Zmiany w przepisach | Do 10 punktów przy jednej kontroli

Sejm pracuje nad poprawką w przepisach o kierujących pojazdami, nakładającą limit punktów karnych, którymi będzie można ukarać kierowcę podczas jednej kontroli. Dziś punkty z poszczególnych wykroczeń są sumowane. Od 2013 roku będzie inaczej
Nowy taryfikator punktów karnych
Nowy taryfikator punktów karnych obowiązuje od trzech tygodni. Za co więcej punktów?

Nowy taryfikator punktów karnych przewiduje m.in karę w wysokości 10 punktów za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, 5 punktów za rozmowę przez telefon podczas jazdy i 10 punktów za przejechanie przez przejście dla pieszych podczas przechodzenia po nim osoby niepełnosprawnej. Te trzy wykroczenia zarejestrowane przez policyjną kamerę pozbawiają kierowcy prawa jazdy. Sejm postanowił pochylić się nad przepisami i chce załagodzić kary.

19 stycznia 2013 roku w życie mają wejść przepisy ustanawiające limit punktów, które będzie można przyznać podczas jednej kontroli. Wyniesie on 10 punktów karnych. To jednak nie koniec zmian. Dziś kierowca, który przekroczy limit punktów karnych musi udać się na kurs psychotechniczny, zapisać się na kurs i ponownie zdać prawo jazdy. Po nowelizacji przekroczenie limitu będzie oznaczało przymus odbycia kursu reedukacyjnego, po którego zakończeniu konto zostanie wyzerowane. Jeżeli w ciągu najbliższych pięciu lat ponownie zgromadzimy 24 punkty karne, dopiero wówczas będziemy musieli zgłosić się na kurs i zdać ponownie zdać egzamin na prawo jazdy. Bez względu na rodzaj i liczbę wykroczeń, nadal będzie można otrzymać grzywnę w wysokości do tysiąca zł.

>>>Marzysz o własnym aucie, a nie stać Cię na nowe? Kup używane!<<<

Nowelizacja zniesie również możliwość anulowania 6 punktów karnych po odbyciu szkolenia w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Punkty będą znikać z konta po 12 miesiącach od popełnienia wykroczenia.

Co sądzicie na temat nadchodzących zmian? Zapraszamy na forum.

ZOBACZ TAKŻE:

Nowe fotoradary od września. Wiemy, gdzie staną

Nadchodzi era "anglików". Będą legalne w Polsce?

Samochody - ogłoszenia

Więcej o:
Komentarze (51)
Zmiany w przepisach | Do 10 punktów przy jednej kontroli
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Wuj Stefan

  Oceniono 44 razy 28

  Czy ktoś mi laikowi może wyjaśnić jak się ma łagodzenie tych przepisów w sytuacji kiedy wciąż na polskich drogach jest tyle zachowań rodem z dźungli?

 • Gość: m.

  Oceniono 28 razy 20

  W Polsce za dużo debilnych znaków np. ograniczenie do 30 przed zakrętem w lesie. Zakręt ostry, ale spokojnie da się go pokonać jadąc 60, a znak stoi... 200 metrów przed zakrętem. Widoczność świetna, droga (aż do tego zakrętu) prosta, więc 99% jedzie nadal 90-100 (obszar niezabudowany) a zwalnia dopiero przed samym zakrętem. Tak, jestem więc "piratem" który przekracza limit o 70 km/h. Straaaaszne.

 • pbe64

  Oceniono 25 razy 15

  Dla mnie to totalny idiotyzm. Wg projektu zmian jak ktoś przekroczy dozwoloną prędkość o 50 km/h, to może już bezkarnie wyprzedzać na podwójnej ciągłej, przejeżdżać na czerwonym, wymuszać pierwszeństwo itp., bo według tego projektu samo przekroczenie prędkości wyczerpie już limit punktów i o ile nie spowoduje wypadku, to za te dodatkowe wykroczenia nie dostanie punktów.

 • needmoney

  Oceniono 18 razy 14

  Problem nie w wysokości kar tylko w nieróbstwie milicji, można przejechać pół Polski widzieć mnóstwo nieprzepisowych zachowań kierowców ale nie zobaczyć patrolu, co najwyżej w wioskach stoją z radarem ...

 • Gość: Honda

  Oceniono 42 razy 14

  w szwajcarii zbyt duże przekroczenie prędkości we wrażliwych miejscach (np. na ograniczeniu 30 ze względu na szkołę) idzie się do więzienia. Za zwykłe przekroczenie prędkości o 20km/h plus wyprzedzanie na ciągłej - zabierane prawo jazdy na okres 6 miesięcy plus masakrycznie wysoka grzywna.

  Prędkości poruszania się aut to nie zmieni, ale więcej ludzi zacznie wyprzedzać na skrzyżowaniach, na ciągłej, na pasach itd. , bo na razie powstrzymywały ich tylko punkty.

 • misiaczek1281

  Oceniono 36 razy 14

  W USA za znaczne przekroczenie prędkości policja może nawet skuć w kajdanki i na kilka dni do aresztu gościa zamknąć + sąd orzeka wysoką grzywnę...a w POlsce?
  Lipa...nawet prawa jazdy nie będą mogli zatrzymać :)
  Szkoda tylko że moje OC zdrożeje bo będzie więcej wypadków i więcej odszkodowań :)

 • ulanzalasem

  Oceniono 14 razy 12

  Posłowie boją się po utracie mandatu poselskiego stracą też prawko ?

 • pryszcze.duszy

  Oceniono 16 razy 12

  w ogóle może niech sejm zdelegalizuje fotoradary i radiowozy?

 • siekier35

  Oceniono 12 razy 6

  wielu szaleńców baardzo się ucieszy.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX