Mercedes Future Truck 2025 | Ciężarówka przyszłości będzie jeździć sama

Jak duży potencjał tkwi w autonomicznym poruszaniu się samochodów zaprezentuje Mercedes podczas rozpoczynających się Międzynarodowych Targach Pojazdów Użytkowych w Hanowerze
Mercedes Future Truck 2025 Ciężarówka przyszłości będzie jeździć sama Mercedes w Hanowerze zaprezentuje ciężarówkę, która w 2025 roku będzie mogła poruszać się po autostradach w pełni autonomicznie Jak duży potencjał tkwi w autonomicznym poruszaniu się samochodów, zaprezentuje Mercedes podczas rozpoczynających się Międzynarodowych Targach Pojazdów Użytkowych w Hanowerze. Ciężarówki przyszłości mają być o wiele bardziej bezpieczne. Tak przynajmniej twierdzi Mercedes i prezentuje TIR-a przyszłości. Futurystyczną ciężarówkę, która w 2025 będzie mogła poruszać się po autostradach w pełni autonomicznie. Ciężarówka przyszłości wyróżnia się płynnymi, aerodynamicznymi kształtami. Mercedes swoją wyjątkową stylistyką chce dodatkowo zaznaczyć nowoczesność swojego projektu. Ale przejdźmy do faktów. Ciężarówka budzi się do życia po jej uruchomieniu. I to w dosłownym tego słowa znaczeniu. Specjalny lakier zaczyna świecić, światła LED zamieniają elementy kabiny w rozświetlone pola. Tradycyjne lusterka zastąpiono kamerami. Wszystkie systemy zostały już wypróbowane w pierwszych prototypach. Na odcinku niemieckiej autostrady A14 w okolicach Magdeburga przeprowadzono pomyślnie pierwsze testy. Mercedes przyszłości wyposażony jest w system nazwany "Highway Pilot". Dzięki niemu ciężarówka porusza się do prędkości 85 km/h po autostradzie zupełnie sama, bez ingerencji kierowcy. W "autostradowym pilocie" znalazły zastosowanie takie systemy jak asystent hamowania, asystent utrzymywania samochodu na swoim pasie ruchu czy tempomat, który zbiera na bieżąco informacje o topografii terenu i przebiegu trasy. Jest on połączony z jednostką napędową, której moc dopasowuje do aktualnej sytuacji na trasie. Mercedes wie o czym mówi, bo mimo, że auto nosi nazwę Future Truck 2025 jego wszystkie systemy zostały już wypróbowane w pierwszych prototypach. Na odcinku niemieckiej autostrady A14 w okolicach Magdeburga przeprowadzono pomyślnie pierwsze testy. Jak twierdzi szef Dailmera odpowiedzialny za samochody ciężarowe Wolfgang Bernhard Mercedes jest technicznie przygotowany na pójścia krok na przód. Teraz skupić się na stworzeniu odpowiednich regulacji prawnych umożliwiających poruszanie się autonomicznych pojazdów.
Mercedes SLTMercedes SLT | Nowy okręt flagowy Mercedesa

Ciężarówki przyszłości mają być o wiele bardziej bezpieczne. Tak przynajmniej twierdzi Mercedes i prezentuje TIR-a przyszłości. Futurystyczną ciężarówkę, która w 2025 będzie mogła poruszać się po autostradach w pełni autonomicznie.

Sprawdź ceny używanych Mercedesów

Ciężarówka przyszłości wyróżnia się płynnymi, aerodynamicznymi kształtami. Mercedes swoją wyjątkową stylistyką chce dodatkowo zaznaczyć nowoczesność swojego projektu. Ale przejdźmy do faktów. Ciężarówka budzi się do życia po jej uruchomieniu. I to w dosłownym tego słowa znaczeniu. Specjalny lakier zaczyna świecić, światła LED zamieniają elementy kabiny w rozświetlone pola. Tradycyjne lusterka zastąpiono kamerami.

Wszystkie systemy zostały już wypróbowane w pierwszych prototypach. Na odcinku niemieckiej autostrady A14 w okolicach Magdeburga przeprowadzono pomyślnie pierwsze testy

Mercedes przyszłości wyposażony jest w system nazwany "Highway Pilot". Dzięki niemu ciężarówka porusza się do prędkości 85 km/h po autostradzie zupełnie sama, bez ingerencji kierowcy. W "autostradowym pilocie" znalazły zastosowanie takie systemy jak asystent hamowania, asystent utrzymywania samochodu na swoim pasie ruchu czy tempomat, który zbiera na bieżąco informacje o topografii terenu i przebiegu trasy. Jest on połączony z jednostką napędową, której moc dopasowuje do aktualnej sytuacji na trasie. Mercedes wie o czym mówi, bo mimo, że auto nosi nazwę Future Truck 2025 jego wszystkie systemy zostały już wypróbowane w pierwszych prototypach. Na odcinku niemieckiej autostrady A14 w okolicach Magdeburga przeprowadzono pomyślnie pierwsze testy.

Jak twierdzi szef Dailmera odpowiedzialny za samochody ciężarowe Wolfgang Bernhard Mercedes jest technicznie przygotowany na pójścia krok na przód. Teraz skupić się na stworzeniu odpowiednich regulacji prawnych umożliwiających poruszanie się autonomicznych pojazdów.

Więcej o:
Komentarze (48)
Mercedes Future Truck 2025 | Ciężarówka przyszłości będzie jeździć sama
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • matka_bosaka

  Oceniono 62 razy 34

  Niedługo szkoły przestaną być potrzebne, studia przestaną być potrzebne, wiedza i mądrość będą niepotrzebne, nawet uroda i odwaga i męstwo bo będziemy sobie tylko leżeć i pachnieć a elektronika będzie za nas zasuwać. Dobrobyt i błogostan mimo upadku cnót platońskich.

 • hildebrant666

  Oceniono 27 razy 17

  Hmmmm... A co z ludźmi? Powie ktoś, że na początku XIX wieku tkacze niszczyli maszyny, bo obawiali się o swoje miejsca pracy - a przecież praca znalazła się w innych branżach. Może ktoś wskaże mi branże, w której będą mogli pracować ludzie zastąpieni przez robotyzację? W sytuacji tak wysokiego bezrobocia wśród młodzieży rozsądniej byłoby rozwijać technologie angażujące ludzką pracę, nawet kosztem mniejszych zysków. Bo ogólne koszty wyrzucenia licznej grupy ludzi poza rynek pracy mogą być gigantyczne - np pojawienie się reżimów typu faszystowskiego i wywołanie przez nie wojen. Ludziom sytym, mającym pracę wojować się nie chce, bo wolą zajmować się swoimi życiowymi sprawami, bo mają zbyt wiele do stracenia. Głodni mają do stracenia dużo mniej.

 • Gość: jasnowidz

  Oceniono 18 razy 14

  Czekamy na następne , ciężarówka bez towaru, albo ładunek bez ciężarówki.

 • Gość: woda

  Oceniono 13 razy 13

  Będzie walić po osobówkach z wyjątkiem mercedesów ;)

 • sselrats

  Oceniono 12 razy 12

  Teraz zwiazki zawodowe pokaza kierowcow bez ciezarowek.

 • Gość: michu

  Oceniono 15 razy 11

  Wystrój kabiny to zbytek, jakieś "panele podłogowe" albo imitacja. Kierowca zamiast przeglądać bzdury na tablecie szukałby pracy, bo robot go wygryzie z posady... Technologia bezzałogowa jest nieunikniona, do Polski też dotrze, tylko z opóźnieniem. Ciekawe jak ten sprzęt sprawdza się na wąskich, lokalnych drogach albo w miastach, gdzie często firmy są błędnie oznaczone, bądź nie ma oznaczeń i trzeba pytać przysłowiowego ciecia o drogę.

 • swan_ganz

  Oceniono 12 razy 10

  byle haker ze smartfonem się po drodze trafi i ciężarówka zamiast do Lizbony pojedzie do Moskwy... Albo was pozabija tą ciężarówką jak wstanie lewą nogą...

 • Gość: donjaro

  Oceniono 30 razy 10

  Jak nie zatrzymamy tego wszystkiego "samo" to ludzkość przestanie istnieć.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX