Upał zmorą kierowców | Jak sobie z nim radzić?

Wysokie temperatury potrafią sprawić, że kierowcy są bardziej podenerwowani, szybciej się męczą, tracą koncentrację, a ich czas reakcji wydłuża się nawet o 22%. Według raportu policji, w zeszłym roku najwięcej wypadków miało miejsce właśnie w miesiącach letnich - między czerwcem a wrześniem. Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault radzą jak radzić sobie z upałami
Służby autostradowe w trakcie pracy Jak wygląda praca służb na autostradzie?

Większa irytacja, mniejsza koncentracja

Upał pod wieloma względami jest uciążliwy dla kierowców. Przede wszystkim jednak potrafi bardzo niekorzystnie wpłynąć na ich zdolności motoryczne i psychiczne podczas prowadzenia pojazdu. Przeprowadzone badania pokazują, że czas reakcji kierowcy wydłuża się do 22%, gdy prowadzi on pojazd, w którym temperatura powietrza wynosi 27°C, zamiast optymalnych 21°C.

Wysokie temperatury osłabiają skupienie kierowców i powodują ich rozdrażnienie, przez co często w nieuzasadnionych sytuacjach używają sygnałów dźwiękowych i wymuszają pierwszeństwo - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Ponadto spadek koncentracji znacząco wpływa na szybkość reakcji kierowców, co w konsekwencji przekłada się na mniejsze bezpieczeństwo na drodze - dodaje Zbigniew Weseli.

Zbawienna klimatyzacja

W lecie podczas wysokich temperatur wskazane jest używanie klimatyzacji, zarówno ze względu na komfort jazdy, jak i bezpieczeństwo. Optymalna temperatura wewnątrz auta to od 20 do 22°C, ale podczas upałów różnica temperatur pomiędzy powietrzem na zewnątrz i wewnątrz samochodu nie powinna wynosić więcej niż kilka stopni, ponieważ w innym wypadku często dochodzi do przeziębień.

Nie wszystkie auta są jednak wyposażone w klimatyzację. Co wtedy możemy zrobić, aby jazda nie była dla nas bardzo uciążliwa? Mając auto bez klimatyzacji planujmy każdą podróż i uwzględnijmy częstsze postoje na to, by się nieco schłodzić. Kluczowe jest także, aby przed podróżą wywietrzyć wnętrze auta, a podczas jazdy mieć uchylone okna, tak by zapewnić stały dopływ powietrza do kabiny.

Przygotuj się na upał

Gdy wysokie temperatury dają o sobie znać, pamiętajmy o kilku prostych zasadach, które pomogą nam uniknąć wielu niedogodności. Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault radzą, aby:

- używać klimatyzacji,
- w przypadku braku klimatyzacji uchylać okna i wietrzyć kabinę,
- parkować w miarę możliwości w zacienionych miejscach,
- podczas postojów pić dużo wody,
- wozić w aucie okulary przeciwsłoneczne,
- zaplanować przerwy podczas podróży,
- sprawdzać regularnie poziom układu chłodzenia i płynu.

ZOBACZ TAKŻE:

Odcinkowy pomiar prędkości | Opóźnienie

Więcej o:
Komentarze (2)
Upał zmorą kierowców | Jak sobie z nim radzić?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
  • Gość: qgp

    Oceniono 2 razy 0

    o matko ;) ależ cenne rady... imho, jeśli komuś trzeba podpowiedzieć takie "złote rady" to oznacza, że ma za niskie IQ na prowadzenie auta i powinien je oddać.

  • Gość: yty

    Oceniono 2 razy 0

    Jak robią auta tak uczą innych...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX