Obwodnice i wylotówki: które powstaną w 2012 roku?

W tym roku poprawi się przejazd na kilku trasach z Warszawy w różne regiony kraju. Niestety, wiele inwestycji - zwłaszcza w pobliżu stolicy - ma kolejne opóźnienia
Tydzień temu w ramach naszego cyklu drogowego pisaliśmy o tym, czego możemy spodziewać się w tym roku na ulicach w Warszawie. Dziś piszemy o inwestycjach i remontach dróg wokół stolicy i w dalszej części Mazowsza.

Przeczytaj o budowie dróg w stolicy: Inwestycje drogowe 2012. Prawie wszystkie spóźnione

Autostrada A2 na zachód i na wschód

Wiele uwagi w "Gazecie" poświęcamy budowie autostrady A2 z Łodzi do stolicy. Wciąż nie jest pewne, czy przed Euro uda się otworzyć dwa z pięciu odcinków, na które podzielono inwestycję (A i C koło Łodzi i Żyrardowa). Jeśli nawet drogowcy uzyskają tzw. przejezdność trasy przed mistrzostwami, to i tak arteria będzie jeszcze kończona przynajmniej do października.

Powstaje także (o czym nie wszyscy pamiętają) 20-kilometrowy odcinek autostrady na wschód od Warszawy, w pobliżu Mińska Mazowieckiego. Po jego oddaniu nie trzeba będzie stać w ogromnych korkach w tym mieście. Choć fragment też przydałby się w czasie Euro 2012, choćby kibicom ze wschodniej Polskiej, ma być ukończony dopiero po mistrzostwach - w lipcu. W drodze z Siedlec do Warszawy na ten odcinek A2 będzie można wjechać przez bezkolizyjny węzeł. Powrót na drogę nr 2 za Mińskiem Maz. zaplanowano za to przez rondo.

Kiedy A2 połączy stolicę z obwodnicą autostradową i pobiegnie dalej na wschód, w stronę Siedlec oraz granicy z Białorusią, na razie nie wiadomo.

Przebudowa trasy katowickiej

Kierowcy jeżdżący trasą katowicką natykają się na uciążliwe roboty na niemal 100-kilometrowym odcinku od Radziejowic do Piotrkowa Trybunalskiego. Trasa ma zyskać charakter z drogi ekspresowej, co oznacza, że wszystkie skrzyżowania będą bezkolizyjne. Prace podzielono na trzy odcinki. Pierwszy, 12-kilometrowy fragment tuż za Radziejowicami, który znajduje się jeszcze w województwie mazowieckim, ma być ukończony w październiku. Dwa następne odcinki - 23-kilometrowy do Rawy Maz. i kolejny 61-kilometrowy (oba już w województwie łódzkim) - zgodnie z kontraktem mają być ukończone odpowiednio w maju i w czerwcu. Nie wiadomo jednak, czy uda się dotrzymać tych terminów.

Obwodnica Góry Kalwarii

Budowę obwodnicy, która pozwoliłaby ominąć korki w centrum tego miasta, zapowiadano od wielu lat. Po protestach mieszkańców pobliskiej wsi Kąty, które na kilka lat zatrzymały inwestycję, przygotowania do tej inwestycji znowu ruszyły. Są szanse, że wojewoda w ciągu kilku miesięcy wyda pozwolenie na budowę, a pierwsze prace zaczną się w przyszłym roku. Jest jednak problem z pieniędzmi. Budowa 9-kilometrowej obwodnicy wraz z wykupem gruntów ma kosztować aż 700 mln zł.

Wylotówki na Katowice i Białystok

O obu trasach w ostatnim czasie znowu jest głośno. Pojawiły się sygnały z Ministerstwa Transportu, że trwają usilne poszukiwania pieniędzy na budowę obu arterii, które będą fragmentem drogi ekspresowej S8. Nowa ekspresowa wylotówka na Katowice zacznie się w Alejach Jerozolimskich i ominie wiecznie zakorkowane Raszyn i Janki. Pierwotnie planowano też budowę ekspresowej odnogi w stronę Krakowa, ale po protestach mieszkańców Magdalenki zdecydowano, że droga będzie miała niższą klasę. Nie powstanie np. bezkolizyjny węzeł na skrzyżowaniu z drogą do Piaseczna. Jeśli rząd rzeczywiście znalazłby pieniądze na inwestycję, prace zaczęłyby się najwcześniej w przyszłym roku.

Z kolei wylotówka na Białystok to obwodnica Marek, która ma powstać na przedłużeniu modernizowanej Trasy Toruńskiej. Jeśli będą pieniądze, wygodnie będzie można nią pojechać w stronę Podlasia najwcześniej pod koniec 2015 roku.

Obwodnica Żyrardowa

15-kilometrowa trasa omijająca od zachodu Żyrardów miała być gotowa w sierpniu zeszłego roku, ale do dziś prace nie zostały zakończone. I choć głównego wykonawcę - firmę Drogbud - zastąpiło przedsiębiorstwo Bögl & Krysl, wciąż nie wiadomo, ile jeszcze potrwają. - Trwają negocjacje w sprawie warunków zakończenia inwestycji - mówi Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka mazowieckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg. Według GDDKiA obwodnica powinna być ukończona w pierwszej połowie tego roku.

Obwodnica Grodziska Maz. i Błonia

Obie będą budowane w ciągu drogi wojewódzkiej 579 z Radziejowic przez Grodzisk i Błonie aż do wylotówki na Gdańsk. Tą trasą jeżdżą kawalkady tirów, więc o obu inwestycjach mówi się od lat, ale wgląda na to, że pierwsza powstanie obwodnica Grodziska Maz., która jednocześnie będzie dojazdem do autostrady A2. Według Moniki Burdon, rzeczniczki Mazowieckiego Zarządu Dróg, w lipcu lub w sierpniu powinno być wydane pozwolenie na budowę. - Być może w tym roku zaczną się pierwsze prace. Jeśli do tego nie dojdzie, postaramy się przynajmniej wybrać wykonawcę - zapowiada.

Być może w tym roku zacznie się także remont istniejącego wiaduktu drogi 579 nad torami PKP do Skierniewic. Budowla jest w katastrofalnym stanie, więc na razie wprowadzono tam zakaz jazdy tirów. Nowy wiadukt ma być gotowy dopiero w 2014 roku.

Nie wiadomo za to, kiedy może rozpocząć się budowa obwodnicy Błonia. Część mieszkańców od dawna protestuje przeciw tej inwestycji. Na zlecenie władz Błonia aktualizowany jest jej projekt.

Likwidacja wąskiego gardła w Pruszkowie

Kierowcy nie mogą doczekać się tego od wielu lat. Chodzi o kilkusetmetrowy odcinek trasy nr 719 do Warszawy. Mazowiecki Zarząd Dróg twierdzi, że jest już gotowy do poszerzenia drogi, ale trzeba poczekać, aż wodociągowcy przebudują biegnącą pod nią kanalizację. Nie wiadomo, czy wąskie gardło uda się zlikwidować w tym roku.

Wojewódzkie wylotówki

Niektóre spośród podległych marszałkowi Mazowsza wylotówek - przynajmniej w fragmentach - doczekają się remontu. Modernizowany ma być kolejny odcinek drogi 580 w stronę Żelazowej Woli i Sochaczewa. Prac można się spodziewać w rejonie miejscowości Kampinos. Wyrównywany będzie najbardziej zniszczony odcinek ruchliwej drogi nr 721 z Piaseczna do tras na Kraków i Katowice. Remontowany ma być tam 8,5-kilometrowy fragment w Lesznowoli. Mazowiecki Zarząd Dróg nie wyklucza, że trzeba będzie tam wprowadzić ruch wahadłowy. Na wschód od Warszawy ma się zacząć remont pierwszego odcinka drogi 634 z Warszawy przez Zielonkę w stronę Wołomina. Ma też ruszyć kolejny etap modernizacji drogi nr 637 w stronę Węgrowa.

Więcej o: