Kobiety i mężczyźni za kierownicą

Z roku na rok na polskich drogach jest coraz więcej kobiet za kierownicą. W 2006 roku, co 3 dorosła kobieta posiadała prawo jazdy kategorii B. Obecnie już 44% stanowią kobiety
Dobry wzrok podstawą bezpieczeństwa na drodzeDobry wzrok podstawą bezpieczeństwa na drodze

Najwięcej kierowców posiada uprawnienia na kategorię B. Kategoria ta pozwala prowadzić samochody o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, z wyjątkiem motocykli i autobusów. Na popularne auto osobowe uprawnienia ma 17,6 mln kierowców, z czego 40% to kobiety.

Kobiety, a wypadki

Czy policyjne statystyki wskazują odpowiedź na pytanie, która z płci jeździ bezpieczniej? Owszem, sprawcami wypadków w zdecydowanej większości byli panowie, doprowadzając do 74,1% z nich. Panie były odpowiedzialne za co 5 wypadek. Co ciekawe, również wśród pieszych sprawców wypadków zdecydowany prym wiodą mężczyźni, przyczynili się oni do powstania 67,3% wypadków, a kobiety spowodowały ich 31,4%.

Bardzo ciekawe są dane policji, które pokazują konsekwencje wypadków spowodowanych przez mężczyzn i kobiety. Statystyki pokazują, że w ogólnej liczbie wypadków spowodowanych przez kobiety, w co 25 wypadku mieliśmy do czynienia z ofiarą śmiertelną, u mężczyzn statystyki były zdecydowanie wyższe, w co 11 wypadku ginęła 1 osoba.

Pierwszeństwo nie jest równoznaczne z bezpieczeństwemPierwszeństwo nie jest równoznaczne z bezpieczeństwem

Jeżeli spojrzymy na europejskie statystyki pokazujące ofiary wypadków, tam również można zauważyć, że większość osób które zginęły w pojazdach to mężczyźni, wśród nich 56% to kierowcy, a 17% to pasażerowie. Kobiety za kierownicą stanowiły 13% ofiar wypadków, a pasażerki 14%.

Kobieca troska o pasażerów

Światło na ten obraz statystyk rzucają badania przeprowadzone przez panią Annę Zielińską z Instytutu Transportu Samochodowego (ITS), które pokazują, że aż 45% kobiet martwi się kiedy ich bliscy podróżują samochodem. Pozytywny obraz statystyk może być spowodowany większą empatią kobiet i ich zrozumieniem dla ryzyka, jakie wiąże się z podróżowaniem.

Żeby ten obraz był obiektywny warto zaprezentować zdanie policji. Zauważa ona błędy, które popełniają panie i zalicza do nich głównie:

- zbyt wolną jazdę,
- późne sygnalizowanie chęci zmiany pasa ruchu lub skrętu,
- asekuracyjne i zbyt wolne wykonywanie manewrów,
- potrzebę zaparkowania za wszelką cenę.

Panowie natomiast mają największy problem z brawurą i prędkością. Warto również zauważyć, co mówią badania na temat respektowania przepisów dotyczących przestrzegania limitów prędkości. TNS Pentor przeprowadził ankietę na temat prędkości na drodze i skojarzeń z nią. Porównując opisy można dostrzec zdecydowaną różnicę w podejściu, pań i panów, o dziwo szczególnie u starszych respondentów. Dla pań prędkość to brawura, tragedia i nieodpowiedzialność, jeśli są pozytywne skojarzenia to dotyczą one odpoczynku.

Jesień na drodze - na co uważaćJesień na drodze - na co uważać

Prędkość = męskość

Panom prędkość kojarzy się zdecydowanie z męskością i siłą. Co mówią statystyki? Mężczyźni zdecydowanie częściej łamią ograniczenia i limity, tylko 17% zawsze je respektuje. U kobiet te statystyki wyglądają lepiej, u 27% prędkość wynikająca z przepisów jest prędkością, z którą się poruszają po drodze.

Różnic między mężczyznami i kobietami występuje jeszcze więcej. Kobiety czują większą odpowiedzialność za osoby, które znajdują się w samochodzie. Sam fakt obecności pasażerów w samochodzie powoduje, że jadą spokojniej i wolniej. Na mężczyzn już to tak nie działa.

Badania TNS Pentor pokazują również, że podczas spotkań z policją można określić z dużym prawdopodobieństwem jak będą się zachowywać przedstawiciele płci. Mężczyźni będę bagatelizować przewinienie i odwoływać się do braku zagrożenia, kobiety natomiast ciężar tłumaczenia przeniosą na niewiedzę i roztrzepanie.

Skoda Fabia - Ogłoszenia

Na drodze nie ma wojny płci. W swoich pojazdach wszyscy jesteśmy równi i wszystkim nam przyświeca ten sam cel. Chcielibyśmy bezpiecznie wyjeżdżać i wracać do domu. Większa obecność kobiet w ruchu drogowym powinna tą poprzeczkę bezpieczeństwa stale podnosić. Ich poczucie odpowiedzialności, empatia i uśmiech może nie rozładują korków, ale ograniczą agresję i napięcia.

źródło: Szkoła Auto Skody


ZOBACZ TAKŻE:

Doświadczenie w parze z bezpieczeństwem

 

Doświadczenie w parze z bezpieczeństwem

Więcej o:
Komentarze (5)
Kobiety i mężczyźni za kierownicą
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Jasiu

  Oceniono 3 razy 1

  ta wypadki, kobiety w większości maja auto aby pojechać do pracy ( w obrębie miasta) czy do sklepu, natomiast na wakacje czy w dalsza podróż zazwyczaj to faceci prowadzą auto, ciekawi mnie statystyka "która płeć miewa więcej stłuczek". Nie jestem mizoginem, aczkolwiek policja i statystki ? Faceci więcej jeżdżą i więcej maja też wypadków, można by wnikać czy przyczyna wypadku nie była kobieta przebiegająca przez jezdnie bo promocja w Tesco. Jak dla mnie, artykuł pod publikę.

 • Gość: Kjer

  Oceniono 1 raz 1

  Genderowcy łączcie się - ktoś śmię zauważać różnice między kobietami a mężczyznami!
  Swoją drogą, bardzo rzeczowy i dobry artykuł.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX