"Ja wiem, że jest najlepszy"

Jednym z jurorów wybierających Światowy Samochód Roku jest dziennikarz z Polski. Maciej Pertyński skreślił dla nas kilka słów komentarza do tegorocznego werdyktu. Czy Volkswagen Golf wygrał zasłużenie? Poznajcie zdanie naszego kolegi

Maciej Pertyński - dziennikarz motoryzacyjny, doskonale znany czytelnikom miesięcznika "Auto Moto"
oraz tygodnika "Motor"

Finał tegorocznego konkursu był bardzo ciekawy przede wszystkim z tego powodu, że w żadnej kategorii nie występowały samochody, które mogłyby budzić jakiekolwiek zastrzeżenia w kwestii posiadanych "kwalifikacji" do tytułu. Jako przysięgły miłośnik nowoczesnnych turbodiesli nie chcę się wypowiadać nt. "Zielonego auta". Nie sądzę, by ktokolwiek miał wątpliwości co do "Najpiękniejszego auta" - choć tym razem rywale prezentowali wyjątkowo wyrównany poziom.

Kochając samochody z duszą i dążenie do inżynieryjnej perfekcji, nie miałem wątpliwości co do Porsche jako swojego faworyta w walce o tytuł "Sportowego auta", choć wspólne dzieło Toyoty i Subaru nie pozwala przejść obok siebie obojętnie. To auto w typie dziś niemal niespotykanym: proste, świetnie wyważone, wyposażone w znakomite układy jezdny i kierowniczy, a przy tym z tak pracującą manualną skrzynią biegów, że aż się człowiek cieszy, gdy zaczyna mu brakować mocy i można znów redukować bieg...


Volkswagen wybrany Światowym Samochodem Roku 2013

Jeśli chodzi o główny konkurs, było naprawdę trudno. Myślę, że w jury WCOTY nie tylko ja miałem problem. Kłopot w tym, że w głównej kategorii wybieramy samochód, który jest najlepszym produktem na świecie - a przynajmniej zbliża się do ideału. Pojawienie się w rywalizacji nowego Golfa teoretycznie "pozamiatało" - to jest tak niesamowicie dopracowana konstrukcja, że naprawdę nie ma na świecie innego równie dobrego (a co dopiero lepszego!) samochodu. Jednak...

Jednak akurat w tym samym roku wreszcie do gry wrócił Mercedes ze swą nową klasą A. Nie żeby było to auto bez wad czy choćby bliskie tej perfekcji dopracowania co Golf. Ale wśród elementów, które oceniamy dla każdego samochodu-kandydata jest kategoria "market significance", czyli znaczenie dla rynku. I pod tym względem klasa A zdobyła po prostu niesłychanie dużo punktów. Nic dziwnego, to powrót tej wielkiej marki między najważniejszych graczy! Per saldo jednak te emocje, jakie wywołał młodzieńczy i dynamiczny design Mercedesa oraz inne związane z marką spostrzeżenia musiały polec pod olbrzymią górą punktów, jakie zdobył swym perfekcjonizmem Golf. I niech niechętni powtarzają do upojenia, że jest nudny... Ja wiem, że jest najlepszy.

Maciej Petryński

Więcej o:
Komentarze (11)
"Ja wiem, że jest najlepszy"
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: użytkownik

  Oceniono 11 razy 7

  "Ja wiem, że jest najlepszy" To żyj w tym przekonaniu nikt ci nie zabroni, według mnie nie ma auta perfekcyjnego a już na pewno Golf nim nie jest. Marketingowe gadanie.
  Zwykły hatchback dla ludu, jest masa dużo lepszych aut.

 • Gość: Walek

  Oceniono 2 razy 2

  Internauci nie lubią jak ktoś wypowiada się w ich w imieniu.. i udaje że jest ich głosem więc nie pieprz głupot i postaraj się o argumenty zamiast grozić redaktorowi... w ogole powinniście dać bana gó...arzowi na komentowanie w tym serwisie..

 • Gość: Kordian

  Oceniono 1 raz 1

  Kwestionowanie tytułu WCOTY o którym mowa wynika z dwóch powodów, ze złudnego przekonania że rozumie się ten konkurs lub kompleksów.

 • Gość: Zet.

  0

  Golf seryjnie zdobywa nagrody przyznawane przez dziennikarzy, czytelników, ekspertów... No i zawsze znajdą się krytycy - matoły, którzy wiedzą lepiej.
  Jasne, że są auta szybsze, są także bardziej komfortowe, są bardziej prestiżowe, są droższe i tańsze, ale nie znam drugiego takiego, który by w tak perfekcyjny i wyważony sposób łączył wszystkie pozytywne cechy jak Golf. Choć nie jestem fanem stylistyki aut z Wolfsburga, zgadzam sie, z jurorami COTY i WCOTY, dla mnie jak i pewnie większości ludzi auto jest idealnie dopasowane, jest najlepsze.

 • Gość: desti

  0

  Ja twierdzę inaczej mam do Tego prawo i wiem że mam rację!!

 • Gość: Podpisz się

  Oceniono 4 razy 0

  Banda szmat wybierze wszystko za co im zapłacą - taka cała prawda o motoryzacji.

 • Gość: iwotech

  Oceniono 2 razy 0

  To boli i to bardzo.. dlatego świadomość broni się przed takim faktem że Golf7 dostał tytuł najlepszego auta na świecie.. to musi powodować furie przygnębienie i złość a przede wszystkim wypieranie niewygodnego newsa i wmawianie sobie że to nie może być prawdziwe. Na szczęście kilku zakompleksionych troli internetowych może tylko obrażać słownie redaktora bo w kontakcie face to face na argumenty puścili by w gacie ze strachu no i mogą żyć w zakłamaniu.

 • Gość: gośćgość

  Oceniono 4 razy 0

  Pojawienie się w rywalizacji nowego Golfa teoretycznie "pozamiatało" - to jest tak niesamowicie dopracowana konstrukcja, że naprawdę nie ma na świecie innego równie dobrego " HA HA HA HA HA HA HA HA HA !!!!!!!!!!!!!
  człowieku ty jesteś zdalnie sterowaną marionetką w koncernie VW ? Chcesz żeby internauci za takie lizusostwo ciebie SKREŚLILI ? Waż swoje słowa bo na świecie jest mnóstwo 1000 - razy lepszych samochodów a ty jako dziennikarz motoryzacyjny powinieneś o tym wiedzieć !!! i gdzie jest teraz twoja wiedza ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX