Jeździsz zgodnie z przepisami? I tak grozi Ci mandat

Automat zmierzy przekroczenie prędkości, komputer wystawi mandat, a kierowca z własnej kieszeni zapłaci za błąd w programie - alarmuje Dziennik Gazeta Prawna i powołuje się na opinie ekspertów

Już dziś urzędnicy z GITD nie nadążają z wystawianiem mandatów. W konsekwencji kierowca, któremu przez pół roku nie został wystawiony mandat na podstawie zdjęcia z fotoradaru, trafia przed sąd, który rozstrzyga o jego winie i nakłada na niego grzywnę (ukarany kierowca pokrywa też koszty procesu). A już niebawem na drogach pojawi się 300 nowych fotoradarów, które każdego dnia będą robiły tysiące zdjęć. Te zasypią i tak już tonący w zdjęciach GITD, który nie będzie w stanie się nimi zająć. Problem może rozwiązać jedynie komputerowy system, który zautomatyzuje procesy i znacznie skróci czas oczekiwania na mandat. Ma on jednak spore minusy, które ujawnia DGP.

Procedury przyspieszą, ale sfotografowani kierowcy będą zdani na łaskę komputera, a nie człowieka. To właśnie budzi największe obawy ekspertów, zwłaszcza że fotoradary czasem popełniają błędy, a system niekoniecznie wszystkie wychwyci - informuje DGP i powołuje się na opinię eksperta w dziedzinie pomiaru prędkości pojazdów i biegłego sądowego, Jarosława Teterycza, który stwierdza - Fotoradary są umieszczone z boku drogi. Zwykle w kadrze znajduje się kilka pojazdów. Człowiek zwykle bez większego problemu rozróżni, które auto przekracza prędkość, komputer nie - tłumaczy. W praktyce system wyszuka na zdjęciu tablice rejestracyjne, które znajdą się w kadrze, i wykazaną prędkość. Te elementy teoretycznie wystarczą do ustalenia wykroczenia i sprawcy.

Kary dla piratów drogowych będą dwa razy większe

Co to może oznaczać dla kierowców, którzy jeżdżą zgodnie z przepisami? Że - w opisanych wyżej przypadkach - mogą zapłacić za wykroczenia popełniane przez piratów drogowych, którzy z kolei unikną kary. Wystarczy, że tablica rejestracyjna sprawcy będzie nieczytelna, a w kadrze znajdzie się uczciwy kierowca. Wówczas system uzna, że na zdjęciu znajduje się jeden pojazd (w tym przypadku jadący zgodnie z przepisami pechowiec) i to właśnie jego kierowcę uzna za winnego wykroczenia. A to jeszcze nie koniec.

GITD skracając procedurę wystawiania mandatów chce przejść z trybu wykroczeniowego na tryb postępowania administracyjnego. Oznacza to, że kierowca będzie mógł zobaczyć zdjęcie dopiero podczas rozprawy sądowej. Dojdzie do niej wtedy, gdy nie przyjmie mandatu.

W rozmowie z DGP Marcin Flieger z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego tłumaczy - Planujemy, że system powinien wychwycić pewnego rodzaju anomalia podające dane zdjęcie w wątpliwość. Będziemy dysponować katalogiem tego rodzaju wątpliwych sytuacji. Jeśli system wykryje jedną z nich, przekaże fotografię do weryfikacji ręcznej. Wtedy pracownik GITD podejmie decyzję, czy na podstawie danego zdjęcia wygenerować wezwanie – zapewnia.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

ZOBACZ TAKŻE:

Tym samochodem trudno przekroczyć dopuszczalną prędkość. A kosztuje nieco ponad 3 tys. zł

Tu staną nowe fotoradary | Mapa

Za te wykroczenia dostaniesz więcej punktów | Nowy taryfikator punktów karnych

Więcej o:
Komentarze (23)
Jeździsz zgodnie z przepisami? I tak grozi Ci mandat
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • hiszpan25

  Oceniono 45 razy 43

  to juz zupelne kpiny ze sprawiedliwosci... przyslanie wezwania do zaplaty bez przedstawiania dowodow popelnienia wykroczenia? to jakis zart?! wysylanie wezwan do zaplaty na podstawie decycji komputera ktory uzna za winnego kierowce auta ktore latwiej mu zidentyfikowac?! to moze jeszcze odpowiedzialnosc zbiorowa albo z gory "abonament" dowalic? pora najwyrazniej zdejmowac rejestracje... wowczas system szlag trafi zanim go uruchomia...

 • elem901

  Oceniono 29 razy 23

  Fotoradary, podsłuchy, zakazy, ograniczenia w organizacji imprez masowych - przyjdą wybory to i tak będą straszyć "zamordystą" Kaczyńskim który był w tej dziedzinie naprawdę łagodnym barankiem. I żeby nie było - nie uważam że PiS to lepszy wybór. Uważam że jak społeczeństwo jeszcze raz da się nabrać na walkę między PO i PiS, z Palikotem i PSL na przystawkę to czas wyjeżdżać i uciekać z kraju ogarniętego powszechnym debilizmem.

 • morthing

  Oceniono 19 razy 19

  No to jest państwo prawa. "Zdjęcie zobaczysz dopiero w sądzie", dobre sobie! Ciekawe jak długo społeczeństwo pozwoli stać tym radarom? No chyba że każdego będzie pilnował funkcjonariusz 24h/dobę. To robota dla 900 ludzi. he he

 • dziodzioslaw

  Oceniono 15 razy 15

  a jak wszyscy zaczną jeździć przepisowo? system w pi.du, nie zarobi na siebie, będzie generował koszty?

 • klm747

  Oceniono 16 razy 12

  a co robi Murzyn? ciągle ściga Wojewódzkiego po sądach?

 • Gość: Tina

  Oceniono 9 razy 7

  Z tego co mi wiadomo GITD w ten sposób wystawia mandaty już od jakiegoś czasu. Sama dostałam w kwietniu tego roku zawiadomienie o przekroczeniu prędkości, którego dopuściłam się w lutym z informacją, ze ze zdjęciem swojej tablicy rejestracyjnej mogę zapoznać się jedynie podczas rozprawy gdy odmówię przyjęcia mandatu. Dziwi mnie zatem stwierdzenie, które pada w artykule, że dopiero planuje się taki sposób postępowania z piratami drogowymi.

 • Gość: syn Tuska...

  Oceniono 23 razy 7

  To jest POlska pod wodza Tuska... PO przewodnia sila Narodu... Spij spokojnie PO czuwa.. Raz podatkiem- raz abonamentem.... jebac polski Narod, Casablanca dla Pawlaka...

 • asyndrome

  Oceniono 10 razy 6

  komputer się pomyli? ALE CO MNIE TO OBCHODZI? ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX