Samochód dla niepełnosprawnego kierowcy

Niepełnosprawność nie zawsze oznacza brak możliwości prowadzenia samochodu i konieczność pożegnania się z upragnionym prawem jazdy. Często wystarczy tylko odpowiednio dostosować pojazd do potrzeb osoby niepełnosprawnej

Co drugi samochód ma już system ESP

Odsetek osób niepełnosprawnych w Polsce wynosi ponad 12% (2011) mieszkańców, czyli 3,1 mln obywateli. Podobnie sytuacja kształtuje się w całej Europie. Najczęstszą przyczynę niepełnosprawności stanowią schorzenia układu krążenia, narządów ruchu oraz schorzenia neurologiczne. Relatywnie niższy jest udział procentowy osób z uszkodzeniami narządu wzroku i słuchu, z chorobą psychiczną i upośledzeniem umysłowym.

Chociaż niektóre schorzenia wykluczają takie osoby z możliwości posiadania prawa jazdy, to jednak w wielu przypadkach takiej bariery nie ma. Należy tylko odpowiednio zmodyfikować samochód, wyposażając go w specjalnie dobrany system wspomagający czynności takiej osoby, właściwy dla jej schorzenia.

Wśród systemów wspomagających zmotoryzowanych niepełnosprawnych wyróżniamy:

- systemy pomagające przy wsiadaniu,

- mechanizmy sterujące, pozwalające kierowcy w pełni kontrolować samochód niezależnie od jego dysfunkcji. Do najpopularniejszych mechanizmów sterujących należą ręczny gaz i hamulec, często połączone z automatyczną lub manualną bezsprzęgłową skrzynią biegów,

- systemy do mocowania i przewozu wózków inwalidzkich,

- pozostałe urządzenia wspomagające, takie jak sterowanie regulacją foteli, klimatyzacji, szyb, lusterek itp. zwiększające ergonomię użytkowania pojazdu przez osobę niepełnosprawną.

Jaki samochód dla niepełnosprawnego z najwyższą grupą inwalidzką?

"Przede wszystkim powinien być to samochód z automatyczną skrzynią biegów. Auto takie najłatwiej przystosować do potrzeb osoby niepełnosprawnej, a jego prowadzenie daje największy komfort kierowcy. Samochód powinien być też maksymalnie zelektryfikowany: elektryczne regulacje szyb, fotela i lusterek bardzo poprawią ergonomię i ułatwią wprowadzanie modyfikacji, takich jak np. przenoszenie przycisków sterowania na kierownicę. Warto zwrócić uwagę na to, aby bagażnik był na tyle pojemny, żeby zmieścić wózek inwalidzki bez konieczności jego składania - często może to bardzo ułatwić przygotowanie do podróży" - mówi Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto ŠKODA.

Samochód niepełnosprawnego kierowcy powinien być również odpowiednio oznaczony. Ułatwi to korzystanie z miejsc parkingowych przeznaczonych dla niepełnosprawnych. Wymagana do tego jest karta parkingowa, którą należy wyrobić w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Karta parkingowa niepełnosprawnego zawiera jego zdjęcie oraz imię i nazwisko. Na jej podstawie może on korzystać z miejsc parkingowych przeznaczonych wyłącznie dla osób niepełnosprawnych w Polsce i krajach Unii Europejskiej oraz ma możliwość niestosowania się do niektórych znaków drogowych. Karta ta powinna być umieszczona za przednią szybą samochodu tak, aby było możliwe jej odczytanie.

Szkoła Auto ŠKODA prowadzi szkolenia dla osób niepełnosprawnych, posiadających prawo jazdy, które pozwalają podnieść umiejętności w zakresie prowadzenia auta. W ciągu dwóch dni szkolenia uczestnicy nabywają wiedzę z zakresu bezpiecznej i ekologicznej jazdy i zasad udzielania pierwszej pomocy. W projekcie tym mogą wziąć udział niepełnosprawni pracownicy mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, w tym osoby samozatrudnione z województwa wielkopolskiego. Dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Społecznego szkolenie jest całkowicie bezpłatne.

ZOBACZ TAKŻE:

Wyprzedzaj z wyobraźnią

Vassilli Wózek inwalidzki Variabile w okazje.info

Więcej o:
Copyright © Agora SA