Helikoptery w służbie GITD, czyli fotoradarowy atak z powietrza

GITD nie poprzestaje na nieoznakowanych radiowozach z fotoradarami. Teraz marzy o śmigłowcach i bezzałogowych dronach, wyposażonych w urządzenia pomiarowe. Inspektorat wyliczył nawet, że taki śmigłowiec mógłby zrobić tysiąc zdjęć w godzinę
- Na etapie projektowania centralnego systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym rozważano możliwość realizowania ustawowego uprawnienia GITD do rejestrowania wykroczeń w ruchu drogowym z pokładu statku powietrznego - przyznaje rzecznik GITD Jan Mróz w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Urzędnicy GITD założyli już nawet, że godzinny przelot nad trasą Warszawa-Kraków pozwoli na zarejestrowanie nawet tysiąca wykroczeń. Wszystko byłoby zgodne z prawem, a konkretniej ze znowelizowaną ustawą - Prawo o ruchu drogowym. Ostatecznie do zakupu helikopterów i branych pod uwagę bezzałogowych dronów nie doszło, ale nie wiadomo, czy w plany GITD nie zakładają powrotu do tego pomysłu.


Zero prewencji, dużo kasy - nowa broń GITD to żyła złota

Możliwość kontrolowania kierowców z powietrza od 31 grudnia 2010 roku posiada policja. Jednak można tu mówić o działaniach prewencyjnych. Helikopter z wideorejestratorem mierzy prędkość pojazdu i rejestruje wszystkie wykroczenia, jakich dokona kierowca. W tym samym czasie do radiowozów w najbliższej okolicy trafia wiadomość, że konkretną drogą porusza się kierowca łamiący przepisy. Wówczas policjanci w oznakowanych lub nieoznakowanych radiowozach zatrzymują samochód do kontroli, podczas której kierowcy przedstawiane jest nagranie z helikoptera.

W przypadku helikopterów GITD na pokładzie znalazłyby się fotoradary. Robiłyby one zdjęcia z zaskoczenia, a o ich wykonaniu kierowcy dowiadywaliby się po otrzymaniu mandatu.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Więcej o:
Komentarze (48)
Helikoptery w służbie GITD, czyli fotoradarowy atak z powietrza
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: xymox69

  Oceniono 82 razy 78

  Panowie z GITD...satelita, to strzał w 10...kupcie satelitę! Stać Was, bawicie się za nasze pieniądze, czemu nie skorzystać z tego?

 • kopalnia3

  Oceniono 59 razy 59

  Drony będą uzbrojone - przekroczenie prędkości o 30 km/h , automatycznie spowoduje wystrzał pocisku. Za każde ustrzelone auto kierownictwo GITD dostanie premie.

 • pluuto

  Oceniono 58 razy 54

  Im się chyba k**** nudzi i już nie mają czego wymyślać, niedługo będzie obowiązek jechania z inspektorem GITD na fotelu pasażera, który będzie w nas obserwował i w locie wypisywał mandaty.

 • Gość: anarchia

  Oceniono 60 razy 52

  czas zorganizować sobie drugi komplet tablic
  inaczej z idiotami nie wygrasz

 • j.an

  Oceniono 41 razy 41

  Po co się rozdrabniać Panowie szeryfowie na dorny i helikoptery od razu zakupić satelitę,a mówią,że władza nie uderza do głowy tu jest przykład jak bardzo.Panie Premierze tak trzymać i przy wyborach ma Pan poparcie 200% a może i więcej.

 • dragonltd

  Oceniono 26 razy 26

  A może łaskawie wykorzystają część tego potencjału do poprawy oznakowania i nawierzchni dróg ?
  Czy też to takie przyziemne sprawy GITD nie interesują ?

 • Gość: kierowca

  Oceniono 24 razy 24

  każdy szanujący się kierowca będzie niedługo woził gaśnicę, apteczkę oraz RPG.
  Jeszcze troche to policyjne państwo będzie czipować noworodki i wlepiać mandaty za zbyt szybką jazdę wózkiiem po parku....

 • Gość: maro

  Oceniono 21 razy 21

  Śmigłowce... To takie drogie. Proponuję uruchomić program kredytów dla kierowców na zakup indywidualnego urządzenia kontrolnego. Zabezpieczeniem może być pensja przez najbliższe lata (koszt radaru : ok.100 tys; pensja 25 - 45 tys rocznie; zostawiamy minimum socjalne - reszta do spłaty). Kierowca pod rygorem ogłoszenia natychmiastowej wypłacalności kredytu będzie zgłaszał by swoje (zarejestrowane) przewiny do ITD. Zapłata może być pokryta z kolejnego kredytu albo obciążyć spadkobierców ( z zagrożeniem licytacją). Od każdej transakcji ITD pobierać będzie marżę (np. 30 %) na rozwój systemu. Niezgłoszenie wykroczeń przykładnie należałoby ukarać ,np: przepadkiem mienia i ogłoszeniem tego na koszt winnego w obowiązkowo prenumerowanym przez każdego posiadającego prawo jazdy dowolnej kategorii Biuletynie ITD. Dobrze byłoby tez powołać służbę do kontroli prawidłowości nakładania grzywien. Ta służba oczywiście nie może pozostać beż kontroli. I nomen omen itd...
  Orwell by chyba tego nie wymyślił. Zaczynam się bać, że ktoś ...
  A przecież to dopiero początek. Jest tyle aspektów życia, których jeszcze nie monitoruje się we właściwy sposób. Tam też byłoby trochę kasy na utrzymanie służb. Może nawet coś by zostało dla budżetu. Aż strach się bać.

 • kosmiczny_swir

  Oceniono 25 razy 17

  Na zlosc GITD wszyscy powinni zaczac jezdzic przepisowo. I wtedy wala by zarobili z mandatow.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX