Nagrałeś pirata drogowego? Powiadom policję

Nagrałeś na kamerę samochodową wyczyny pirata drogowego? Prześlij nagranie policji, a ta rozpozna sprawę. Na tej podstawie można nawet stracić prawo jazdy

Nie ma kraju bardziej idealnego dla kamer samochodowych, niż Rosja. W przeliczeniu na ilość mieszkańców mają tam niemal dwukrotnie większą ilość ofiar w wypadkach drogowych, niż my. Ale to wcale nie oznacza, że w naszym kraju takie kamery nie rejestrują nic, co zainteresowałoby drogówkę.

Jakie kary czekają piratów drogowych w Polsce i za granicąJakie kary czekają piratów drogowych w Polsce i za granicą

Jak wynika z dyskusji na wielu forach internetowych, świadomość możliwości ścigania piratów drogowych przez policję na podstawie nagrań z kamer samochodowych jest w Polsce nadal niewielka. Nie zmienia to jednak faktu, że wiele komend rejonowych policji zachęca do przesyłania takich nagrań. Chodzi głównie o te najpoważniejsze wykroczenia w znaczący sposób zagrażające bezpieczeństwu.

W celu rozpatrywania nagrań piratów drogowych w niemal całym kraju została uruchomiona akcja "Stop Agresji Drogowej". W jej ramach utworzone zostały adresy mailowe służące bezpośrednio do nadsyłania nagrań wyczynów piratów drogowych.

Wobec takich osób będą stosowane wszystkie możliwe sankcje w najsurowszym wymiarze. Mogą to być konsekwencje z zakresu prawa karnego, ale również konsekwencje administracyjne - nałożenie punktów karnych oraz skierowanie sprawcy na badania psychologiczne, mające na celu stwierdzenie, czy ma on predyspozycje do posiadania uprawnień do prowadzenia pojazdu - czytamy na stronie małopolskiej policji.

Policja nie ma ograniczeń odnośnie możliwości ukarania sprawcy, którego wykroczenia zostały zarejestrowane na wideo. Mandat i punkty karne, skierowanie na badania psychiatryczne, a nawet odebranie prawa jazdy - kary mogą być bardzo dotkliwe, wszystko zależy od powagi wykroczenia.

Przed wysłaniem zgłoszenia należy sprawdzić na terenie której jednostki Policji popełniono wykroczenie. Odpowiedni wybór przyczyni się do szybszej reakcji na zarejestrowane zdarzenie. Do nagrania należy dołączyć dokładny opis zdarzenia: datę, godzinę nagrania, miejscowość i ulicę lub numer drogi wraz z dokładnym określeniem miejsca (np. kilometr drogi z najbliższego słupka drogowego), a także numer rejestracyjny pojazdu którym dokonano wykroczenia. Tak, jak podczas każdego zgłoszenia na policję, należy także podać własne dane: imię, nazwisko, adres korespondencyjny i telefon kontaktowy.

Adresy, na które można przesyłać filmy z zarejestrowanymi wykroczeniami:

Dolnośląskie: stopagresjidrogowej@wr.policja.gov.pl

Kujawsko-pomorskie: stopagresjidrogowej@rd.kwp.byd.policja.gov.pl

Lubelskie: stopagresjidrogowej@lu.policja.gov.pl

Łódzkie: wrd@lodzka.policja.gov.pl

Opolskie: problemdrogowy@opolska.policja.gov.pl

Podkarpackie: stopagresjidrogowej@podkarpacka.policja.gov.pl

Pomorskie: stopagresjidrogowej@pomorska.policja.gov.pl

Małopolskie: stopagresjidrogowej@malopolska.policja.gov.pl

Mazowieckie:
Warszawa: stopagresjidrogowej@ksp.policja.gov.pl
Radom: stopagresjidrogowej@ra.policja.gov.pl

Śląskie: stopagresjidrogowej@ka.policja.gov.pl

Świętokrzyskie: stopagresjidrogowej@swietokrzyska.policja.gov.pl

Warmińsko-mazurskie: robert.zalewski@ol.policja.gov.pl

Wielkopolskie:
Poznań: stopagresjidrogowej@wielkopolska.policja.gov.pl
Gorzów Wielkopolski: stopagresjidrogowej@go.policja.gov.pl

Zachodniopomorskie: stopagresjidrogowej@zachodniopomorska.policja.gov.pl

Jak nietrudno zauważyć, na powyższej liście brakuje jeszcze dwóch województw: Lubuskiego i Podlaskiego.


ZOBACZ TAKŻE:

Wypadek na autostradzie - co robić? Poradnik

Wypadek na autostradzie - co robić? Poradnik
Więcej o:
Komentarze (65)
Nagrałeś pirata drogowego? Powiadom policję
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • pawello80

  Oceniono 105 razy 59

  Specjalne sobie kupilem rejestrator:) i juz upolowalem 3 gamoni w moim rodzinnym miescie:)debile mysla ze jak nie ma policji w zasiegu to moga sobie robic co chca na drogach.Niestety czeka ich bardzo niemila wizyta na komisariacie w niedlugim czasie:)

 • Gość: dyn

  Oceniono 69 razy 33

  ja jestem za ... sam nagrywam i będę to robil ... i w sadze się stawiam...

 • Gość: Marcin

  Oceniono 35 razy 19

  Będę nagrywał policjantów wychodzących po służbie z komisariatu , w ich prywatnych samochodach, i za każde wykroczenie spotkamy się w sadzie !!! każdego do tego namawiam!!!!!

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 15 razy 13

  Nie stawiaj proszę w jednej linii osoby ściągającej torrenty i potencjalnego mordercy w samochodzie.

 • glorius

  Oceniono 15 razy 13

  Pic na wode. Ktos juz pisał tu forum o śląskiej skrzynce. Mam podobne odczucia, że śląska policja olewa sprawe i tylko jak wykroczenie faktycznie jest naglosnione to wtedy dzialają. Tydzien temu przeslalem zapytanie odnosnie formatu pliku oraz maxymalnej wielkosci na wskazany adres, ponieważ mam nagranie kierowcy, który wyprzedzal samochody czescia wylaczona z ruchu. Myslicie, że ktoś odpowiedział na tego maila? Nikt zupelnie nikt, policjanci maja tak naprawde gdzies te zgłoszenia. Dla nich ważny jest szum medialny, że niby podniesie to poczucie bezpieczeństwa, że niby coś robią aby je zapewnić. Tak naprawdę mają to głęboko gdzieś. Moze i wpłynęło 500 filmików ale konretnych działań nie widzę

 • Gość: Tomi

  Oceniono 27 razy 9

  Wysłałem już ponad miesiąc temu (na komendę w śląskim mieście) dokładne dane ze zdjęciem i ciągle brak info czy coś w tej sprawie zrobili. Przypominałem się. Chyba jednak im nie zależy.

 • Akim Akim

  Oceniono 9 razy 7

  A jesli chce zgłosic wykroczenie popełnione przez radiowoz ? To tez na tego maila czy już gdzies wyzej to wysłac?

 • troll.norweski

  Oceniono 7 razy 7

  Mili Państwo. To, że Policja nie informuje Was o podjętych działaniach nie oznacza, że nic nie robi. Zgłosiliście wykroczenie, podpisaliście się i tyle z Waszej strony. O ile nagrane wykroczenie nie spowodowało, że jesteście poszkodowani to nie będziecie uczestniczyć w dalszych czynnościach.

 • sbazyli

  Oceniono 6 razy 6

  Jak ktos lubi byc ciagany po sadach,prosze bardzo,na mnie nie ma co liczyc,zwlaszcza po tej smierci rowerzysty w Łodzi,nigdy nie wiadomo na jakiego furiata sie trafi.Niech drogowka wylezie z za biurek na ulice i nabedzie latarki(po zmroku ja ich nie widze) jak im ciemno.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX