Warszawa drugim najbardziej zakorkowanym miastem Europy

Firma TomTom przedstawiła raport z najbardziej korkującymi się miastami Europy. Warszawa znalazła się na niechlubnym, drugim miejscu

Koniec domysłów. Tak będzie wyglądać nowa Skoda Octavia

W 2007 roku firma TomTom wystartowała z programem mającym prowadzić do lepszego zrozumienia przepływu samochodów w największych miastach świata. Oprócz korzystania z modeli matematycznych, producent samochodowych nawigacji gromadzi dane z milionów urządzeń używanych codziennie przez kierowców.

>>> Nowe Skody tanie nie są. A używane? <<<

Na podstawie uzyskanych informacji, regularnie przygotowywane są raporty z najbardziej zakorkowanymi miastami. Właśnie ukazało się najnowsze podsumowanie. Jesteśmy w czołówce, niestety.

Wśród dziesięciu najbardziej korkujących się miast Europy jest Warszawa. I to na wysokim, drugim miejscu. Więcej czasu w korkach traci się tylko w Stambule. Poniżej dziesiątka europejskich miast, w których lepiej jeździć skuterem albo rowerem (wraz z wskaźnikiem zatłoczenia):

1. Stambuł (Turcja) - 57%
2. Warszawa (Polska) - 45%
3. Marsylia (Francja) - 42%
4. Palermo (Włochy) - 40%
5. Rzym (Włochy) - 34%
6. Paryż (Francja) - 34%
7. Stuttgart (Niemcy) - 33%
8. Bruksela (Belgia) - 33%
9. Hamburg (Niemcy) - 32%
10. Sztokholm (Szwecja) - 30%

W jaki sposób badacze z TomToma określają wspomniany "współczynnik zatłoczenia" (Congestion index)? Indeks opiera się na rzeczywistych danych na temat czasu podróży gromadzonych przez pojazdy, które poruszają się po całej sieci drogowej. W wielkim skrócie, przy jego obliczaniu głównym elementem jest relacja czasu przejazdu w okresie o małym natężeniu ruchu do czasu potrzebnego do przejechania tej samej trasy w godzinach szczytu. Pod uwagę brane są dane zarówno z dróg lokalnych, obwodnic, jak i autostrad (jeśli takowe w ogóle są). Na podstawie zgromadzonych danych badacze potrafią też wyznaczyć najlepsze i najgorsze dni w tygodniu oraz określić, o ile średnio zwiększa czas przejazdu w godzinach szczytu. Odpowiednie wykresy dla miast, które zajęły trzy pierwsze miejsca możecie znaleźć w galerii.

ZOBACZ TAKŻE:

TOP 10 | Samochody, które nie chcą "umrzeć"

Najszybsze auto elektryczne to stare BMW

Volkswagen chce stworzyć konkurenta Dacii

Więcej o:
Komentarze (9)
Warszawa drugim najbardziej zakorkowanym miastem Europy
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: 1mississauga

  Oceniono 2 razy 2

  Jesli chodzi zakorkowane drogi ,najwiekszy problem to brak obwodnicy. Ale jeszcze lepszym rozwiazaniem bylby dodatkowy piersciem okalajacy miasto dla ruchu tranzytowego .Co ulatwilo by zycie dla mieszkancow miasta i przejezdnych.

 • Gość: gosc

  Oceniono 1 raz 1

  no przyjemnego jezdzenia warszawiaki! Trzeba miec porabone w glowie zeby zamieszkac a takim miescie

 • jawron

  Oceniono 3 razy 1

  te same bzdury, co rok temu - niby poważna firma i teoretycznie powinna wiedzieć najlepiej, ale dla kogokolwiek, kto jeździł po największych stolicach Europy niepojętym jest stwierdzić, że choćby Paryż, a w szczególności Moskwa są mniej zakorkowane od Warszawy.

 • Gość: bbbbbbbbbbbbb

  Oceniono 1 raz 1

  To jest czyste stwierdzenie faktu...?
  Mimowolnie wyczuwam w tej info jakas dziwna dume, ze Wawa zalapala sie na liste....

  Nie ma sie czym chwalic.

 • Gość: niekrecone.pl

  0

  Bardzo fajnie, że zostały przedstawione dane na temat tego ile czasu tracimy w korkach.
  Ciekaw jestem jak to wygląda w innych polskich miastach, pozdrawiam

 • Gość: Ildefons

  0

  Podziekowania za ten zaszczytny tytul nalezą się:
  HGW, inzynierowi ruchu Galasowi oraz nieudolnym rządom premiera.
  DZIEKUJEMY!

  =========
  Wygraj gadżety od Mitsubishi. Nakręć film w WRC3.
  http://pvv.pl/298

 • Gość: Olek

  0

  A gdzie jest Moskwa w tym rankingu??

 • fernando84

  0

  Przyczyn jest wiele od notorycznych utrudnień w ruchu, brak synchronizacji świateł po "pierdołowatych" kierowców. Osobiście rok temu podjąłem decyzje że przesiadam się na jednoślad i obecnie wszelkie tematy korków zatorów są mi obce, nie liczmy za bardzo na władze miasta czy innych kierowców, radźmy sobie sami, powodzenia.

 • Gość: kermit.dolomit

  Oceniono 2 razy 0

  Zakorkowana nie dlatego że jest tyle samochodów ! Kłania się brak obwodnicy notoryczne zamykanie ulic mostów tuneli oraz niekończące się remonty i budowy itp itd

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX