Ford S-Max | Wie lepiej z jaką prędkością masz jechać

Nowy Ford S-Max będzie wyposażony w nowy system rozpoznawania znaków z funkcją automatycznego dostosowywania się do obowiązującej prędkości
Dziewczyna i samochód | Agata i Ford Fiesta Black Edition

System rozpoznawania znaków jest już oferowany przez większość głównych graczy na rynku. Pozwala to kierowcy "nie przegapić" ważnego znaku, np. zakazu wyprzedzania, czy ograniczenia prędkości. Tego typu informacje podawane są często przez systemy nawigacji, ale na drodze mogą pojawić się dodatkowe ograniczenia wynikające np. z prac remontowych prowadzonych na danym odcinku.

Oferowane na rynku systemy pełnią jedynie funkcję informacyjną. Mają za zadanie przypomnieć kierowcy o ostatnich miniętych znakach, ale na tym ich rola się kończy. Ford poszedł o krok dalej i umożliwił systemowi ingerencję w regulację prędkości. Oznacza to w praktyce, że jeśli miniemy znak ograniczający prędkość na drodze do 60 km/h, a jedziemy szybciej, system sam zwolni auto. Jest to więc de facto ogranicznik prędkości - oferowany wraz z tempomatem przez wielu producentów - połączony z funkcją odczytywania znaków.

System działa na życzenie kierowcy, tak jak ogranicznik prędkości kierowca musi go włączyć ręcznie. Co więcej, podobnie jak w przypadku typowego ogranicznika prędkości wciśnięcie pedału gazu do oporu powoduje dezaktywację systemu.

System ten będzie miał swój debiut w nowym Fordzie S-Max, który w tym roku trafi do salonów sprzedaży.


ZOBACZ TAKŻE:

Ford Fiesta R2 | Silnik 1.0, ale aż 170 KM

Więcej o:
Komentarze (5)
Ford S-Max | Wie lepiej z jaką prędkością masz jechać
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: ASD

  Oceniono 11 razy 5

  Wyprzedzam tego tira, już prawie prawie jestem przed nim, zmieszczę się! - nagle znak ograniczenia do 60.
  O wmordę...

 • fakej

  Oceniono 4 razy 4

  Wszystkie te gadżety oferowane przez producentów mają jedną wspólną cechę: za duże pieniądze oferują dużo mniej niżby mogły. No bo tutaj np. mogłyby co następuje:
  -udostępnić API lub chociażby menu użytkownika gdzie dałoby się zaprogramować co wykonać w odpowiedzi na zdarzenie związane z pojawieniem się jakiegoś znaku ograniczenia prędkości lub jego odwołania. A użytkownik mógłby np. chcieć przekraczać dozwoloną prędkość o 9km/h
  -nagrywać na stałe obraz z kamery, która i tak musi być zamontowana z przodu, a więc pełnić funkcję rejestratora trasy

  Nawiasem mówiąc, czy odwołanie ograniczenia prędkości następuje dopiero gdy zostanie wytriggerowane przez znak drogowy jak to jest zdaje się w Veterlandzie, czy także przez skrzyżowanie tak jak to jest w PL?

 • regoat

  Oceniono 3 razy 3

  nie wiem czy bedzie na to wielu chetnych. raczej nikt nie lubi jak samochod nie robi tego co chce kierowca tylko wie lepiej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX