Współpraca Aliansu Renault-Nissan z Mitsubishi

Firmy Renault-Nissan i Mitsubishi poinformowały o chęci podjęcia globalnej współpracy w zakresie wspólnych nowych modeli, technologii i wykorzystania mocy produkcyjnych. Uzgodniono możliwość rozszerzenia strategicznej współpracy Nissana i Mitsubishi Motors na Alians Renault-Nissan
Opel Meriva Wspólne auto PSA i General Motors

Koncerny Nissan i Mitsubishi planują ekspansję istniejącej spółki joint-venture NMKV w celu opracowania i wprowadzenia na rynek światowy nowego samochodu osobowego z segmentu małych aut, w tym wersji z napędem elektrycznym. Pojazd ma zostać zaprojektowany z wykorzystaniem stworzonej wspólnie płyty podłogowej kei car, popularnej na rynku japońskim. Szczegóły dotyczące produktów, całości produkcji i rynków docelowych zostaną ogłoszone w późniejszym terminie.

Alians Renault-Nissan i Mitsubishi Motors Corporation potwierdziły ponadto zamiar wspólnego wykorzystania technologii i środków wytwórczych do produkcji pojazdów z napędem elektrycznym i płyt podłogowych najnowszej generacji.

Na podstawie kierunku rozmów podjętych przez firmy Renault i Mitsubishi Motors należy się spodziewać, że pierwsze dwa modele sedanów zostaną wprowadzone na rynek pod marką Mitsubishi w oparciu o auta z gamy Renault. Kolejne, uzupełniające badania możliwości współpracy w ramach innych projektów zostaną podjęte na dalszym etapie rozmów.

- Pierwszy sedan segmentu D byłby przeznaczony na rynek Stanów Zjednoczonych i Kanady. Produkcja zostanie powierzona południowokoreańskiemu zakładowi Renault-Samsung w Busan.

- Drugi model czterodrzwiowy ma trafić na światowy rynek segmentu C. Decyzja na temat wyboru zakładu produkcyjnego nie została dotychczas podjęta - rozmowy trwają.

Nissan i Mitsubishi Motors są współwłaścicielami spółki joint-venture NMKV, utworzonej w czerwcu 2011 roku dla potrzeb zaprojektowania modeli kei car dla obu marek. Sprzedaż pierwszych aut - Nissana Dayz i Mitsubishi eK - rozpoczęto w Japonii w tym roku. Produkcję samochodów obu marek zapewnia japoński zakład Mitsubishi Mizushima.

Więcej o:
Komentarze (4)
Współpraca Aliansu Renault-Nissan z Mitsubishi
Zaloguj się lub komentuj jako gość
  • flying_croc

    0

    Takie newsy tylko ugruntowują moje przekonanie o tym, że dzisiaj przy zakupie samochodu mamy do wyboru tylko znaczek i rozmiar.

  • eurotaxt

    Oceniono 5 razy -1

    Renault wysysa wszystko co jeszcze pozostało z Nissana dając w zamian swoją "technologię" a teraz bierze się za Mitsu. Koniec japońskiej motoryzacji już blisko ;-) Będą mieli rewolucyjne 0,9 TCe z Dacii pod maską. Cóż niech się radują firmy przejmowane przez VW, przynajmniej na tym zyskują ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX