Wideo | Volvo, crashtest w terenie

Volvo chwali się, że ich najnowszy XC90 to najbezpieczniejszy model w historii firmy. Powodem są m.in. ulepszone pasy bezpieczeństwa
Nowe Volvo XC90 | Znamy ceny w PolsceNowe Volvo XC90 | Znamy ceny w Polsce

Volvo to firma, która była pionierem bezpieczeństwa. Pracujący dla niej inżynier wymyślił ideę pasów bezpieczeństwa, które dziś są podstawowym elementem zwiększającym szansę przeżycia podczas wypadku, montowanym w samochodach. Volvo od lat zajmuje się też badaniem wypadków drogowych. Zgromadzona wiedza pomogła opracować kolejne systemy ograniczające ryzyko odniesienia obrażeń.

Z badań wynika, że znaczna część ofiar wypadków (nawet do 30%) odnosi obrażenia, bądź ginie w wyniku obrażeń doznanych po opuszczeniu przez samochód drogi. Volvo najpierw przeprowadziło szereg testów, a następnie zbudowało specjalnego robota do badań laboratoryjnych. Inspiracją do jego budowy okazała się wizyta jednego z inżynierów w Legolandzie.

Volvo XC90 - Ogłoszenia

Badania prowadzone nad przeciążeniami jakim poddawane jest ludzkie ciało w wyniku nagłego opuszczenia drogi przez samochód zaowocowało opracowaniem systemu zmniejszającego ryzyko odniesienia urazów kręgosłupa. Składają się na niego pasy bezpieczeństwa z napinaczem oraz specjalna konstrukcja fotela pochłaniająca część energii uderzenia. Realne testy przeprowadzane są z prędkością 80 km/h.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Dwulitrowy silnik Volvo o mocy 450 KM!

Dwulitrowy silnik Volvo o mocy 450 KM!

Więcej o:
Komentarze (9)
Wideo | Volvo, crashtest w terenie
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • liczbynieklamia

  Oceniono 14 razy 6

  Tego typu kolizje wyglądają dość spektakularnie, ale same z siebie nie są specjalnie niebezpieczne dla pasażerów i samochodu. Wypadnięcie z drogi jest bardzo niebezpieczne, jeśli wpadniemy na drzewo, skałę, słup czy do wody. Bardziej chodzi więc tu o marketing niż rzeczywiste bezpieczeństwo.

 • Gość: nkkzi

  Oceniono 8 razy 2

  Obstawiam, że do końca tego dnia (6 grudnia) jakiś polaczek napisze coś typu "i tak jest chińskie".

  Więc, uprzedzając te komentarze: Zanim to napiszecie, poczytajcie co w volvo jest chińskie - bo głównie, jest to po prostu kasa na inwestycje.

 • Gość: ka_ku

  0

  Jak zawsze Volvo wyznacza nowe standardy, dlaczego inni producenci nie robią takich crashtestów w terenie? bo ich autka kiepsko by w nich wypadły

 • Gość: Fan volvo

  Oceniono 14 razy -4

  Co czuje właściciel takiego nowego XC 2.0, gdy na światłach, obok, stanie takie G500...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX