Dwa miliony MINI

W zakładach w Oxford wielka feta. Taśmy produkcyjne opuścił 2-milionowy egzemplarz "nowego" MINI

Operację, która nie udała Volkswagenowi z New Beetle'em, kilka lat później z sukcesem przeprowadziło BMW. "Nowe" MINI narodziło się w 2001 roku i do dzisiaj jest podręcznikowym przykładem na to, jak legendę modelu z przeszłości przekuć w rynkowy sukces jego współczesnego potomka.

W gamie MINI króluje klasyka. Najczęściej wybierane kolory nadwozia to biel, czerń i czerwień, czyli Pepper White, Midnight Black oraz Chili Red.

Bramy fabryki w Oxford opuściło właśnie 2-milionowe MINI. Jubileuszowy egzemplarz to wersja kabriolet w kolorze White Silver z "dżinsowym" poszyciem dachu. Z tej okazji do zakładu przybył brytyjski premier David Cameron.

1,5 mln z wyprodukowanych dotychczas "Miniaków" wyeksportowano do 90 krajów świata. Reszta trafiła na rodzimy, brytyjski rynek. Najpopularniejsze zagraniczne rynki zbytu to: USA, Niemcy, Francja, Chiny i Włochy.

Nowe MINI zjeżdża z taśm montażowych w Oxford co 68 sekund. Rocznie owocuje to wynikiem ponad 200 tys. sztuk, co oznacza dwukrotny wzrost produkcji w ciągu minionych 10 lat. Nabywcy modelu mają dziś do wyboru 14 kolorów nadwozia, 4 odcienie twardego i 3 miękkiego dachu oraz liczne wzory obręczy kół i naklejek. Efekt? Trudno znaleźć na świecie dwa jednakowe egzemplarze MINI.

Marcin Sobolewski

ZOBACZ TAKŻE:

MINI Cooper Coupe oficjalnie

MINI o wnętrzu Rolls-Royce'a

MINI - ogłoszenia

Więcej o: