Fotoradary pod lupą NIK

Najwyższa Izba Kontroli przyjrzy się metodologii, jaką stosują GITD, policja i straż miejska podczas stawiania fotoradarów. Urzędnicy sprawdzą, czy fotoradary wpływają na poprawę bezpieczeństwa czy jedynie zarabiają pieniądze

Kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli sprawdzą, gdzie i po co straże miejskie i gminne, policja oraz Główny Inspektorat Transportu Drogowego mierzą prędkość.

Jak powiedział rzecznik NIK Paweł Biedziak w rozmowie z serwisem Dziennik.pl - Chcemy wiedzieć, czy stacjonarne fotoradary ustawiono tam, gdzie wcześniej dochodziło do wypadków, kolizji, czyli w miejscach wskazanych przez analizy zagrożeń w ruchu drogowym. Zobaczymy, jak lokalizacje wybierała ITD, czy nie poszła drogą straży (ubiegłoroczna kontrola NIK ujawniła szereg nieprawidłowości w jednostkach straży miejskiej - przyp. red.) . Postaramy się też odpowiedzieć na pytanie, czy te fotoradary, które ustawiono przed kilkoma laty, wpłynęły na spadek wypadków drogowych.

Tegoroczna kontrola ma dotyczyć głównie GITD, która w 2013 roku planuje zarobić na zdjęciach z fotoradarów aż 1,6 mld zł, czyli jeszcze więcej niż w roku bieżącym. Taką kwotę zapisano w projekcie przyszłorocznego budżetu, który kilka dni temu został przyjęty przez Sejm nieznaczną większością głosów.

>>> Samochód za tysiąc złotych, którym trudno przekroczyć dozwoloną prędkość <<<

Ubiegłoroczne kontrole urzędników pokazały, że niektóre straże gminne podczas wybierania lokalizacji dla przenośnych fotoradarów brały pod uwagę głównie albo wyłącznie względy finansowe. Innymi słowy - fotoradary miały zarabiać, a nie poprawiać bezpieczeństwo.

Kontrowersje wzbudza nie tylko lokalizacja niektórych fotoradarów, ale i mandaty, które od niedawna są wysyłane do kierowców na podstawie zdjęć z urządzeń mierzących prędkość. Nie zawierają one fotografii, która wskazywałaby, kto w momencie popełniania wykroczenia prowadził auto. Kierowca ma do niej wgląd dopiero po tym, gdy odmówi przyjęcia mandatu, a sprawa trafi do sądu.

Źródło: dziennik.pl

Więcej o:
Komentarze (33)
Fotoradary pod lupą NIK
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Ryzio

  Oceniono 32 razy 32

  NIe trzeba nic sprawdzać wystarczy tylko aby w przepisach pozwaljących na stosowanie fotoradarów było zapisane, że cały "dochód" będzie przekazywany na poprawę bezpieczeństwa czyli np fotoradar postawiony przed przejściem dla pieszych pozwoli w ciągu dwóch lat wybudować nad nim kładkę lub przejście podziemne.

 • Gość: bureki

  Oceniono 29 razy 27

  Mirosław Drzewiecki, były poseł PO z Łodzi powiedział: "POLSKA TO DZIKI KRAJ" i czy bardzo się mija z prawdą? To jego powiedzenie jest niestety zawsze aktualne!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Gość: Podpisz się

  Oceniono 26 razy 26

  i dobrze, niech sprawdzą dokładnie, bo monco irytuje mnie to ze ten kraj wciąż wymyśla nowe sposby by wręcz "okradać" obywateli. Sytuacja w której nie przysyłają zdjęć - jedynego dowodu wykroczenia i każą sobie ufać "na słowo" jest moim zdaniem nie do przyjęcia.

 • kot2ka

  Oceniono 18 razy 18

  Sprawdzać tych złodzieji z GITD. Ormowców i różnej maści hieny, którzy tylko polują na pieniądze kierowców i w d.... maja to całe bezpieczeństwo na drogach.

 • Gość: zazen1234

  Oceniono 10 razy 10

  Myślę, że wszystkie ograniczenia prędkości są organizowane, by okradac kierowców. Ludzie organizujmy się , nie dajmy się okradać przez psychopatów z ITD, pseudo strazników, którzy przez nienaturalne ograniczenia prędkosci zarabiają okradając normalnych ludzi, cieszą się z własnych sukcesów , które polegają na oszustwie, okradają nas przez nienaturalne ograniczenia.Stwórzmy partię, która zadba o interesy normalnych ludzi, takich , którzy sa pełno sprawni i jeżdzą sprawnymi samochodami ,mają sprawne hamulce, itd

 • Gość: RegentRenegat

  Oceniono 9 razy 9

  w średniowieczu, pod pozorem zapewnienia bezpiecznego przejazdu, różni lokalni możnowładcy wymuszali haracz ;
  władza samorządowa robi po prostu to samo;
  włada publiczna zaś, dokładnie tak samo jak ówcześnie pryncypał lokalnego comesa, nagle kapuje, że omija ją łatwa kasa, którą ktoś wyciąga jej sprzed nosa, więc...
  władza publiczna dale lokalnej prztyczka w dziób i...
  od tej pory ma monopol na przychody - ot co !
  a z wódą i papierosami , to było inaczej 1!?

 • obywatel_nienumerowanej_rp

  Oceniono 4 razy 4

  Srasz Wiejska do likwidacji...
  Gorszej służby mundurowej nie było w Polsce od czasów "granatowej" policji.
  Hańbią swoją postawą i postępowaniem orzełka na guzikach.

  Jeden policjant robi więcej dobrego, niż cały oddział tych burako-głąbów.
  Wszystko im wolno, a za nic nie są odpowiedzialni.

  A różnica między radarami policji i Sraszy Wiejskiej jest jak między myśliwym a kłusownikiem...
  Myśliwy to sqrwiel, bo zabija bezbronne zwierzęta.
  Kłusownik to sqrwiel potrójny, bo zabija bezbronne zwierzęta, w niehumanitarny sposób i wyłącznie dla pieniędzy.

 • qwakacz_zabanowany

  Oceniono 3 razy 3

  Moja propozycja walki z kontrolami kaskadowymi. Jeżeli otrzymasz mandat za wykonane bezpośrednio po sobie trzy zdjęcia z videorejestratora a nie zostałeś zatrzymany przez dwa pierwsze patrole proponuję opłacić mandat za ostatnie zdjęcie a jednocześnie wystąpić do prokuratory z oskarżeniem przeciwko funkcjonariuszom z pierwszego i drugiego radiowozu z oskarżeniem że nie podjęli działań a jedynie biernie obserwowali sytuację w której doszło do zagrożenia życia kierowcy lub innego uczestnika ruchu drogowego.
  Można założyć ż kierowca jadący drogą nie zauważył znaku ograniczającego bo zasłoniła go wyprzedzana ciężarówka. Jeżeli funkcjonariusze dwóch pierwszych radiowozów ograniczyli swoje działania jedynie do wykonania zdjęcia a nie podjęli próby zatrzymania to znaczy że musieli wkalkulować w swoje działanie ewentualne skutki wynikajjące z dalszej jazdy kontrolowanego z niebezpieczną prędkością przez co nie przeciwdziałali zagrożeniu w ruchu drogowym.

 • Gość: suchy

  Oceniono 11 razy 3

  przecież ta NIK to jest główna maszynka rządząca maszynkami do zarabiania pieniędzy więc co oni świrują tym niby sprawdzaniem, cała władza kradnie, im wyższy szczebel tym mniej mamy do komentowania

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX