BMW | Autonomous drifting

Inżynierowie testują samojeżdżące samochody. Ale pokonanie skrzyżowania, czy bezpieczne wykonanie manewru wyprzedzania to nie jedyne umiejętności komputera-kierowcy

Niektórzy specjaliści twierdzą, że w 2050 roku zdecydowana większość samochodów sprzedawanych na świecie będzie "autonomami", czyli będzie wyposażona w funkcję automatycznego prowadzenia. To strasznie nudna perspektywa, ale BMW udowadnia, że wcale nie musi taka być.

Używane modele BMW

Podczas odbywających się w Las Vegas bawarska firma zaprezentowała możliwości systemu Highly Automated Drive - Active Assist. BMW M235i weń wyposażony potrafił nie tylko przejąć kierowanie pojazdem, ale robił to z pełnym wykorzystaniem możliwości samochodu. Efektowny drifting w wykonaniu komputera? Zobaczcie sami:


Co to jest Highly Automated Drive?

Highly Automated Drive to system opracowany przez BMW wspólnie z firmą Continental, będący czymś pomiędzy inteligentnym tempomatem, a "autonomem", samochodem potrafiących jeździć samodzielnie po zadanej trasie. BMW z systemem "HAD" potrafi przejąć kontrolę nad prowadzeniem samochodu, dostosowywać się do ruchu (jak inteligentny tempomat) i ograniczeń prędkości (wykorzystując system sczytywania znaków). Nowością jest możliwość zmian pasów ruchu i co za tym idzie wyprzedzania wolniej jadących samochodów. System widzi ruch i zajmuje w miarę możliwości prawy pas, z innych korzystając jedynie przy większym natężeniu.

BMW Highly Automated DriveZobacz galerię zdjęć

Na razie Highly Automated Drive jest w fazie testów. Poza tym na publicznych drogach bezproblemowo radzi sobie jedynie w warunkach autostradowych. Najbardziej skomplikowanym manewrem jest samodzielne pokonanie skrzyżowania dwóch autostrad.

System BMW powinien być gotowy pod koniec 2014 roku. Przeszkodą we wdrożeniu go w samochodach seryjnych w obecnej fazie są kwestie prawne (przynajmniej w Niemczech) - kto ponosi odpowiedzialność w razie kolizji. Jak tylko powstaną odpowiednie akty prawne, auta z podobnymi systemami pojawią się w salonach sprzedaży.

ZOBACZ TAKŻE :

BMW est

BMW Z4 sDrive 35is | Test

Więcej o:
Komentarze (8)
BMW | Autonomous drifting
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: kubson

  Oceniono 6 razy 6

  Hmm.. fajnie tak popatrzec jak to robi na gładkim torze.. ciekawe jakby się zachował na naszych dziurawych drogach?? Będzie próbował omijac te kratery w asfalcie czy stanie i będzie strajkował?? :D

 • z-x-c

  Oceniono 12 razy 4

  Wyjdzie na to, że za ileś tam lat będzie zakaz prowadzenia samochodów i będzie można jeździć tylko autem sterowanym przez komputer. Jak dla mnie to sterowanie pojazdów przez komputer powinno być zabronione. Jak prowadzi człowiek, to człowiek jest odpowiedzialny za to co dzieje się z autem. A kto będzie odpowiedzialny za szkody spowodowane przez auto sterowane komputerowo? Bo takie to na 100%, jakiś error i już doopa, wirusy, hackerzy. Mnie taka wizja przyszłości nie cieszy.

 • Gość: Wtedy

  Oceniono 5 razy 1

  Będzie automatycznie jeździł do serwisu zmienić olej co 10tyś bo takiego dostanie sms od dilera, a frajer klient zapłaci

 • Gość: gość

  Oceniono 15 razy 1

  no dobra, ale czy ktoś prosił o kolejną bzdurną innowację czy też znowu będą nam wciskać coś co im się wydaje, że potrzebujemy?
  PS Jak dla mnie takie auta już istnieją i wołamy na nie taxi.

 • Gość: gość

  0

  a ciekawe kto będzie dmuchał w alkomat, komputer czy pasażer?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX