Salon Frankfurt 2013 | BMW X5 eDrive

BMW X5 eDrive zadebiutowało we Frankfurcie. To hybryda typu plug-in o bardzo niskim spalaniu. Wynik robi wrażenie, ale nie do końca wiadomo jak go osiągnięto
BMW X5 po raz trzeci | GaleriaBMW X5 po raz trzeci | Galeria

BMW X5 eDrive to ogromne i ciężkie auto. Zazwyczaj takie konstrukcje pochłaniają spore ilości paliwa, ale tym razem jest inaczej. X5 eDrive zużywa według producenta mniej, niż 3,8 l/100 km. Udało się to dzięki zastosowaniu napędu hybrydowego typu plug-in. Czyli wynik został osiągnięty dzięki doładowywaniu baterii z gniazdka. Ale to i tak nieźle.

Niestety BMW nie podało szczegółów dotyczących napędu. O silniku spalinowym wiadomo na pewno, że jest czterocylindrowy. Można więc spekulować, że jest dwulitrowa odmiana opracowywanej przez BMW jednostki R3 o pojemności 1,5 litra. Nie od dziś bowiem wiadomo, że silnik spalinowy osiąga największą sprawność przy pojemności cylindra wynoszącej ok. 0,5 litra. Pewne jest za to, że drugi silnik, ten elektryczny, rozwija aż 95 KM (70 kW) mocy. A to już oznacza, że ta hybryda potrafi nie tylko oszczędzać paliwo, ale też dawać prawdziwego kopa.

Łączna moc układu nie jest znana, ale oszacowałbym ją co najmniej na 250-280 KM. Tyle bowiem potrzeba, by tak ciężkie auto rozpędzić do setki - jak deklaruje BMW - w czasie poniżej siedmiu sekund.

Zielona "twarz" X5 eDrive to umiejętność poruszania się w trybie elektrycznym. Zasięg wynoszący 30 km nie powala może na kolana, ale prędkość z jaką można podróżować i owszem. Silnik elektryczny może rozpędzić X5 eDrive do 120 km/h.

Jeśli BMW planuje wprowadzić X5 eDrive do sprzedaży, nie może liczyć na sukces. Ale i nie o to w tym wszystkim chodzi. Ten model emituje zaledwie 90 gramów CO2 na każdy kilometr. A to pozwoli firmie obniżyć średnią emisję liczoną dla całej palety modeli.

Więcej o:
Komentarze (7)
Salon Frankfurt 2013 | BMW X5 eDrive
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Jetka

  Oceniono 7 razy 5

  Pali tyle jak ma z górki

 • Gość: fragi102

  Oceniono 2 razy 0

  jeszcze żadna zniemczona POrtalina w POlsze nie napisała że to naped TOYOTY hehe

 • Gość: danny_boy

  0

  Jakie 3,8 litra? Do 30 km 0 (zero) litra/100 km!

 • Gość: luk-berlin

  0

  że jest dwulitrowa odmiana opracowywanej przez BMW jednostki R3 o pojemności 1,5 litra.

 • eligiusz_podchrapek

  Oceniono 1 raz -1

  Akurat BMW celuje w zaniżaniu danych dotyczących zużycia paliwa:
  moto.pl/MotoPL/1,88389,14006075,Producenci_znacznie_zanizaja_spalanie__Kto_najbardziej_.html
  Jak wskazują badania przeprowadzone przez ICCT wskazują, że ŚREDNIO o 30%. Czytając kiedyś dane fabryczne dot. nowych BMW zastanawiałem się, jak oni to osiągnęli. Teraz już wiem, że to zwykłe wykorzystanie luki w badaniach, a nie faktyczne obniżenie zużycia paliwa. Swoje taki samochód musi spalić. Ot i wszystko. Wiara, że 300 konny diesel może w mieście palić 7 litrów jest nieuzasadniona :))

 • Gość: fragi102

  Oceniono 12 razy -2

  dlaczego cfok lewandowski nie wsPOmniał że to naped TOYOTY ??? hehe

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX