Ulubione auta używane Polaków | Raport grudniowy

Najnowszy raport serwisu ogłoszeniowego Autotrader.pl pokazuje, że Polacy poszukują aut coraz tańszych. Kowalski wciąż preferuje diesle. Najlepiej te zza zachodniej granicy

Ulubione marki

Comiesięczny raport serwisu Autotrader.pl pokazuje, że pod względem wyboru marki Polacy są stabilni - w czołówce wciąż pozostają ci sami producenci. Nie oznacza to wcale, że na czele zestawienia najpopularniejszych marek wśród kierowców zainteresowanych kupnem auta używanego nic się nie zmienia. Od niepamiętnych czasów niezmienny pozostaje jednak lider - co dziesiąty użytkownik Autotradera w polu "marka" wybierał Volkswagena (11,8 proc. wszystkich wyszukań). Roszady można zauważyć już na drugim miejscu, na które wskoczył Mercedes. Podium zamyka Audi. Pierwsza dziesiątka najpopularniejszych marek wygląda następująco:

Miejsce Marka Odsłony (w proc.)
1. Volkswagen 11,8
2. Mercedes
8,6
3. Audi 7,3
4. Ford 7,0
5. Opel 6,8
6. Citroen 5,0
7. Fiat 4,9
8. Renault 4,1
9. Toyota 4,1
10. BMW 3,5


Ulubione modele

Pierwsza dziesiątka najpopularniejszych modeli nie dziwi - jest odzwierciedleniem tego, co widujemy na polskich drogach. Zaskoczeniem jest jednak nieobecność na niej żadnego modelu Mercedesa. Marka zajmująca drugie miejsce pod względem popularności w naszym kraju nie ma swojego przedstawiciela w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych modeli (C-Klasa zajęła dopiero 13. lokatę; E-Klasa uplasowała się oczko niżej).

Miejsce Marka i model
Odsłony (w proc.)
1. Volkswagen Golf
2,7
2. Audi A4
2,0
3. Opel Astra
2,0
4. Volkswagen Passat
2,0
5. Ford Mondeo
1,5
6. Audi A6
1,4
7. Ford Focus
1,3
8. Skoda Octavia
1,1
9. Audi A3
1,1
10. Volkswagen Polo
1,0


Ulubione silniki

Pod tym względem grudniowy raport serwisu Autotrader.pl jest tożsamy z listopadowym. Najczęściej szukanymi silnikami były diesle (43,6 proc. wyszukań). Kolejne miejsca należą odpowiednio do opcji: benzyna lub gaz (22,3 proc.), benzyna (18,8 proc.), gaz (15,1 proc.), hybryda (0,1 proc.).

Preferowany wiek

Pod tym względem grudzień był taki sam jak listopad - Polacy wciąż najczęściej szukają samochodów w wieku od 6-10 lat (34,1 proc.). Drugie miejsce należy do przedziału 11-15 lat (23,8 proc.), a trzecie do "widełek" 4-5 lat (16,3 proc.). Najmniejszą popularnością cieszą się auta prawie nowe (do 1 roku) - częściej wyszukiwane były samochody dwudziestoletnie i starsze.


Lista najczęściej kradzionych aut w Polsce. Sprawdź przed zakupem swoich czterech kółek

Przebieg

W grudniu Polacy szukali aut tańszych niż miesiąc wcześniej (o cenach za chwilę) i z... mniejszym przebiegiem. Na pierwszym miejscu znalazł się przedział 50-100 tys. km (32,8 proc.), a na drugim 100-150 tys. km (31,9 proc.). Trzecie miejsce przypadło "widełkom" 150-250 tys. km. Najmniejszą popularnością cieszyły się oferty aut z przebiegiem przekraczającym 250 tys. km (2,2 proc.). Trzeba jednak podkreślić, że bardzo wiele kilkunastoletnich samochodów z "oryginalnym przebiegiem" nieznacznie przekraczającym 100 tys. km to auta mające na swoim koncie ćwierć miliona lub więcej kilometrów. Jak widać, trudno jest nimi zainteresować klientów, dlatego tak powszechną praktyką jest cofanie licznika.

Preferowana cena

Tu również nastąpiły zmiany w stosunku do listopadowych wyników raportu. Przedział cenowy jest najlepszym odzwierciedleniem trudnej sytuacji na rynku, ale i wyrazem specyficznego podejścia polskich kierowców do posiadania auta. Największą popularnością cieszyły się samochody w cenie do 5 tys. zł. Trudno nie odnieść wrażenia, że Polacy za wszelką cenę chcą jeździć własnym autem. I to bez względu na jego stan techniczny. Auto za kilka tysięcy zł prawie zawsze (choć zdarzają się wyjątki) wymaga dodatkowego wkładu finansowego, który doprowadzi go do stanu używalności. Niektórym jednak wystarczy to, że jeździ. Nieważne jak. Z tego właśnie powodu średni wiek samochodów w Polsce jest najwyższy w UE. Lepiej jest nawet w uboższych Rumunii i Bułgarii.

Ulubione auto Polaka w grudniu to dziesięcioletni Volkswagen Golf z dieslem, przebiegiem 50-100 tys. km i w cenie do 5 tys. zł.

Źródło: Autotrader.pl

Więcej o:
Komentarze (16)
Ulubione auta używane Polaków | Raport grudniowy
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: K

  Oceniono 17 razy 11

  "dziesięcioletni Volkswagen Golf z dieslem, przebiegiem 50-100 tys. km i w cenie do 5 tys. zł"

  Beznadziei motoryzacyjnej, w jakiej się znajdujemy, w krótszych słowach wyrazić chyba nie można...

 • Gość: marzeń szczyt

  Oceniono 12 razy 8

  tylko pasek/golfik w tedeiku
  w kombiku i w klimatroniku
  bananowe skóry i stołki w prądzie
  szyby korbotronic

  z mitycznym przebiegiem 150tys po dziadku niepalacym i niedowidzacym
  tylko zalozyc diody, jak najwieksza nawigacje przykleic do szyby
  i cala naprzod tym klekoczacym dylizansem

 • Gość: RPWL

  Oceniono 6 razy 4

  Kupiłem 100% sprawny samochód za 3500 PLN. Owszem stary - rocznik 1994, ale wiarygodny przebieg to ledwo 200 000 km, czyli jak na Toyotę, to właśnie silnik został dotarty ;-) Zmieniłem opony - bieżnik był głęboki, ale opony stare, a ostatnio też kable wysokiego napięcia i świece. Minus: nie ma już katalizatora :-/

  Samochód za równowartość nienajgorszego roweru naprawdę potrafi być dobry :-)

  Wkurza mnie to, że Austriak, Belg, Niemiec, Francuz itd. pracujący na podobnym stanowisku jak jak kupi drugi samochód w rodzinie za tyle samo, czyli za 3500 EUR ;-) samochód jakieś 3 razy młodszy i tak samo nie odczuje tego w budżecie.

 • Gość: fragi102

  Oceniono 7 razy 3

  to nie ulubione auta Polaków tylko to kupili niemcy
  a my jezdzimi POniemieckimi złomami hehe

 • Gość: kkarpowi

  Oceniono 3 razy 1

  Coś mi się wydaje, że autor artykułu skopiował zawartość drugiej kolumny z tabelki marek do tabelki modeli Bardzo proszę o poprawienie.

 • Gość: Veyron

  Oceniono 5 razy 1

  Takich artykułów jak ten chyba nikt nie musi czytać, wiadomo, że GOLF i Audi są ponad wszystko, hehehe....

 • Katarzyna Lekka

  0

  Ja jestem wierna toyocie i teraz też yaris w garażu zamieszka jak tylko z chodzenia dostanę informację że już na mnie czeka.

 • Gość: berni

  0

  VW zawsze był ceniony wśród Polaków, nawet jeżeli chodzi o nowe samochody w końcu VW zakończył rok na drugim miejscu zaraz za Skodą która de facto również jest z grupy VW

 • Gość: Roger

  0

  Chyba tylko w marzeniach można kupić z tak niskim przebiegiem i to w dieslu. Chociaż za kilka tys można dostać samochód by dojeżdżać do pracy. Pożyczyłem 6 tys w getinie kupiłem punto 1,2 dołożyłem kilka groszy w podstawowe naprawy wstawiłem gaz i naprawdę ekonomicznie można jeździć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX