Od auta z kratką i bankowozu VAT-u nie odliczysz

Już pod koniec października polskie prawo dotyczące aut ciężarowych zostanie dostosowane do przepisów unijnych - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Co to oznacza?
Cena paliwa a zarobki w UE
Cena paliwa a zarobki w UE - Polska w ogonie Europy

Nowelizacja przepisów dotyczących homologacji pojazdów zmieni definicję samochodu ciężarowego (N1). Prawo określi np. wymiary otworu ładunkowego. Nowe przepisy, które reguluje rozporządzenie Komisji Europejskiej, będą miały zastosowanie w przypadku nowych typów pojazdów homologowanych od 29 października 2012 roku. W efekcie, od tego dnia m.in. auta z kratką przestaną być uznawane za auta ciężarowe i nie odliczymy od nich podatku VAT. Nowe przepisy obejmą również samochody specjalne, czyli m.in. bankowozy.

Sęk w tym, że niektóre auta, które zgodnie z przepisami o VAT obowiązującymi przed wejściem Polski do UE były ciężarowe, staną się osobowe według znowelizowanych przepisów o homologacji pojazdów.

To będzie pierwszy taki przypadek od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, że dostosowując nasze prawo do przepisów wspólnotowych w jednym zakresie, naruszymy je w innym. - Nie przypominam sobie, żeby wcześniej zdarzyło się coś podobnego. Historia z samochodami będzie pierwszą taką sytuacją – w rozmowie z DGP mówi Michał Borowski, doradca podatkowy w kancelarii Ożóg i Wspólnicy.

Homologacja ma istotne znaczenie dla celów VAT - to do niej odwołują się przepisy podatkowe podczas ustalania, czy dany samochód jest autem osobowym czy ciężarowym. To z kolei wpływa na prawo do odliczenia podatku zapłaconego przy jego nabyciu. W związku z tym można spodziewać się sporego zamieszania i problemów dla przedsiębiorców.

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"

ZOBACZ TAKŻE:

Diesel 7 zł/litr? Tego chce UE

32 gr za litr paliwa? W tym kraju to możliwe

Nie stać Cię na nowe auto? Warto rozejrzeć się za używanym

Więcej o:
Komentarze (32)
Od auta z kratką i bankowozu VAT-u nie odliczysz
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • ioio123

  Oceniono 64 razy 62

  tylko że w Unii można odliczyć vat od paliwa na osobowe - to niech Unia nakaże wprowadzenie przepisu o odpisie vatu od paliwa na osobowe i będzie normalnie - bez kratek, szmatek i kasetek.

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 57 razy 53

  Kratka to jest wirtualny temat bez znaczenia. Przecież kratka było montowana tylko po to, aby samochód osobowy pasował do definicji samochodu ciężarowego, ponieważ według kretyńskich polskich przepisów samochód osobowy nie może być narzędziem pracy. Przecież nikt nie chce montować idiotycznej kratki w samochodzie! Kłamliwe rządowe szczury twierdzą, że dostosowują prawo do przepisów europejskich. To jest wstrętne łganie. W Europie każdy samochód może być narzędziem pracy, również osobowy. A od narzędzia pracy można odliczyć VAT.

 • kowalski_jasiek

  Oceniono 34 razy 28

  Debilizmu kratek nie ma w UE bo tylko nasze złodziejskie państwo zabrania odliczania vatu od korzystania z samochodow firmowych i od paliwa do samochodów firmowych.
  JEDYNĄ ROZSĄDNĄ KONSEKWENCJĄ TEJ DECYZJI POWINNA BYĆ MOŻLIWOŚĆ ODLICZANA CAŁEGO VATU OD WSZYSTKICH KOSZTÓW SAMOCHODU FIRMOWEGO.

 • pynkyp

  Oceniono 16 razy 14

  haha łykajcie rodacy:) Zła unia kazała a dobry premier musi wprowadzić z krwawiącym sercem:)
  A co dobry premier robi z najbardziej skomplikowaną ustawą o VAT w europie?
  tu unia nic nam nie każe bo to jak chcemy sobie utrudniać życie ponad europejską norme to nasza sprawa

 • kixx

  Oceniono 13 razy 13

  gdyby to wszystko mialo cos wspolnego z ucziwoscia wobec podatnika,to albo VAT bylby caly odliczany,albo wprowadzona by byla kilometrowka i z proporcji wydatkow na paliwo wyliczano by w ciagu pieciu lat ile podatnik moze sobie odpisac VATu od zakupu,albo VAT od sprzedazy towarow handlowych i uslug bylby liczony w proporcji wartosc zakupu w stosunku do wartosci wszystkich zakupow towarow nie przeznaczonych do dalszej sprzedazy.
  Jak na razie wszystko sie robi zeby przesiebiorca oddal jak najwiecej kasydo budzetu
  Ta wyspa jest zielona chyba tylko przez nawiazanie do wysp tropikalnych z powisci podrozniczych,gdzie ,jak wiadomo,glownie mieszkali ludozercy

 • odyssey_2008

  Oceniono 13 razy 13

  Mam dziwene przeczucie , że ten przepis unijny był zrobiony pod Polskę albowiem 31.12.2012 kończyło się okres zawieszenia przepisu umożliwiającego odliczania VAT od paliwa i od samochodów kratką. Na co Unii przepis o wymiarach aut ciężarowych skoro w UE można odliczać VAT od wszystkich aut wykorzystywanych w działalności gospodarczej?

 • mmarekss

  Oceniono 5 razy 5

  kończy okres ochronny dla Polski i od 2014 powinny wejść przepisy, które zezwalają na odliczanie vatu od samochodów z kratką nawet tych 5 osobowych. a jak wiadomo kochanemu premierowi to nie pasuje, dlatego teraz zganiają na Unię winę. p.s. kupiłem auto ciężarowe 2 osobowe, typowy polski wynalazek, nic długiego się do niego nie mieści bo jest ciężarowy!!!! długie przedmioty to tylko osobowym :)

 • sselrats

  Oceniono 9 razy 5

  A szkoda. Jeden z bardzo nielicznych prawdziwie polskich wynalazkow technicznych, ta kratka.

 • Gość: Rafik

  Oceniono 3 razy 3

  Coś się pogubiłem. Dla homologowanych od 29 października, ale aktualne stracą prawo do odliczania? Albo ktoś nie wie co pisze, albo ktoś inny nie wie co mówi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX