Stacjonarne fotoradary - nie dla straży miejskiej

Prokuratura Generalna uznała, że straż miejska/gminna nie może wystawiać mandatów za przekroczenie prędkości na podstawie zdjęć z fotoradarów stacjonarnych

Stacjonarne fotoradary mogą być obsługiwane jedynie przez GITD. Straż miejska, czy gminna nie ma prawa wystawiać mandatów na podstawie zdjęć zrobionych przez te urządzenia. Kontrola prędkości może być przeprowadzana przez straż jedynie za pomocą urządzenia zamontowanego na pokładzie samochodu, czyli przenośnego fotoradaru. W trakcie kontroli taki samochód musi być zaparkowany, a miejsce kontroli odpowiednio oznaczone.

Prokuratura Generalna wypowiedziała się także w zakresie uprawnień do karania wykroczeń zarejestrowanych przez kamery monitoringu miejskiego. Straż miejska/gminna ma prawo do karania kierowców za niedostosowanie się do zakazu ruchu, zatrzymania lub postoju, jak też osoby naruszające przepisy o ruchu motorowerów, rowerów, czy ruchu pieszych. Za inne ujawnione przez monitoring naruszenia prawa o ruchu drogowym kary może wymierzać jedynie policja.

Uważajcie na fałszywe mandatyUważajcie na fałszywe mandaty

Więcej o:
Komentarze (11)
Stacjonarne fotoradary - nie dla straży miejskiej
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • kot2ka

  Oceniono 13 razy 11

  I tak za dużo przywilejów dali debile tym Ormowcom !!!! Pilnować psich kup bo tylko do tego się nadajecie !!!!!

 • Gość: apache5

  Oceniono 7 razy 7

  Czekam aż Prokuratura weźmie się za karanie "czyn urzędnika bezprawnie dokonany" przez Komendantów i Strażników M/G.

 • levy

  Oceniono 4 razy 4

  "Stacjonarne" - czyli, jak rozumiem, te na słupach?

  Widoczny na zdjęciu "śmietnik" jest urządzeniem przenośnym, od biedy można go i na samochodzie ustawić :), tym bardziej takie mniejsze, ustawiane na statywach a takich najczęściej używa SM.

 • Gość: piksel

  Oceniono 1 raz 1

  No i do brze, chyba wystarcza im te ich przenośne śmietniki? Przecież zarabiają na nich krocie.... kto nie chce się dokładać do tego interesu to polecam Yanosika. O fotoradarach strazy równiez ostrzega

 • Gość: Grzelach

  0

  ja od dawna mam yanosika więc to nie mój problem

 • Gość: zz

  0

  Jaki skutek prawny ma UZNANIE przez Prokuraturę Generalną kto i za co może karać? Co to za pojęcie prawne UZNANIE. Prokurator może uznać się, za niewłaściwego do rozpatrywania określonej sprawy, ale decyzje ostateczną i tak podejmie Sąd.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX