Policja chce znacznego podwyższenia mandatów

Dużo wyższe mandaty za szczególnie niebezpieczne wykroczenia oraz możliwość czasowego odebrania prawa jazdy za rażące przekroczenie prędkości - oto pomysł Polskiej policji na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach


Czy fotoradary, zamiast pomagać, zwiększają zagrożenie na drogach?

W 2011 roku w Polsce doszło do 40 650 wypadków drogowych, w których zginęło 4189 osób. To o ponad 7 proc. więcej, niż w roku ubiegłym. Po raz pierwszy od kilku lat, statystyki te się pogorszyły. Policja postanowiła więc poszukać sposobu na zmianę niekorzystnego trendu.

>> Bestseller Skody już za 6,5 tys. zł <<

Zdaniem policji, jednym ze sposobów na poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach jest zdecydowane podwyższenie wysokości mandatów za najbardziej niebezpieczne wykroczenia. Policja postuluje również o możliwość czasowego odbierania prawa jazdy kierowcom, którzy w rażący sposób przekroczyli dozwoloną prędkość.

"Zwróciliśmy się o rozważenie podwyżki. Na początku października komendant główny policji wysłał pismo w tej sprawie do ministra spraw wewnętrznych" – powiedział PAP rzecznik KGP insp. Mariusz Sokołowski

Zdaniem policji, nie tylko nieuchronność kary, ale i jej wysokość ma wpływ na zachowanie kierowców na drogach. Tezę miałyby potwierdzać doświadczenia z innych krajów naszego regionu – Słowacji i Węgier. Tam, w ciągu kilku lat od podwyżki mandatów, liczba ofiar śmiertelnych na drogach spadła o blisko połowę.

Źródło: PAP

ZOBACZ TAKŻE:

Piraci drogowi bez punktów. Liczy się tylko kasa?

Koniec samowoli na drogach wewnętrznych

Sposób na fotoradary? Chowana rejestracja

Więcej o:
Komentarze (97)
Policja chce znacznego podwyższenia mandatów
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Doogie

  Oceniono 137 razy 87

  Niech zgadnę, w grupie "najbardziej niebezpiecznych wykroczeń" znajdzie się przekroczenie prędkości o 20km/h na prostej 2-pasmowej drodze bez skrzyżowań z ograniczeniem do 50.

 • Gość: wik

  Oceniono 66 razy 60

  W Polsce jest pewien problem z mandatami. Priorytetem policjantów jest nie zwiększenie bezpieczeństwa, ale zarobek, co z resztą przyznał minister Rostowski.

 • Gość: martm1

  Oceniono 64 razy 38

  "Policja chce znacznego podwyższenia mandatów"

  ja chcę znaczącej poprawy jakości dróg i logiki oznaczeń / ograniczeń prędkości, tak by nie mieć powodów do łamania powyższych

 • Gość: god

  Oceniono 28 razy 24

  jak zwykle populizm, demagogia, trochę hipokryzji
  ja domagam się żeby pieniądze z mandatów były wydawane na drogi, a nie łatały dziurę budżetowa,
  domagam się poprawy jakości dróg,(np na przemiennie 3 pasa do wyprzedzania) i logiki przy ich oznakowaniach,
  domagam się logiki kar adekwatnych do niebezpieczeństwa stworzonego przez dane wykroczenie, bo dlaczego za jazdę pod prąd autostrada jest tylko 5 punktu i 500zl ???
  i domagam się lepszego szkolenia kierowców, tak aby byli uczenia również jazdy na trasach, bo podczas skrętu z lewego pasa do zjazdu niektórzy potrafią się wręcz zatrzymać na tym lewym pasie ze 100 km/h.

 • Gość: Tirinti

  Oceniono 22 razy 12

  Bezpieczeństwo należy zmniejszać. Europa jest zbyt bezpieczna przez co ludzie żyją za długo i jest problem skąd brać kasę na emerytury. A gdyby tak milion Polaków zginęło to by nie było problemu z brakiem kasy w ZUS i nie byłoby bezrobocia.

 • Gość: braminis

  Oceniono 26 razy 12

  Policja chce znacznego podwyższenia mandatów?! A gdzie ci policjanci są? Jak trzeba złapać malucha, cinquecento albo inną turlajkę, to owszem sprężą się i złapią.... Tymczasem wypasione fury smiogają im przed nosem, a oni ? Oni tego nie widzą. Dla posiadacza Pandy za przekroczenie o 11 km/h (zresztą wymuszone, bo nieoznakowany radiowóz siedzi na zderzaku i po przejechaniu znaku teren zabudowany nie zahamujesz bo delikwenci będą w kufrze) wlepią 200PLN, dla kolesia z audicą przekraczającego grubo ponad 55 dozwoloną prędkość, potrafią dać dolne widełki - 400, bo student...... A policja stoi przecież na straży prawa..... Niestety, najczęściej prawo dotyczy tych bogatych.....

 • Gość: wojtek.08

  Oceniono 14 razy 10

  Każdy wie jak niebezpieczna jest droga W-wa - Lublin. Jak policja dba o zwiększenie bezpieczeństwa: stoi w krzakach z radarami. problem polega na tym, ze tankując na wylotówce Lublina wiem gdzi ebędzie kontrola. Wiem ja, wiedzą kierowcy busików, wiedzą wszyscy, którzy chcą wiedzieć. Efekt: policja zatrzymuje dziadka, który na 50-ce jechał 70 km/h. Słusznie? W zaasadzie tak, bo wykroczenie był ewidentne i można się wykazać w statystykach i nie trzeba się najeździć... Jednak każdy wie, że praedziwe zagrożenie na tej drodze stwarzają kierowcy, którzy są praktycznie bezkarni, mają świadomość tej bezkarności i z premedytacją grają policji na nosie. Mandaty za większe przekroczenia powinny być surowsze, ale policja musi zacząć skutecznie ścigać piratów, a nie udawać, że coś robi.

 • Gość: Qbc

  Oceniono 36 razy 6

  Maja krzywo pod delklem, pisza ze to policja, ale to nie prawda to jest presja ministra rostowskiego widzieliscie ile maja zapisane przychodow z mandatow... Jestem za poprawa warunkow na drogach za glupie manewry wyprzedzanie na ciaglej, na zakrecie czy na skrzyzowniach powiny byc duze kary, ale za jazde 200 na autostradzie?? Dobilizm. Jak jade kato - wroclaw to 2 paczki to tak lekko..

 • Gość: Ojtamojtam

  Oceniono 19 razy 5

  No biedne tygryski nie będą mogły w terenie zabudowanym brykać ponad 100km/h, a na 70km/h rozwijać prędkości autostradowych, bo się będą bały zbyt dużej ilości punktów albo kary. Dziś za przekroczenie dozwolonej chyżości o ponad 50km/h mandat wynosi tylko 500zł. Gdyby wynosił 1500zł prawdopodobnie większość dwa razy by się zastanowiła przed dociśnięciem gazu. Ale zaraz podniesie larum uciemiężonych i prześladowanych, którym to zawsze wiatr... ba tajfun w oczy.

  P.S. Proszę czytać ze zrozumieniem - za rażące przekroczenie prędkości.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX