Reaktywacja FSO jeszcze nigdy nie była tak blisko?

Zamieszania wokół FSO ciąg dalszy. Tym razem, prócz analiz ekspertów, plotek i przypuszczeń, mamy konkretną i dobrą wiadomość - Rada Warszawy zwolni inwestora z FSO z podatku od nieruchomości
Polskie prototypy z okresu PRL
Polskie prototypy z okresu PRL

To wyciągnięcie ręki do kanadyjskiego giganta - Magny. Firma chce ulokować wielki kapitał w naszej części Europy. Na jej celowniku znajdują się Polska i Węgry. Gdy wydawało się, że przez polityczne spory i podatkowe przeszkody inwestor wycofa się z biznesu w naszym kraju, radni stolicy jednomyślnie przegłosowali uchwałę, która do grudnia 2013 roku zwolni z podatku od nieruchomości inwestora, który stworzy miejsca pracy w fabryce na Żeraniu.

Taka forma zwabienia Magny do Warszawy wcale nie oznacza strat dla miasta. Same wpływy z CIT i PIT zrównoważą utracone z tytułu podatku od nieruchomości pieniądze. A do zyskania jest znacznie więcej, bo na liście wymagań, jakie będzie musiał spełnić zwolniony z podatku inwestor, znajduje się m.in. stworzenie przynajmniej tysiąca miejsc pracy w tym co najmniej 35 odpowiedzialnych za badania lub eksperymentalne prace rozwojowe.

Jeśli Magna zdecyduje się na ulokowanie produkcji w fabryce FSO, najprawdopodobniej z Żerania będą wyjeżdżały nowe Nissany Micra. Czekamy na kolejne doniesienia dotyczące warszawskiej fabryki.

ZOBACZ TAKŻE:

20 tys. przebiegu, rocznik 2000, bezwypadkowy. Cena? Tysiąc zł!

Astony, Audi, Jaguary - wiedziałeś, że te samochody projektowali Polacy?

40 lat Małego Fiata

Więcej o:
Komentarze (21)
Reaktywacja FSO jeszcze nigdy nie była tak blisko?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • remo29

  Oceniono 20 razy 16

  A teraz wyjdą panowie ze związków i sprawę załatwią jak zwykle.
  --
  parada karzełków

 • Gość: x

  Oceniono 20 razy 16

  Ważne że w ogóle coś będzie wyjeżdżać.

 • enforte

  Oceniono 14 razy 10

  tak jest, polska gościnność. Cudzym dawać ulgi, dawać siłę roboczą, przymykać oko. A polskie firmy dobijać zamotanym prawem, ścigać za każdą złotówkę i wydusić do samego końca i ostatniej kropelki.

  Prosiłbym o odpowiedź na takie pytanie - na czym tutaj zarobimy? Serio. Będą płace dla naszych, ok. Będą zużywać nasz prąd - ok. Czy płacą podatek tutaj? Czy produkowane "na miejscu" samochody są dla nas tańsze? Chętnie poczytam, pozdrawiam.

 • osykosy

  Oceniono 9 razy 7

  Fajna wiadomość dla Warszawy, ale może i w Nysie coś się ruszy??? Oby!!!

 • m33h0w

  Oceniono 4 razy 4

  Na razie nic pewnego.

 • Gość: FSO

  Oceniono 5 razy 3

  Co mi po fabryce Nissan'a w Warszawie? No kur** dajcie spokój,. Tytuł ma się nijak do tego co jest w nim napisane. powinien brzmieć "Nowe miejsca pracy w FSO?"

 • liczbynieklamia

  Oceniono 16 razy 2

  "Taka forma zwabienia Magny do Warszawy wcale nie oznacza strat dla miasta. Same wpływy z CIT i PIT zrównoważą utracone z tytułu podatku od nieruchomości pieniądze"

  Bzdura, kasę z firmy wyprowadzą na Kajmany, albo przynajmniej na Cypr i tam opodatkują niższym CIT-em, większość pracowników nie będzie z Warszawy, tylko z okolic i Warszawa też za dużo pieniędzy z PIT nie zobaczy. Jestem pewien, że gdyby na miejscu fabryki postawić osiedle, to wpływy korzyści byłyby dużo większe - podatek od nieruchomości byłby nie dość że większy, to jeszcze płacony, nowi mieszkańcy miasta to płatnicy PIT, a zatrudnienie znalazłoby też przynajmniej tyle osób - najpierw przy budowie, a potem przy utrzymaniu - bo nowe osiedla to nowe sklepy, nowe restauracje, ktoś musi tam posprzątać, przyciąć trawniki, etc. Trzymanie fabryki w środku miasta to absurd. Żeby jeszcze chodziło o jakąś fabrykę czegoś naprawdę zaawansowanego technologicznie, z własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, ale cała zabawa naprawdę nie jest warta montowni miejskiego wozidełka. Podniecanie się "reaktywacją FSO" w postaci takiej montowni, to jakby mówić "reaktywacji filharmonii" po utworzeniu na jej miejscu podłej tancbudy.

 • wmc-33

  Oceniono 4 razy 2

  Podatek gruntowy mógł wygonić z FSO Ukraińców, ale jego brak nie przyciągnie Magny. Nie na takie przywileje liczą firmy samochodowe.

 • llubellak

  Oceniono 5 razy 1

  no to podatku nie płacą, zatrudnią ludzi do 2013-2015 a po tym wszystkim zakład zamkną, ludzi zwolnią a grunt w centrum warszawki sprzedadzą developerom

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX