Tadeusz Błażusiak wicemistrzem Pucharu Świata Enduro 2009

Tadeusz Błażusiak, fabryczny kierowca KTM, zajął 2. miejsce w kończącej sezon zimowy GP Hiszpanii w Madrycie, zapewniając sobie tytuł wicemistrzowski w halowym Pucharze Świata Enduro 2009. Tym samym Polak powtórzył sukces sprzed roku, kiedy także zajął 2. pozycję w PŚ.

Tadeusz Błażusiak przed tą rundą zajmował 2. pozycję w klasyfikacji generalnej. By myśleć o wygranej w całym cyklu, musiał zwyciężyć i liczyć na pech lidera Hiszpana Ivana Cervantesa . Nowotarżanin rozpoczął od znakomitej jazdy w kwalifikacjach, które wygrał z przewagą prawie 4 s nad drugim zawodnikiem (przepaść!).

GP Hiszpanii składała się z trzech wyścigów finałowych. W pierwszym z nich Polak miał jednak pecha. Błażusiak niesamowicie wystartował i został liderem. Niestety awarii uległo sprzęgło motocykla i Tadeusz dojechał na metę pierwszego finału dopiero na 7. miejscu.

Drugi finał przyniósł zdecydowane zwycięstwo Błażusiaka , który po kolejnym bardzo dobrym starcie mocno odjechał od konkurentów, zostawiając drugiego na mecie Cervantesa 6 s za sobą.

Trzeci i ostatni finał znów należał do Błażusiaka , który po trwającej przez 2 okrążenia walce"kierownica w kierownicę z Ivanem Cervantesem zapewnił sobie zdecydowane zwycięstwo.

Ostatecznie całe zawody wygrał Cervantes, Błazusiak zajął 2. miejsce, a trzeci był niedawny rywal Polaka z mistrzostw świata w trialu motocyklowym - Brytyjczyk Dougie Lampkin.

Chciałbym pogratulować Ivanowi, który jechał dobrze podczas wszystkich rund Pucharu Świata - powiedział Tadeusz Błażusiak. - Nie jestem bardzo zadowolony, moim założeniem było wygrać Puchar Świata. Nic więc dziwnego, że czuję niedosyt. Miałem parę słabszych startów, ale w Madrycie czułem, że jechałem bardzo dobrze. Byłem bez wątpienia najszybszy w kwalifikacjach i wiem, że powinienem był wygrać wszystkie trzy, a nie tylko dwa finały. Podczas pierwszego finału miałem problem ze sprzęgłem, które zaprzepaściło szanse na zwycięstwo w Pucharze Świata. Z poważnym trudem nabierałem prędkości i miałem kłopoty z pokonywaniem przeszkód. Drugi finał poszedł bez żadnych problemów - bardzo dobrze wystartowałem i pewnie utrzymałem pierwsze miejsce aż do linii mety. W trzecim finale przez ok. dwa pierwsze okrążenia walczyłem kierownica w kierownicę z Ivanem, ale na kolejnych okrążeniach uciekłem mu i pierwszy przyjechałem na metę - to był bardzo przyjemny sposób na zakończenie Pucharu Świata. Za rok kolejny Puchar Świata - I'll be back

Za tydzień Tadeusz wystartuje w extreme enduro - Hell's Gate we Włoszech, gdzie będzie bronić mistrzowskiego tytułu z przed roku.