Zabiorą prawko za 100 km/h w terenie zabudowanym

RMF FM donosi, że resort transportu przygotowuje nowe zapisy w prawie, które mogłyby zacząć obowiązywać już w styczniu przyszłego roku. Podwójne przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym ma skutkować odebraniem prawa jazdy na trzy miesiące. Drugie tego typu wykroczenie będzie się wiązało z przymusem ponownego zdawania egzaminu

Polska mapa wypadków

Sławomir Nowak konsekwentnie wprowadza w życie plany mające ograniczyć liczbę wypadków na polskich drogach. Najczęstszą ich przyczyną - według statystyk - jest nadmierna prędkość. Właśnie z tego powodu w Sejmie ma zostać opracowana nowelizacja prawa, która w bardzo surowy sposób będzie karała piratów drogowych. Wygląda na to, że tym razem nie chodzi o pieniądze.

W nowym kodeksie miałby się znaleźć zapis, który w bardzo dotkliwy sposób uderzałby w piratów drogowych. Jeśli kierowca dwukrotnie przekroczyłby dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym (np. jechałby 100 km/h zamiast dozwolonych 50 km/h), wówczas straciłby prawo jazdy na trzy miesiące. Jeśli dokonałby tego samego wykroczenia drugi raz, prawo jazdy musiałby zdawać na nowo.

Wola z naszej strony jest, z mojej i ministra Cichockiego - powiedział minister Sławomir Nowak w rozmowie z RMF FM.

Nowe prawo mogłoby wejść w życie już na początku przyszłego roku. Warto zaznaczyć, że przepisy obejmowałyby wszystkie drogi w terenie zabudowanym, a więc nawet te, na których ograniczenie prędkości wynosi 30 km/h. Wówczas prawo jazdy można będzie stracić za jazdę przy prędkości 60 km/h. Najłatwiej prawo do prowadzenia auta będzie można stracić w Trójmieście, gdzie do końca tego roku 30-kilometrowym limitem prędkości zostanie objętych prawie połowa ulic.

>>> Szukasz używanego samochodu? Tu go znajdziesz <<<

Według danych policji, w zeszłym roku na drogach doszło do 36,5 tys. wypadków. Zginęło w nich 3,5 tys. osób, a 45 tys. zostało rannych. Sławomir Nowak do 2020 roku chce obniżyć liczbę zabitych do 2 tys. Nowe zapisy w kodeksie drogowym mają w tym pomóc.

Źródło: RMF FM

Więcej o:
Komentarze (131)
Zabiorą prawko za 100 km/h w terenie zabudowanym
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: GOŚĆ

  Oceniono 87 razy 81

  Ciekawe czy nasi wielcy politycy dostosują się do nowych przepisów , przecież sami je ustalają , a potem paradoksalnie po przekroczeniu prędkości próbują wyłgać się immunitetem i twierdzą że tak szybko jechali bo spieszą się do sejmu przegłosować ustawę o bezpieczeństwie na drogach .

 • Gość: witek

  Oceniono 89 razy 75

  Wszystko ok! Zgadzam się. Niech zabierają. Ja nie dostałem podczas 10 lat jazdy żadnego mandatu. Mnie to nie przeszkadza.

  Ale niech każdy się do tego stosuje! Widzę miny Nowaka, Piechocińskiego, Kurskiego zdających nowy egzamin teoretyczny.... bezcenne

 • demkel

  Oceniono 59 razy 35

  Mam na osiedlu próg zwalniający, przed którym stoi znak ograniczenia prędkości do 5km/h.
  Jak mam nie przekroczyć dwukrotnie dopuszczalnej prędkości, skoro prędkościomierz w moim samochodzie zaczyna się od 20km/h

 • Gość: gość

  Oceniono 36 razy 30

  Ciekawe jak do nowych przepisów dostosują się politycy , szczególnie po przekroczeniu prędkości w terenie zabudowanym czy jak zwykle będą próbowali się wyłgać immunitetem , albo że PARADOKSALNIE spieszą się do sejmu przegłosować nowe przepisy drogowe dotyczące bezpieczeństwa na drodze .

 • Gość: Mk

  Oceniono 20 razy 18

  Wychodzi na to, że niewielu posłów i ministrów zostanie z prawkiem w ręku.

 • Gość: TReneR

  Oceniono 22 razy 18

  Biedny Kurski ...

  TReneR

 • asperamanka

  Oceniono 21 razy 15

  Zdecydowanie się zgadzam, że za piractwo drogowe, zwłaszcza w obszarze zabudowanym, kary powinny byc surowe.

  Ale jako uzupełnienie tych pomysłów oczekuję, że dysponent pojazdu służbowego będzie karany tak samo jak kierowca. Jeśli np. minister Nowak będzie się spieszył na ważne głosowanie jadąc w terenie zabudowanym 100 km/h z kierowcą, to prawko traci i kierowca, i minister Nowak, który na taką jazdę pozwolił.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 11 razy 11

  Jedyną bezpieczną prędkością w każdych warunkach, o ile wszyscy ją zachowują, jest 0km/godz. Do czego zmierzamy. Tak trzymać, nie popuszczać.

 • antybiurokrata

  Oceniono 12 razy 10

  A może by tak geniuszom w końcu przyszło do głowy ze ruch międzynarodowy TIRy itd nie powinien sie odbywać drogami rezydenckimi z ograniczeniem 50 km/h co 50 metrów????

  certare.pl/wp/zabierz-biurwom-kase-jezdzij-wolno/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX