W Holandii powstała droga XXI wieku

Z roku na rok rośnie liczba systemów bezpieczeństwa w nowych samochodach. A co z drogami? Nic nie stoi na przeszkodzie by i je wyposażyć w najnowocześniejsze, inteligentne rozwiązania
Inteligentne autostradyInteligentne autostrady

Dwa lata temu pisaliśmy o wizji autostrady przyszłości (link obok), stworzonej przez holenderskie studio Roosegaarde. Inteligentne oświetlenie, pasy do bezprzewodowego ładowania samochodów elektrycznych, ostrzeżenia o śliskiej nawierzchni namalowane farbą termoaktywną, czy świecące nocą pasy - to jedne z głównych założeń, jakie postawiono przed projektantami nowych dróg.

Jak się okazuje chcieć to móc. Jeden z elementów, świecące nocą pasy na jezdni, zastosowano na drodze N329 stanowiącej obwodnicę miasta Oss (niedaleko Nijmegen). Glowing Lines to świecące pasy pozyskujące światło podczas dnia, by oddać je nocą. To oznacza, że przez maksymalnie dziesięć godzin po zapadnięciu zmroku linie oddzielające pasy ruchu i wyznaczające skraj drogi są doskonale widoczne. System jest samowystarczalny i nie wymaga zewnętrznych źródeł światła.

Takie rozwiązanie powinno przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa i znacznie ułatwić nocną jazdę po autostradzie. Świecące pasy zastosowane na obwodnicy Oss to projekt pilotażowy. Jeśli okażą się skuteczne i dobrze ocenione przez kierowców korzystających z tej drogi, Glowing Lines dostaną zielone światło, podobnie jak pozostałe pomysły.


ZOBACZ TAKŻE:

Tak wygląda przyszłość transportu drogowego

Mercedes-Benz 2025 | Przyszłość transportu drogowego

Więcej o:
Komentarze (19)
W Holandii powstała droga XXI wieku
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • rar.ely

  Oceniono 33 razy 31

  A gdzie ekrany ?

 • klapounio

  Oceniono 35 razy 29

  Za górami, za lasami, dawno, dawno temu, czyli w "Młodym Techniku" w latach 60. lub wczesnych 70., bodajże w Klubie Wynalazców było opisane podobne rozwiązanie.

 • Gość: Grim Fandango

  Oceniono 28 razy 24

  Fajny patent. Naprawdę niegłupia i użyteczna rzecz.

 • adamspzoo1

  Oceniono 24 razy 22

  w Polsce ogrom drog nawet nie ma zwyklych linii krawedziowych !

 • Gość: mcc

  Oceniono 21 razy 19

  pijany łatwiej do chałupy trafi...

 • stachud

  Oceniono 17 razy 5

  To oni mają samochody? Myślałem że tylko na rowerach jeżdżą.

 • highsierra

  Oceniono 24 razy 4

  A czy nie taniej, szybciej i efektywniej jest wlepić w asfalt odblaski? Tak jak się to robi od lat? Jedzie samochód, oświetla i wiadomo jak "droga prowadzi". Świecące linie będą świecić non stop. Po co? Wydaje mi się, że ten "gadżet" ma sens chyba tylko dla Belgów, dla których byłby alternatywą dla drogiego oświetlenia ulicznego (zamiast latarni).

  .

 • potp

  Oceniono 15 razy 3

  krótki listopadowy mglisty szarobury dzień a potem 16 godzin noc, pasy będą widoczne przez pierwszą godzinę.. coś jeszcze?

 • Gość: cezar85

  Oceniono 3 razy 3

  szybko znajdziemy sposób aby nie było bezpieczniej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX