GM i PSA | Ślubu nie będzie?

Opel zapowiedział, że jest w stanie sam zbudować kolejną generację Corsy i nie potrzebuje do tego współpracy z PSA. Czy to oznacza koniec zapowiadanej ścisłej współpracy?

GM i PSA planowali ścisłą współpracę już od 2011 roku. Miała ona rozpocząć się od wspólnego projektu platformy dla samochodów segmentu B. Mówiąc wprost Peugeot 208, Citroen C3 i nowy Opel Corsa miały powstać na tej samej płycie podłogowej. Wraz z nimi miły być opracowane minivany i crossovery tej samej klasy. Najwyraźniej w tym związku iskrzyło od początku, bo o ile PSA pokazał 208-kę i crossovera 2008, o tyle nowej Corsy nie widać na horyzoncie, a Opel Mokka powstał na własnej płycie GM (Gamma II).

Oliwy do ognia dolała propozycja chińskiej firmy Dongfeng chcącej kupić 30% akcji koncernu PSA. GM zastrzegło bowiem w umowie o współpracy możliwość jej zakończenia w przypadku przejęcia kontroli nad PSA przez innego inwestora.

W tej całej historii niepokoi jeden fakt. Obecna generacja Corsy jest produkowana od 2006 roku, a poważne zmiany przeszła w 2011 roku. Jednak na piątą generację trzeba będzie jeszcze długo poczekać. Opel zapowiada, że kolejna modyfikacja nastąpi w przyszłym roku, a całkowicie nowa konstrukcja ma zadebiutować dopiero w 2018 roku. Czyli utrzymywanie jednego z najważniejszych modeli w produkcji przez 12 lat ma być sposobem na wyjście z kłopotów finansowych - ciekawa strategia.

Nowy silnik w gamie Opla AstryNowy silnik w gamie Opla Astry

Więcej o:
Komentarze (2)
GM i PSA | Ślubu nie będzie?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: iwo

  Oceniono 2 razy 2

  W nawiązaniu do artykułu "Czyli utrzymywanie jednego z najważniejszych modeli w produkcji przez 12 lat ma być sposobem na wyjście z kłopotów finansowych - ciekawa strategia."
  A kogo to interesuje przy zakupie auta ? ;-) nikt nie bierze tego pod uwagę! bez jaj! to wiadomości którymi karmią się dziennikarze. Przeciętny Kowalski kupi Corse nie dlatego, że byłaby na nowej platformie, kupi bo musi się spodobać, bo będzie w atrakcyjnej cenie, bo będzie miała niskie spalanie itp a do tego Kowalski nie potrzebuje "nowej platformy". Śmieszą mnie takie dramatyzowanie rzeczy które nic nie znaczą w rzeczywistości.

 • Gość: olo

  0

  Corsa to efekt współpracy z Fiatem. Fiat ma Punto, Opel Corsę.
  Ale GM ma przecież Aveo. Nowa Corsa na bazie Aveo?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX