ZF Smart Urban Vehicle | Wizja idealnego auta miejskiego?

Firma ZF zaprezentowała koncepcyjny samochód miejski. Jego główne zalety to ogromna zwrotność i umiejętność planowania drogi pod kątem zarządzania energią
Nadchodzi era elektrycznych turbosprężarekNadchodzi era elektrycznych turbosprężarek

Prototyp przygotowany przez firmę ZF, znaną m.in. z produkcji skrzyń biegów,
nazywa się Smart Urban Vehicle (używanie skrótu SUV raczej odpada) i prezentuje nowe technologie i rozwiązania przydatne we współczesnych warunkach miejskich.

Po pierwsze duża zwrotność. Udało się to osiągnąć poprzez zastosowanie napędu elektrycznego na tylne koła, przez co przednie pozbawione są półosi napędowych. W połączeniu z niezależnym zawieszeniem o dwóch wahaczach trójkątnych dało to ogromne możliwości manewrowe. Koła można skręcić pod kątem 75 stopni, przez co zajmowanie ciasnych miejsc parkingowych przestaje być problemem. Średnica zawracania wynosi niecałe 7 metrów.

Po drugie automatyczne parkowanie. Samochód wyposażony jest w Smart Parking Assist (skrót SPA także może się nie przyjąć). Spodoba się on wszystkim kierowcom, którzy mimo łatwości manewrowania wolą powierzyć ten manewr elektronice. Wystarczy odpowiednia aplikacja mobilna, by samochód sam zaparkował równolegle lub prostopadle.

Smart Urban Vehicle posiada jeszcze jeden ciekawy system. Nazywa się PreVision Cloud Assist (PVC Assist? nieee...). Jeśli jakąś trasę pokonujemy dość często, system może załadować ją do chmury, by każdym następnym razem dobierać optymalną prędkość przed zbliżającymi się zakrętami. Jeśli trzeba zwolnić, odbywa się to za pomocą systemu odzyskiwania energii, ładując baterie i oszczędzając układ hamulcowy.

Napęd Smart Urban Vehicle stanowią dwa silniki elektryczne, z których każdy oferuje 54 KM. Samochód potrafi rozpędzić się do 150 km/h.


ZOBACZ TAKŻE:

BMW | Wtrysk wody zwiększy osiągi silnika

BMW | Wtrysk wody zwiększy osiągi silnika

Więcej o: