BMW | Człowiek, który tworzył M3 E30 odchodzi do Hyundaia

Hyundai od momentu wstąpienia do WRC silnie pracuje nad stworzeniem sportowej linii modelowej N. Zatrudnienie obecnego wiceprezydenta BMW M ds. Inżynierii to solidny krok w kierunku rozwoju sportowych aut z Korei
Nowy szef BMW M GmbHNowy szef BMW M GmbH

Albert Biermann pracował w BMW od lat 80. ubiegłego wieku i był jednym z konstruktorów słynnego BMW M3 E30, które nadało charakter samochodom z logo M GmbH. Od nowego roku będzie pełnił rolę Head of Vehicle Test & High Performance Development w Namyang. W skrócie oznacza to, że Niemiec będzie zajmował się rozwojem sportowych modeli marki Hyundai i Kia. Odejście Biermanna to już druga poważna strata dla zespołu BMW w ostatnim czasie. Wcześniej do Volkswagena przeszedł Herbert Diess.

Sprawdź ceny używanego BMW M3

BMW nie spoczywa jednak na laurach i już zatrudniło Roberto Fedelliego z Ferrari. Włoch od niemal dwóch dekad nadzorował wszystkie najważniejsze projekty tej marki, w tym hybrydowe LaFerrari, i zapewne zajmie on miejsce Biermanna. W połączeniu z wcześniejszą informacją o zatrudnieniu na stanowisku szefa BMW M GmbH Franciscus van Meela z Audi, można podejrzewać, że BMW M zamierza w najbliższych latach popracować nad technologią hybrydową oraz napędów na cztery koła.

Pierwsza seria BMW M3, którą rozwijał także Albert Biermann powstała w 1986 roku jako model do homologacji dla serii wyścigowej DTM. Auto bazowało na modelu E30. Do napędu zastosowano czterocylindrowy silnik S14 o pojemności 2,3 litra (195-220 KM), a w późniejszym czasie pojemność powiększono do 2,5 litrów. Wersja Sport Evolution II osiągała moc 238 KM. Jednostka napędowa posiadała elementy np. głowicę cylindrów pochodzącą z modelu M1.

BMW M3 | Ostatni zakręt

ZOBACZ TAKŻE:

BMW M, które nigdy nie weszły do produkcji

s

Więcej o:
Komentarze (1)
BMW | Człowiek, który tworzył M3 E30 odchodzi do Hyundaia
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • hart_brejker

  Oceniono 1 raz 1

  M 3 i 5 to przysłowiowe wisienki na torcie:)
  To jedne z najlepiej prowadzących się samochodów w swoich klasach i pewnie nie tylko.
  Podoba mi się ta ociekająca mocą dyskrecja - wilki w owczej skórze:)
  Zwykły zjadacz chleba nie odróżni, czy to zwykła bmka, czy sportowa.
  M3 można polecić jako najszybciej przemieszczający się samochód w wawce - wyczyny froga widziała wiekszość Polski :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX