DAB+ | Radio cyfrowe w samochodzie | Czy warto je kupić?

Specjaliści twierdzą, że nadchodzi era radia cyfrowego. To technologia przyszłości, oferująca nowe możliwości. Zastąpi analogowy sygnał, czyniąc tradycyjne odbiorniki bezwartościowymi. Czy systemy audio w motoryzacji są na to gotowe?

Widzieliście nieco tajemniczą kampanię reklamową Polskiego Radia mówiącą o wieku poszczególnych technologii cyfrowych? Jej zadaniem jest promowanie rozwijanego projektu DAB. To skrót od Digital Audio Broadcasting oznaczającego radio cyfrowe.

Pierwsze odbiorniki pojawiły się w sprzedaży w 1998 roku. Unia Europejska nie zdecydowała się na żadne rozwiązania prawne, ale poszczególne państwa same promują wdrażanie tej technologii.

Do celu za darmo | Najlepsze bezpłatne nawigacje samochodoweDo celu za darmo | Najlepsze bezpłatne nawigacje samochodowe

Żeby być dokładnym, obecnie mówimy o standardzie DAB+. Różnice polegają na zastosowaniu nowszego kodeka. Inaczej mówiąc odbiornik (tuner) DAB+ jest kompatybilny wstecz, czyli odbiera sygnał DAB, ale odbiornik DAB nie przetworzy sygnału DAB+. Niektóre odbiorniki można "uaktualnić" wgrywając nowy kodek, ale taka możliwość nie jest powszechna.

DAB ma swoje zalety i wady. Wśród tych pierwszych znajdziemy dużo lepszą jakość dźwięku, czy możliwość przesyłu dodatkowych informacji, choćby w postaci plików tekstowych i graficznych. Do wad należy zaliczyć koszty związane z wymianą odbiorników oraz ich wyższe zużycie energii. W chwili obecnej także więcej, niż skromną listę stacji radiowych.

DAB+ w Polsce

W Europie cyfryzacja trwa od 20 lat. Klasyczne nadajniki najwcześniej wyłączy Norwegia, bo w 2018 roku. Pierwsze nadajniki Polskiego Radia pojawiły się w Warszawie i Katowicach, teraz zasięg (PR Jedynka, PR Dwójka, PR Trójka, PR Czwórka, Polskie Radio 24, Radio Rytm, Radio Katowice, RDC) obejmuje także Trójmiasto, Szczecin, Poznań, Łódź, Wrocław, Opole i Kraków. To wystarczy, by docierać do 40% mieszkańców Polski. Na pokrycie zasięgiem całego kraju musimy poczekać jeszcze pięć lat. Prywatne stacje z wejściem w erę cyfrową czekają na podstawowe założenia, których KRRiT jeszcze nie ustaliła. Mowa o nadajnikach naziemnych, bo stacji cyfrowych możemy słuchać m.in. w internecie.

Powolny proces cyfryzacji można tłumaczyć zerową słuchalnością za pomocą odbiorników radiowych. Z tego względu prywatni nadawcy nie są zainteresowani nadawaniem sygnału cyfrowego z nadajników naziemnych.

DAB+ w motoryzacji

Rynek motoryzacyjny szybko zareagował na tę technologię, ale oferta jest uzależniona od stopnia cyfryzacji radia w poszczególnych krajach. Tu jednak trzeba zwrócić uwagę, że np. w Niemczech spora część odbiorników cyfrowych, zwłaszcza sprzed kilku lat, obsługuje jedynie standard DAB, a nie DAB+, więc ich przydatność w Polsce jest żadna.

Tuner DAB+ w najpopularniejszych modelach w Polsce:

 1. Skoda Octavia - DAB+ jako opcja (400 zł dla wszystkich wersji)
 2. Skoda Fabia III - DAB+ jako opcja (450 zł dla każdej wersji)
 3. Ford Focus - DAB+ jako opcja (850 zł)
 4. VW Golf - brak możliwości zakupu
 5. Opel Astra - brak możliwości zakupu
 6. Toyota Auris - brak możliwości zakupu
 7. Skoda Rapid - DAB+ dostępny tylko w ramach nawigacji Amundsen+ (2900 zł)
 8. Toyota Yaris - brak możliwości zakupu
 9. Opel Corsa (2015) - DAB+ jako opcja (950 zł dla wszystkich wersji)
 10. Dacia Duster - brak możliwości zakupu

W Polsce postawiono na nowszy standard DAB+. Chcąc odbierać sygnał cyfrowy w samochodzie trzeba dopytać w salonie, czy fabryczny zestaw obsługuje nowszy standard z plusem, gdyż sam DAB nic nam nie da. Studiując cenniki możemy natknąć się na nieścisłości, przykładowo Skoda oferuje nie DAB, jak stoi w cenniku, lecz nowszy standard DAB+.

Honda Connect | System multimedialny dla EuropyHonda Connect | System multimedialny dla Europy

Posiadanie tunera DAB+ w samochodzie nie ma dziś jednak w Polsce większego sensu. Docenią go głównie mieszkający w dużych miastach melomani słuchający Polskiego Radia - ze względu na dużo lepszą jakość dźwięku - oraz gadżeciarze. Jeśli jednak ktoś jest zainteresowany lub lubi zabezpieczać się na przyszłość, to nie ma przeszkód, nawet w aucie zabytkowym. Zakup samochodowego radioodtwarzacza cyfrowego DAB+ wymaga wydania minimum ok. 300 zł. Od kwoty ok. 500 zł zaczynają się już oferty renomowanych marek. Można też zdecydować się na zakup tunera ze specjalną anteną, ale najlepiej zlecić to specjaliście, bo tuner nie zawsze będzie chciał współpracować z analogowym radioodbiornikiem.

Internet zamiast DAB+?

Era radia cyfrowego nadchodzi, ale w Polsce jego rozwój postępuje bardzo małymi kroczkami. Może się okazać, że zanim do nas dojdzie, będziemy korzystali już powszechnie z transmisji internetowej, oferującej tysiące stacji radiowych z całego świata, także w samochodach. Taką możliwość oferuje już dziś m.in. Audi czy BMW. Polega to na wbudowanej w auto karcie SIM dbającej o stały dostęp do sieci poprzez pokładowy system multimedialny. Wymaga to opłacania abonamentu, ale uwalnia nas od obaw o zasięg już dziś. Jest spora szansa, że ta technologia może okazać się o wiele bardziej atrakcyjna, niż DAB+, a w perspektywie kilku lat także przystępna cenowo dla większości z nas.


ZOBACZ TAKŻE:

Najlepiej sprzedające się auta w Polsce w 2014 roku

Najlepiej sprzedające się auta w Polsce | Podsumowanie 2014

Więcej o:
Komentarze (3)
DAB+ | Radio cyfrowe w samochodzie | Czy warto je kupić?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Gosc

  Oceniono 21 razy 17

  Szanowni redaktorzy. Zwykle nie czepiam się szczegółów, ale w tym wypadku wymagane jest pewne wyjaśnienie. Artykuł jest o systemie europejskim DAB/DAB+ a zdjęcie przedstawia radio w samochodzie amerykańskim "załączone" na system satelitarny Sirius/XM. Technicznie jest to radio cyfrowe, ale nadawane bezpośrednio z satelity a nie jak DAB/DAB+ z nadajników naziemnych. Osobiście uważam, że radio satelitarne jest o wiele bardziej funkcjonalne niż radio cyfrowe. System nadajników naziemnych czy radio Internetowe nie rozwiązują problemu podróżowania na duże odległości przez obce kraje. Ja za subskrypcje do Sirius/XM płacę $98 (kanadyjskich) na rok. Mam do wyboru 200 kanałów o różnych zawartościach i sygnał odbieram w całej Ameryce Północnej. Myślę, że tego typu rozwiązanie byłoby bardzie przydatne w Europie niż naziemne radio cyfrowe. Nie wiem też czy za podobne pieniądze można mieć usługę LTE do radia Internetowego. Nie mówiąc już o zasięgu sieci LTE.

  Pozdrawiam….

 • Gość: Andrzej

  Oceniono 3 razy -1

  Wspomniana w artykule jakość dźwięku w sygnale DAB/+ to pojęcie względne. W praktyce decyduje również stopień kompresji sygnału (kompresja stratna) oraz przepustowość łącza, a ta w zależności od warunków pogodowych, siły sygnału, odległości itp. waha się od 64 kbps do 128 kbps. Taka jakość wystarcza może do przenośnych odtwarzaczy mp3, ale już do domowych lub samochodowych zestawów audio to zdecydowanie za mało. Nawet sygnał analogowy nadawany na pasmie FM daje subiektywnie lepsze rezultaty. Dlatego należy traktować standard DAB+ jako przejściowy lub uzupełnienie innych formatów audio.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX