Historia kołem się toczy: Pierwsza podróż automobilem - Bertha Benz

Czy wiecie, że za rozwój motoryzacji odpowiedzialna jest kobieta? Gdyby nie Bertha Benz kto wie jak potoczyłaby się historia czterech kółek. Opis pierwszego przejazdu, który miał miejsce 125 lat temu

Mercedes klasy S | Historia najlepszego auta na świecie

W 1886 roku Carl Benz skonstruował swój pierwszy pojazd silnikowy, trzykołowy "Patent-Motorwagen", który obecnie stoi w muzeum w Monachium. Początkowo nic nie wskazywało na to żeby jego wynalazek odniósł sukces. Ludzie wręcz bali się pojazdu, który poruszał się bez pomocy koni. Przez następne dwa lata Carl cały czas pracował nad swoim projektem i zbudował Patent-Motorwagen nr 3. Pojazd ciągle miał trzy koła, ale wyglądał znacznie solidniej niż poprzednicy.

Berta była córką z tzw. dobrego domu. Tak naprawdę to jej posag umożliwił skonstruowanie pierwszego samochodu. Berta bała przeciwieństwem często naburmuszonego i niezadowolonego  męża. Uchodziła za rezolutną i pełną pomysłów osobę. Najlepszym przykładem może być pierwsza, dłuższa podróż z 5 sierpnia 1888 roku. Berta nic nie powiedziała mężowi o swoim wyjeździe z dwoma synami Eugenem (15 lat) i Richardem (14 lat) z Mannheim do Pforzheim. Chciała odwiedzić swoją matkę. Oprócz tego uzmysłowić swojemu mężowi, że jednym z warunków finansowego powodzenia przedsięwzięcia produkcji automobili jest pokazanie jego praktycznego zastosowania szerokiej publiczności. Miała do przejechania 106 km. Odległość, która dzisiaj nie robi na nikim wrażenia wtedy była podróżą w nieznane. Z samego rana Berta razem z synami wypchali pojazd na tyle daleko od domu, żeby po jego odpaleniu nie obudzić Carla, który dopiero później odnalazł kartkę w kuchni informującą go o zamiarach żony. Do dzisiaj historyce spierają się czy Berta prowadziła samochód czy też nie. Na pewno pomagała podczas awarii. Podczas podróży osobiście dokonywała koniecznych napraw, jak przetkanie rurki doprowadzającej paliwo do gaźnika, wymiana izolacji przewodu zapłonowego czy naprawa ogniwa łańcucha. Co ciekawe paliwo dla 2,5 konnego auta można było kupić tylko w aptece! Produkt nosił nazwę Ligorin i był po prostu eterem naftowym. Tym sposobem miejska apteka w miejscowości Wiesloch stała się pierwszą stacją benzynową na świecie.

Tyle kosztuje dzisiaj Mercedes

Wysyłane po drodze telegramy informowały Benza o przebiegu podróży. W rezultacie otrzymał od żony szereg sugestii m.in. dotyczących użycia lepszych hamulców, zamiast zamontowanych drewnianych klocków. Dla efektywniejszego układu hamulcowego Berta nałożyła na nie skórzane łaty. Żona wynalazcy narzekała również na fatalne oznakowanie dróg. Bertha opuściła Mannheim o świcie, do Pforzheim dotarła po zmierzchu. Następnego dnia wróciła do Mannheim. Jej podróż wywołała medialną burzę. Tak jak przewidywała przyczyniło się to do sprzedaży pojazdu jej męża. Zbudowano 25 sztuk 2,70 metrowego pojazdu Patent-Motorwagen.

Bertha Benz zapisała się w historii motoryzacji jako pierwsza osoba, której udało się samodzielnie pokonać ponad stukilometrowy dystans. Zmarła 5 maja 1944 roku w wieku 95 lat. Pojazd, którym pokonała trasę istnieje do dzisiaj i jest własnością Londyńskiego  Muzeum Nauki. Obecnie jest wystawiony w muzeum samochodowym imienia Carla Benza w Ladenburg nieopodal Mannheim.

Więcej o:
Copyright © Agora SA