CO2, Merkel i wielkie oszustwo

Niemcy blokują głosowanie nad nowymi restrykcjami w emisji CO2, jakie miałyby zacząć obowiązywać w najbliższych latach. Zarzuca im się ochronę własnych producentów. Czy słusznie?
Producenci aut oszukują klientów! Manipulacje podczas testówProducenci aut oszukują klientów! Manipulacje podczas testów

Założenia z którymi polemizują nasi zachodni sąsiedzi zakładają, że w 2015 roku średnia emisja CO2 dla wszystkich modeli samochodów ma wynieść 130 g/km, a w 2020 roku 95 g/km. Niemcy chcą nie tyle obalenia ustawy, co stopniowego wprowadzania restrykcji z pewnym opóźnieniem tych kolejnych. Propozycja Niemiec zakłada, że w 2020 roku 80% modeli ma spełniać ów wymóg (95 g/km), a granicę dla wszystkich samochodów przesunąć do 2024 roku. Głosowanie nad nowymi restrykcyjnymi regulacjami zostało odłożone do czasu, aż uda się osiągnąć porozumienie.

Co to jest CO2?

O co chodzi z tym CO2? To dwutlenek węgla, gaz będący produktem spalania, jak i oddychania. Lubią go drzewa, ale ich zdolności do przerabiania go z powrotem na tlen (pochłaniając węgiel) są ograniczone. Dlatego nadmierne emitowanie CO2 w wyniku działalności człowieka stało się politycznie i ekologicznie niepożądane.

Co to oznacza dla Kowalskiego?

Aby zmniejszyć emisję CO2 nałożono restrykcje na przemysł ciężki oraz motoryzację. Oznacza to, że najwięcej za ograniczenie emisji płacą producenci samochodów, ale pośrednio. Za całe przedsięwzięcie płacimy finalnie my, klienci. Ile wynosi dopłata do samochodu, by mógł on spełnić normę Euro 6? Od kilku do nawet kilkunastu tys. zł.

Emisja CO2 130 g/km oznacza średnie spalanie 5,6 l/100 km dla silnika benzynowego i 4,9 l/100 km dla wysokoprężnego. Obniżenie emisji CO2 do 95 g/km oznacza średnie spalanie na poziomie 4,1 l/100 km dla samochodów z silnikami benzynowymi i 3,6 l/100 km z wysokoprężnymi. Cały czas chodzi o wartość średnią dla WSZYSTKICH modeli samochodów (marka/model/wersja silnikowa).

Megaoszczędny VW Golf BluemotionMegaoszczędny VW Golf Bluemotion

Żeby dobrze zobrazować o czym mówimy posłużę się przykładem. Załóżmy, że przeciętny Kowalski zadowoli się samochodem Skoda Octavia III (najlepiej sprzedający się samochód we wrześniu 2013 w Polsce) z silnikiem 1.4 TSI (140 KM). Zużycie paliwa wynosi 5,5 l/100 km, co przekłada się na emisję CO2 wynoszącą 128 g/km. Założenia na rok 2015 spełnia z lekkim zapasem, a co z późniejszymi?

Najoszczędniejszym samochodem kompaktowym na świecie jest Volkswagen Golf VII BlueMotion napędzany silnikiem 1.6 TDI (110 KM). Średnie zużycie paliwa deklarowane przez VW to 3,2 l/100 km, czyli emituje 85 g CO2 na km. Mniej CO2 potrafią produkować tylko hybrydy plug-in (np. Toyota Prius Plug-in: 49 g/km), ale przy założeniu, ze zawsze (przed każdą podróżą) doładujemy akumulatory do pełna. Dlatego te dane (dla hybryd plug-in i aut elektrycznych) są dla Kowalskiego nic nie warte. Jak zatem ma wyglądać rynek samochodów w Europie po 2024 (przyjmując wariant niemiecki) lub 2020 (europejski) roku? Mikro.

Rzeczywistość boli

Niestety wartości zużycia paliwa podawane przez producentów, a co za tym idzie także wartości emisji CO2, nijak się mają do rzeczywistego spalania. To już nie kwestia lepszego, czy gorszego paliwa, ale laboratoryjnych prób których nie sposób odwzorować na drodze. Rzeczywiste spalanie wyższe o 2 litry od deklarowanego to codzienność, czasem bywa jeszcze wyższe. Niższe - bardzo rzadko.

Producenci znacznie zaniżają spalanie. Kto najbardziej?Producenci znacznie zaniżają spalanie. Kto najbardziej?

To oznacza, że średnie spalanie samochodów użytkowanych obecnie nie spadło znacząco w stosunku do tego, jakie notowaliśmy 1-2 dekady temu. Przynajmniej w najpopularniejszych "benzyniakach" segmentu B i C. A charakterystyki współczesnych silników są coraz częściej mało imponujące, mimo atrakcyjnych wartości w tabeli danych technicznych. To zasługa takiego strojenia jednostki sterującej, by w odpowiednich warunkach (laboratorium) zużycie było nierealnie niskie. W efekcie wsiadamy do nowoczesnego samochodu i mimo dużo większej mocy mamy wrażenie, że ono wcale "nie jedzie".

Koszty paliwa to nie wszystko. Bardziej restrykcyjne normy emisji to większa komplikacja silników (filtry cząstek stałych, AdBlue itp., doładowanie silników o małych pojemnościach), co znacząco zwiększą cenę zakupu, ale także koszty eksploatacji.

Normy Euro - kroki milowe już były

Każda kolejna norma Euro niosła ze sobą wyraźne obniżenie emisji szkodliwych substancji, ale jak widać po normach dla silników benzynowych możliwości dalszych restrykcji w tym zakresie już się kończą. Dlatego zabrano się za ograniczenie emisji CO2. Szkoda tylko, że takie tabelki nie powstały dla producentów samolotów, łodzi motorowych, statków, ciągników czy maszyn budowlanych.

Data CO THC NMHC NOx HC+NOx PM
Diesel
Euro 1 Lip 1992 2.72 (3.16) - - - 0.97 (1.13) 0.14 (0.18)
Euro 2 Sty 1996 1.0 - - - 0.7 0.08
Euro 3 Sty 2000 0.64 - - 0.50 0.56 0.05
Euro 4 Sty 2005 0.50 - - 0.25 0.30 0.025
Euro 5 Wrz 2009 0.50 - - 0.180 0.230 0.005
Euro 6
Wrz 2014 0.50 - - 0.080 0.170 0.005
Benzyna
Euro 1 Lip 1992 2.72 (3.16) - - - 0.97 (1.13) -
Euro 2 Sty 1996 2.2 - - - 0.5 -
Euro 3 Sty 2000 2.3 0.20 - 0.15 - -
Euro 4 Sty 2005 1.0 0.10 - 0.08 - -
Euro 5 Wrz 2009 1.0 0.10 0.068 0.060 - 0.005
Euro 6
Wrz 2014 1.0 0.10 0.068 0.060 - 0.005

Merkel reaguje

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała, że wesprze branżę motoryzacyjną na forum UE. Stwierdziła, że Niemcy nie mogą ograniczać się do budowy samochodów małolitrażowych. Ale przecież nie tylko Niemcy produkują samochody o dużej emisji. Robią to także Włosi (Ferrari, Lamborghini, Maserati), Anglicy (Jaguar, Land Rover, Range Rover, Rolls-Royce, Bentley), czy Amerykanie (wszystkie duże SUVy).

Co nas denerwuje w nowych samochodach?Co nas denerwuje w nowych samochodach?

Sadźmy drzewa

Jeden hektar lasu pochłania w ciągu roku 3,6 tony węgla oddając do atmosfery drogocenny tlen. Powietrze najlepiej filtruje las świerkowy. Jednak nie trzeba od razu sadzić lasu, świerkowy parkan posadzony wzdłuż ruchliwej ulicy potrafi ponoć zatrzymać do 70% zanieczyszczeń.

Nie jestem ekologiem, ale swoje zdanie mam. Zamiast przesiadać się do samochodu, który zużywa 0,5 l/100 km mniej paliwa od obecnego (ale tylko na papierze) wolę posadzić dwa drzewa. To o wiele lepszy wkład w ochronę środowiska.

Sąd nad Niemcami

Pozostało mi jeszcze odpowiedzieć na pytanie postawione na początku. No więc tak naprawdę politycy zza Odry nie chronią "wielkiej" trójki producentów premium, a jedynie próbują odwlec moment, w którym w salonach sprzedaży będą dostępne jedynie quasiekologiczne jeździdełka. Duże samochody oczywiście nadal będą produkowane, ale ich cena znacząco wzrośnie z powodu kar, jakie ich producenci będą musieli płacić za ich wyższą emisję CO2. Pewnie będą jeździli nimi głównie politycy - za pieniądze z naszych podatków.

Więcej o:
Komentarze (25)
CO2, Merkel i wielkie oszustwo
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Kajus

  Oceniono 48 razy 36

  Dziwne że dziwnym trafem nikt nie widzi, że jednymi z największych emiterów gazów cieplarnianych są zwierzęta hodowane na ogromną skalę, może ci ograniczeni umysłowo ekolodzy zaczną też wsadzać filtry cząstek stałych krowom w d... ?

 • Gość: look

  Oceniono 17 razy 17

  konia z rzędem temu, komu ta Octawia spali 5,5 litra benzyny :D Dane testowe z hamowni nie do uzyskania w realnym świecie !!!

 • Gość: lolek

  Oceniono 11 razy 9

  Ok, jak się ma Euro do żywotności silnika? Czy jest to ekologiczne traktowanie silnika jako część zamienna, która przy tym stopniu wysilenia przejedzie 100tys. km? Coś tu jest nie tak... Chyba ktoś chce mnie wydymać... Zielono mi!

 • adamiszu

  Oceniono 8 razy 6

  Widać wiedza ekologiczna jest stosowana bardzo wybiórczo. Mówi się że drzewo pochłania co2 i wydziela tlen - owszem ale od wiosny do jesieni czyli podczas wegetacji, jesienią spadają liście, gniją i wytwarzają ...co2! Całe drzewo gdy obumrze zgnije lub zostanie wycięte i spalone - co z tego powstanie? Odpowiedzcie sobie sami. Biologia nie znosi kłamstw i nie tworzy perpetum mobile - bilans tlen - dwutlenek węgla dla drzew jest ZEROWY!!

 • kosmiczny_swir

  Oceniono 10 razy 6

  Przeciez od dawna wiadomo, ze przy kazdej okazji Niemcy bronia swojego przemyslu i promuja swoj przemysl. Poniewz niemieccy producenci sa daleko w tyle w technologii aut hybrydowych i elektrycznych, to niemiecki rzad ich broni po to, zeby nie musieli wydawac pieniedzy na cudze patenty ani inwestowac na leb na szyje w rozwoj nowych technologii. Zobaczycie, ze za 10 lat kiedy wiekszosc potrzebnych ptatnow wygasnie a niemiecki firmy zdaza opracowac swoje wlasne technologie Niemcy beda najwiekszym proponentem ograniczenia emisji CO2 w samochodach.

 • Gość: Filip (ale nie z konopii).

  Oceniono 4 razy 4

  "Ekolodzy" są przezabawni. Żaden nie wysilił się nawet jaki jest potrzebny nakład energetyczny na produkcję tzw. "zielonego" auta. Stosowanie stopów aluminium i magnezu, włókien węglowych w budowie aut powoduje zmniejszenie masy - ale jakim kosztem? Co zrobić ze zużytymi bateriami z hybryd? Skąd brać nieskończone ilości litu do ich produkcji? Czy skądinąd wysokie prądy przepływające w przewodach zasilających silnik elektryczny nie emitują nadmiernego pola elektromagnetycznego? Czy jest to takie obojętne dla zdrowia - szczerze wątpię. Nikt nie pokusił się jeszcze o przedstawienie porównania auto spalinowe vs elektryczne (hybryda). A może by było warto? Pozdrawiam wszystkich z otwartą głową!

 • Gość: dżewniany płotek

  Oceniono 9 razy 3

  "świerkowy parkan posadzony wzdłuż ruchliwej ulicy potrafi ponoć zatrzymać do 70% zanieczyszczeń" zgadza się, ale dlatego, że ten sam świerkowy (i inny) parkan potrafi zatrzymać 100% idiotów, którzy nie dostosowali prędkości jazdy do warunków drogowych, jest on notorycznie w Polsce usuwany jako "zagrożenie dla ruchu drogowego i kierowców". Parafrazując: no to jak w końcu - sadzić czy nie sadzić?

 • Gość: m

  Oceniono 6 razy 2

  Pękam ze śmiechu gdy ktoś mi mówi że kupił nowe auto które mało pali i oszczędza ;-)
  A tak naprawdę jego auto spali litr mniej niż moje ale straci na wartości 30 000 zł w 4 lata hehe ;-)

 • zasadniczook

  Oceniono 1 raz 1

  ...................ekoterroryzm w najczystszej formie, ale za kasę ekolodzy-szantażyści natychmiast się uciszą.
  A nam chcą zabronić poszukiwanie gazu łupkowego - szczyt żenującej hipokryzji

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX