Salon Frankfurt 2015 | Mercedes-Benz Concept IAA | Niesamowita aerodynamika

Został nazwany konceptem IAA, ale nazwa nie pochodzi od targów Internationale Automobil-Ausstellung. Nowa wizja Mercedesa to Inteligentny Aerodynamicznie Automobil (ang. Intelligent Aerodynamic Automobile)
Mercedes S Klasa CoupeMercedes S Klasa Coupe

Obniżanie spalania i emisji CO2 to obecnie mania wszystkich producentów. Większość skupia się na bardziej ekologicznych silnikach i układach elektrycznych bądź hybrydowych. Mercedes swoim nowym autem chce pokazać, że w obniżaniu norm ogromne znaczenie ma aerodynamika.

Do tej pory najbardziej aerodynamicznym modelem producenta ze Stuttgartu była klasa CLA, której współczynnik oporu powietrza cd wynosił 0,22. Concept IAA pokazał, że nawet w przypadku auta czterodrzwiowego można go jeszcze poprawić. Przedstawione auto osiągnęło wynik 0,19.

Udało się to osiągnąć dzięki fantastycznemu rozwiązaniu ruchomych elementów zderzaków, które przestawiają się w bardziej aerodynamiczną pozycję automatycznie po osiągnięciu prędkości 80 km/h lub po naciśnięciu przycisku. Zmienia to nie tylko opory powietrza, ale także wygląd całego auta, które dodatkowo ulega m.in. wydłużeniu o 39 cm. To jednak nie wszystko. Koncepcyjnego Mercedesa wyposażono także w aktywne felgi, które również dostosowują się do prędkości.

Szukasz używanego Mercedesa?

We wnętrzu widać stylistykę znaną z obecnych modeli Mercedesa, którą wzbogacono jednak futurystycznymi liniami i dodatkami, jak fotele, ekrany i oświetlenie. Nowością jest system OFN (Opical Finger Navigation), który pozwala na łatwe poruszanie się po menu komputera pokładowego.

Pod maską, a w zasadzie całym nadwoziem znalazł się układ hybrydowy, którego łączna moc wynosi 279 KM. Zasięg jazdy na bateriach elektrycznych wynosi 62 km, a przy użyciu bardziej aerodynamicznego nadwozia, 66 km. Concept IAA to oczywiście wizja, ale już można się spodziewać, że przyszłe modele klasy S lub CLS mogą wykorzystywać doświadczenie płynące z prac nad tym autem.

ZOBACZ TAKŻE:

Mercedes-Maybach S 600 | Test | Możesz więcej?

Mercedes-Maybach S 600

Zdjęcie Jazda za kierownicą Audi R8 - Tor Poznań Zdjęcie Jazda za kierownicą Lamborghini Gallardo Cabrio – Tor kartingowy Poznań Zdjęcie Jazda za kierownicą Lamborghini Gallardo – Tor Poznań
Jazda za kierownicą Audi R8... Jazda za kierownicą Lamborg... Jazda za kierownicą Lamborg...
Sprawdź ceny Sprawdź ceny Sprawdź ceny
źródło: Okazje.info
Więcej o:
Komentarze (18)
Salon Frankfurt 2015 | Mercedes-Benz Concept IAA | Niesamowita aerodynamika
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: new. joiner

  Oceniono 22 razy 20

  Brakuje jeszcze tylko opcji pionowego startu i tankowania w ruchu.

 • hart_brejker

  Oceniono 16 razy 10

  Szczerze...nie rusza mnie.
  Chyba jeździłbym nim tyłem, bo jest zdecydowanie ładniejszy od przodu:)

 • hiszpan25

  Oceniono 7 razy 5

  Koncepcyjnego Mercedesa wyposażono także w aktywne felgi, które również dostosowują się do prędkości. - ciekaw jestem na czym to polega? Felgi z serwomotorami zamykajacymi otwory wentylacyjne przy duzych predkosciach? czy jak?

 • antoniferdynand

  Oceniono 1 raz 1

  Tak brzydki, że aż piękny. Coś jak 2CV

 • Gość: aaaadam mychnick

  Oceniono 1 raz 1

  Jakbym jechał tym wozem i bym dodał GAZu to bym umarł

 • Gość: inżynier

  0

  Wypadałoby Panie redaktorze wspomnieć kto opracował OFN dla Mercedesa, ale to chyba już Pana przerosło.

 • nerbi

  Oceniono 2 razy 0

  Boze, zlituj sie!!!

 • lech2011

  Oceniono 2 razy 0

  to nowy polonez ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX