszyscy jeżdżą ze zbliżonymi prędkościami - nie ma wyprzedzania, zmiana pasa jest bardzo prosta.

  Są też zmiany dobre. Zakaz podejmowania pracy zarobkowej w charakterze kierowcy uważam za słuszny, podobnie jak kurs bezpiecznej jazdy (choć tutaj obawiam się realizacji) czy łatwiejsza utrata prawa jazdy za wykroczenia w początkowym okresie.

 • Gość: Pablo

  Oceniono 4 razy 4

  Mój pomyślny kurs odbył się
  się w 'normalnym' kraju, gdzie obowiązuje ruch lewo stronny. Do głowy mi nie przyszło próbować w świecie rządowych idiotów.

 • Gość: fester

  Oceniono 3 razy 3

  Dokumenty kolekcjonerskie stały się ostatnio prawdziwym hitem. Zarówno prawo jazdy jak i dwód osobisty można śmiało zamówic na fastidcard.com , są co ciekawe w pełni legalne.

 • Gość: Zawodowy kierowca

  Oceniono 4 razy 2

  Zalosne kolejny system za grube pieniadze ktory musi sie zwrucic co idzie za tym wiecej nie zdanych absurdalnych egzaminow , odbieranie prawa jazdy za poerdoly.
  Kolejne nabijanie kasy za dodatkowe szkolenia na torze(przydala by sie kontrola czy wlasciciele czasem nie maja kolegow wadministracji).
  ZALOSNE TLUMACZENIA ZE W WIELU KRAJACH TO ZDAJE EGZAMIN I JEST DOBRE.
  ROWNIERZ W WIELU KRAJACH PRAKTYKUJE SIE ZE PRZYSZLY KIEROWCA MOZE PRZED EGZAMINEM JEZDZIC Z OSOBA KTORA JUSZ POSIADA PRAWO JAZDY I MOZE SIE PODSZKOLIC ZANIM EGZAMIN BEDZIE ZDAWAL .
  CZEMU TEGO NIE WPROWADZA???????!
  PEWNIE DLATEGO ZE EGZAMIN ZDA 99,9% PRZYSZLYCH KIEROWCOW ALE BEDA UMIEC JEZDZIC I TO POPRAWI SIE ZNACZNIE UMIEJETNOSCI.

  TO CO TERAZ ZNOWU CHCA ZROBIC TO TYLKO PRZYKRYWKA DO OKRADANIA ZGODNIE Z PRAWEM

 • Gość: martin

  Oceniono 1 raz 1

  Ja ostatnio zamówiłem w niedrogiej cenie wzor kolekcjonerski dokumentu prawa jazdy na stronie szybkieprawojazdy.pl , nie uwierzycie jaki to prosty sposób na uminiecie wielu trudności.

 • Gość: erwin

  0

  Prawo jazdy? Dajcie spokój. Wyrabianie oficjalnego trwa wieki. Sam zamówiłem prawko kolekcjonerskie z clubcard.com.pl i jestem zadowolony.

 • Gość: ekspert

  0

  uważam że ta nawierzchnia poślizgowa to wielka głupota

 • Gość: fgbdfghd

  Oceniono 2 razy 0

  Zamiast użerać się z prawem jazdy, proponuje zamówić wersje kolekcjonerską z szybkieprawojazdy.pl , opcja bardzo przydatna, a dokumencik dobrej jakości i legalny w posiadaniu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX