Najtrudniejszy pierwszy krok

Wspólne przejazdy są coraz popularniejszym sposobem podróżowania na dłuższych dystansach. Każdego miesiąca coraz więcej kierowców decyduje się zaprosić pasażerów do swojego prywatnego samochodu. Co czwarty z nich z dystansem podchodzi do pierwszej wspólnej podróży. BlaBlaCar przepytał swoich użytkowników, czego obawiali się, zanim ruszyli we wspólną podróż. I sprawdził, że już po pierwszym przejeździe te obawy okazały się bezpodstawne

Poczucie niepokoju przed zrobieniem czegoś po raz pierwszy jest całkiem naturalny, a wspólna podróż z osobą, którą zna się wyłącznie z opisów dostępnych w Internecie może wymagać przełamania bariery nieufności. Na szczęście po pierwszym doświadczeniu obaw jest już znacznie mniej. - Aż 77 proc. aktywnych użytkowników BlaBlaCar przyznaje, że nigdy się nie bało, a nawet jeśli jakieś obawy miało, to po pierwszym wspólnym przejeździe już wie, że taka podróż jest wygodna, bezpieczna, a poznani ludzie po prostu życzliwi - komentuje Michał Pawelec z BlaBlaCar.pl.

Najwięcej pasażerów, wybierając się w podróż aranżowaną przez serwis wspólnych przejazdów, obawiało się stylu jazdy kierowcy oraz spotkania z innymi współtowarzyszami podróży - ich osobowości i stylu bycia. Obie odpowiedzi zostały wskazane przez 65 proc. ankietowanych*. Kolejne obawy związane były z odwołaniem umówionego przejazdu przez kierowcę - 60 proc. przepytanych, dotrzymaniem zakładanego czasu trwania podróży - 23 proc. oraz ustaleniem samego spotkania: lokalizacji, daty i godziny startu wspólnego przejazdu - 20 proc. W mniejszym stopniu obawy dotyczyły wielkości zabranego bagażu - 19 proc. oraz braku wygody w podróży związanej z przestrzenią do siedzenia - 18% proc. Prawie co piąta osoba udająca się we wspólną podróż niepokoiła się też o muzykę, której przyjdzie jej słuchać - 18 proc.

BlaBlaCarBlaBlaCar BlaBlaCar

- To dość naturalne, że spotykając nieznajomą osobę towarzyszy nam obawa, kim ta osoba będzie. Serwis pozwala jednak użytkownikom dobierać współtowarzyszy podróży, bazując na ocenach znajdujących się w systemie, wystawionych przez osoby, które wcześniej już podróżowały z danym użytkownikiem. Możemy się z nich dowiedzieć, czy dana osoba była punktualna, prowadziła samochód bezpiecznie, czy samochód był komfortowy itp. Dzięki temu już przed podróżą wiemy, z kim będziemy jechać, a to skutecznie zmniejsza ewentualny niepokój - tłumaczy Michał Pawelec z BlaBlaCar.pl. - Po pierwszej wspólnej podróży obawy ustępują jak ręką odjął. Zastępuje je ciekawość - dodaje.

Źródło: ankieta wśród aktywnych użytkowników BlaBlaCar na grupie 836 osób

Wśród kierowców również najczęściej wskazywaną odpowiedzią była obawa spotkania nieodpowiednich ludzi (prawie 80 proc.) oraz tego, jaki będzie styl bycia i osobowość współpodróżujących (47 proc.). Kolejnymi wskazywanymi odpowiedziami była obawa kierowcy o to, czy jego pasażerowie będą zadowoleni z podróży z nim (40 proc. wskazań) oraz czy nie odwołają podróży w ostatniej chwili - 30 proc.

Źródło: ankieta wśród aktywnych użytkowników BlaBlaCar na grupie 353 osób

- Narzędzia ułatwiające budowanie zaufanie w społeczności dają pozytywne efekty i pozwalają pozbyć się uprzedzeń przed wspólnym podróżowaniem - podsumowuje Michał Pawelec. -Według tego samego badania ponad 90 proc. aktywnych użytkowników BlaBlaCar jest zadowolonych z korzystania z serwisu.

BlaBlaCarBlaBlaCar BlaBlaCar

* - W ankiecie można było zaznaczyć więcej niż jedną odpowiedź, dlatego procenty nie sumują się do 100.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.