Akcja "Znicz" 2014 | Więcej patroli i wzmożone kontrole policji

Dzień Wszystkich Świętych to czas podróży na groby bliskich, oznaczający wzmożony ruch na drogach całej Polski. Jak co roku, w tym okresie o organizację ruchu i bezpieczeństwo na trasach, drogach i przycmentarnych parkingach zadbają funkcjonariusze policji, Żandarmerii Wojskowej, straży miejskich i gminnych. Tegoroczna akcja potrwa od piątku 31 października do poniedziałku 3 listopada
Liście na drodze Jesień na drodze - na co uważać

W akcji najbardziej uczestniczy policja. W czasie jej trwania służbę będzie pełniło kilkanaście tysięcy funkcjonariuszy. Będą oni kierować ruchem w okolicach kościołów i cmentarzy, gdzie będzie obowiązywać tymczasowa organizacja. Osoby, które maja taką możliwość, powinny zastanowić się nad zostawieniem samochodu w domu i skorzystaniem z komunikacji miejskiej (w każdym większym mieście organizowane są specjalne linie cmentarne).

Więcej kontroli i patroli
Policjanci drogówki będą obecni przy trasach, kontrolując trzeźwość kierujących, stan techniczny pojazdów, przestrzeganie ograniczeń prędkości, a także czy pasażerowie mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są w fotelikach. Na drogach pojawi się też więcej patroli w nieoznakowanych radiowozach z wideorejestratorami. W akcję zaangażowane są także śmigłowce. W okresie Wszystkich Świętych spotkamy również patrole piesze, w tym funkcjonariuszy ubranych po cywilnemu.

Pamiętaj o odblaskach!
Należy pamiętać, że zgodnie z najnowszymi przepisami, pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym musi mieć na sobie widoczny odblask (opaskę, smycz, kamizelkę). Policja zaleca ich umieszczenie na wysokości kolan, dłoni lub klatki piersiowej - wtedy są najbardziej widoczne dla kierowców. Dotychczas obowiązek ten dotyczył tylko osób poniżej 15 roku życia, od 31 sierpnia dotyczy wszystkich pieszych. Za brak odblaskowego elementu grozi mandat w wysokości od 20 do nawet 500 zł.

W 2013 roku, również podczas czterodniowej akcji "Znicz", na drogach doszło do 338 wypadków, w których zginęło 38 osób, a 410 zostało rannych. W tym okresie wykryto 1 298 nietrzeźwych kierowców. Bądźmy ostrożni i zachowajmy zdrowy rozsądek.

ZOBACZ TAKŻE:

Test tanich opon. Również polskich | Jest się czego bać?

Test tanich opon

Więcej o:
Komentarze (2)
Akcja "Znicz" 2014 | Więcej patroli i wzmożone kontrole policji
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • pikarek

  Oceniono 3 razy 3

  Taka akcja znicz to zwykła hucpa. Nie rozwiązuje problemów. Kontroluja na najwiekszych skupiskach ludzi dla statystyk zeby zlabac kpgos co ma 0.26 np we krwi. A po bokach wsiach jezdza oficjalnie po kilku piwach drineczku itd. Wiem co widze

 • mzyo

  Oceniono 5 razy 1

  Do poniedziałku samochód stoi pod kluczem. To nie na moje nerwy. Robię tak od lat. Polecam.
  Zawsze znajdzie się naiwniak, który mnie zawiezie, a w ostateczności taksówki nie są takie drogie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX