Podatek dochodowy od samochodów służbowych

Od 1 stycznia 2015 roku w życie wchodzą nowe przepisy regulujące kwestie użytkowania samochodów służbowych przez osoby prywatne
qPiękne prototypy, brzydkie samochody

Od nowego roku wejdą w życie długo oczekiwane zmiany podatkowe, dotyczące pracowników użytkujących prywatnie samochody służbowe. Korzystając z auta firmowego poza godzinami pracy trzeba będzie zapłacić podatek dochodowy, którego wysokość będzie uzależniona od pojemności silnika. Przychód pracownika z tytułu prywatnego korzystania z auta firmowego z silnikiem o pojemności poniżej 1600 cm3 został określony na 250 zł miesięcznie, natomiast w przypadku aut z jednostkami napędowymi powyżej tej pojemności, jest to kwota 400 zł na miesiąc.

Nowe przepisy obejmują jedynie pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę i nie dotyczą innych form zatrudnienia takich jak np. umowy zlecenia, czy kontrakty menadżerskie

Ford Focus - Ogłoszenia

Określenie zryczałtowanych kwot ma pomóc pracownikom w prostym rozliczaniu się za użytkowanie samochodu służbowego do celów prywatnych. Zakres nowych regulacji nie obejmuje jednak paliwa do aut służbowych, a jest ono kupowane przez pracodawcę i w przypadku wykorzystywania samochodów przez pracowników do celów prywatnych, także stanowi ich przychód. Ponadto, warto pamiętać, że nowe przepisy obejmują jedynie pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę i nie dotyczą innych form zatrudnienia takich jak np. umowy zlecenia, czy kontrakty menadżerskie.

W sytuacji, kiedy samochód firmowy nie jest użytkowany przez pracownika do celów prywatnych w pełnym zakresie, a jedynie w wybranym czasie np. podczas urlopu, czy też w święta, zgodnie z nowymi przepisami, do obliczenia przychodu należy wówczas za każdy dzień przyjąć 1/30 zryczałtowanej kwoty.

Źródło: PZWPL


ZOBACZ TAKŻE:

Skoda Octavia 1.4 TSI Elegance | Test długodystansowy

Skoda Octavia 1.4 TSI Elegance

 

Komentarze (4)
Podatek dochodowy od samochodów służbowych
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: debile

  Oceniono 5 razy 5

  co ma do tego pojemnosc???????????

 • januszstudzinski

  Oceniono 9 razy 5

  Zasrane PO... obyscie po wyborach poszli w niepamiec

 • Gość: karyna

  Oceniono 5 razy 3

  Służbowy to jest radiowóz albo karetka. A to są samochody prywatnych firm, które - z pewnością za darmo - lubią użyczać swoje samochody. Firmy mają takie hobby. Z jakiegoś powodu im się to opłaca.

 • Gość: kasper

  0

  Zamiast Skody liderem rynku będzie Toyota albo Volvo

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX