Bertone bankrutem

Wygląda na to, że to już definitywny koniec słynnego studia projektowego Bertone. Włosi nie znaleźli inwestora i z powodu coraz większych kłopotów finansowych zostali zmuszeni ogłosić bankructwo
Lamborghini Miura Bertone - co mu zawdzięczamy?

Widmo bankructwa wisiało nad Bertone już w 2007 i 2011 roku. Dwukrotnie udało się jednak wyjść z tarapatów. Niestety do trzech razy sztuka.... 2014 rok okazał się rokiem zamknięcia słynnego biura stylistycznego.

Używane Lamborghini - sprawdź oferty

W 2012 roku studio Bertone obchodziło swoją setną rocznicę istnienia. W 1912 roku firmę założył Giovanni Bertone. Największy rozwój i lata świetności miały miejsce po II wojnie światowej, kiedy firma podzieliła się na dwie sekcje: projektującą i produkującą nadwozia. Bertone tworzyło projekty samochodów dla takich marek, jak: Alfa Romeo, Lamborghini, Lancia, Citroen, Volvo czy Fiat. Co ciekawe, autorstwa Bertone są nie tylko samochody osobowe, ale także skutery, a nawet samochody dostawcze i ciężarowe. Studio z Turynu znane jest także z wielu aut koncepcyjnych.

W galerii zdjęć przedstawiamy niektóre z najważniejszych projektów Bertone, które trafiły do produkcji seryjnej.

ZOBACZ TAKŻE:

100 lat Bertone

 

Alfa Romeo

Więcej o:
Komentarze (5)
Bertone bankrutem
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • bonsoir

  Oceniono 19 razy 19

  Ofiara procesów koncentracji przedsiębiorstw. Kiedyś, kiedy kwitło sto kwiatów, paru niezależnych stylistów miało rację bytu, bo mniejsze firmy produkcyjne niekoniecznie mogły sobie pozwolić na dział projektowy z prawdziwego zdarzenia. Teraz mamy parę megakoncernów i paru producentów średnich, dla których takie działy są oczywistością, a patrząc na to, co jeździ po ulicach, stanowiąc często cięcie na kawałki różnej długości robionej raz na dekadę kiełbasy pod nazwą "jednolity język stylistyczny marki", nie mają one szczególnie wiele pracy twórczej. Gdyby marka Bertone miała zniknąć na amen, można by żałować, że któryś z producentów nie kupił jej tradycji, żeby z niej korzystać choćby tak jak Ford z nazw Ghia i Vignale. Chociaż gdyby plakietkę "Bertone" przylepiano do jakichś strucli, może lepiej niech nazwa spoczywa w pokoju.

 • Gość: JA

  Oceniono 9 razy 7

  dla mnie Citroen XM wydaje sie jednym z piękniejszych samochodów w tym zestawieniu.

 • tg64

  Oceniono 11 razy 5

  Jestem fanem Ferrari ale potrafię docenić robotę którą wykonał przy projektowaniu modeli Lamborghini. Przeciez Countach to był kosmos. Szkoda, mam nadzieje,że jednak ktos się skusi na zakup Bertone.

 • jacutin

  Oceniono 1 raz -1

  Wzruszająco wyglądają uchwyty do linki holowniczej wbudowane na stałe w zderzak Countacha. Wiele mówi to o Włoskiej jakości.

 • Gość: marcin

  Oceniono 74 razy -60

  Patrząc na ich projekty to się nie dziwie :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX