Ponad połowa kierowców przekracza dozwoloną prędkość

Polscy kierowcy często łamią przepisy ruchu drogowego, najczęściej ograniczenia prędkości. Z raportu firmy Heller Consult i Instytutu Transportu Samochodowego wynika, że dozwoloną prędkość przekracza 57 proc. kierujących. To dużo, ale można zaobserwować pozytywny trend
22.07.2010 KRAKOW , SYGNALIZACJA SWIETLNA Z LICZNIKIEM SEKUNDOWYM NA RONDZIE OFIAR KATYNIA PRZY ULICY OPOLSKIEJ . FOT. JAKUB OCIEPA / AGENCJA GAZETA SLOWA KLUCZOWE:LICZNIK SWIATLO SWIATLA SEKUNDNIK /FR/ Krótko o... | Sekundniki. Sygnalizacja świetlna bez stresu

Najczęściej kierowcy przekraczają prędkość na dwujezdniowych ulicach dużych miast (71,9%) oraz w terenie zabudowanym na drogach krajowych i wojewódzkich (odpowiednio 70,8 i 70,6%). Co ciekawe poza obszarem obowiązujące limity łamane są na autostradach i drogach szybkiego ruchu (ok. 50%), gdzie przecież wolno jeździć najszybciej. Najmniej wykroczeń powodowanych jest na drogach powiatowych - 15%.

Wyniki nie są jednak tak złe, jak mogłoby się wydawać. "Obserwujemy pozytywne zmiany w zachowaniu kierowców, w tym także w zakresie przestrzegania obowiązujących limitów prędkości. Wynika to w dużej mierze z rozbudowy i modernizacji infrastruktury drogowej, intensyfikacji działań służb w obszarze nadzoru, podjęcia szeregu inicjatyw w zakresie edukacji mających na celu uświadomienie kierowcom zagrożeń wynikających z nadmiernej prędkości czy usprawniania systemu ratownictwa. Należy pamiętać jednak, że tylko jednoczesne prowadzenie działań we wszystkich tych obszarach, może przyczynić się do poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego na polskich drogach”- powiedziała Agata Foks, Sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, na zlecenie której powstał raport.

Badania w 2014 roku przeprowadziły firma Heller Consult oraz Instytut Transportu Samochodowego. Po raz pierwszy od 5 lat odbyły się one na tak dużą skalę. Pomiarów dokonano w 94 punktach, w sumie kontrolując 900 tys. pojazdów.

ZOBACZ TAKŻE:

NIK o bezpieczeństwie na polskich drogach

30.10.2014 Krakow . Autostrada A4 , odcinek Tarnow - Rzeszow . Otwarcie kolejnego odcinka autostrady . Fot. Lukasz Krajewski / Agencja Gazeta   SLOWA KLUCZOWE: tarnow rzeszow a4 autostrada odcinek drocha ruch samochody

Czy przekraczasz dozwoloną prędkość na drodze?
Więcej o:
Komentarze (7)
Ponad połowa kierowców przekracza dozwoloną prędkość
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: ASD

  Oceniono 10 razy 4

  Dziwimy się że Polacy tacy źli z tą prędkością, natomiast jak mamy jej nie przekraczać jak na niektórych odcinkach ekspresówki są takie ograniczenia jak na remontowanych odcinkach niemieckiej autostrady?
  Zrobić w końcu jakieś życiowe ograniczenia i wtedy brać się za mandaty a nie stawiać radary w absurdalnych miejscach i potem dziwić się że tylu "piratów"

 • Gość: gg

  Oceniono 3 razy 3

  A ja myślę, że 100%, a nawet jestem tego pewien! ... ale fakt, że 100% to jest ponad połowa tak jak mówi to tytuł :)

 • spokojswiety

  Oceniono 1 raz 1

  Jacyś idioci przyczepili się do kierowców i nie chcą się od nich odczepić. Kierowcy to dojne krowy dla złodziei z wiejskiej i coraz to nowe sposoby na okradanie wymyślają. Zamiast zmienić prawo, żeby było jasne i klarowne jest ono ustanawiane tak, że policjant coś może ale nie musi. Zero uczciwości i przejrzystości. Ciągłe oszustwa i głupota prawna. Czy mamy aż tak durnych i głupich prawników oraz polityków, że nie widzą, że to ich wina i przyczyna jest po ich stronie?

 • liczbynieklamia

  Oceniono 1 raz 1

  Tytuł ma się nijak do treści. Badanie nie sprawdzało, ilu kierowców przekracza prędkość, tylko jak często kierowcy przekraczają prędkość. Kierowca przekraczający prędkość przez sporą część czasu jeździ z dopuszczalną prędkością - gdy rusza, hamuje, jedzie za kimś, albo w kiepskich warunkach atmosferycznych. Jeżeli to uwzględnimy, to możemy oszacować liczbę kierowców przekraczających prędkość na grubo ponad 90%, co niestety jest zgodne z tym, co widzimy na ulicach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX