Jakie silniki są najpopularniejsze?

Silnik benzynowy, wysokoprężny, układ hybrydowy, a może napęd elektryczny? Zastanawialiście się kiedyś, jaki typ jednostki napędowej najczęściej znajduje się pod maskami samochodów na świecie?
rura wydechowa, CO2 Unia nakazuje: spalin ma być mniej. Diesle będą droższe!

Nie jest zaskoczeniem, że w skali globalnej nadal najpopularniejsze źródło napędu aut osobowych stanowią silniki benzynowe, ale np. już co piąty nowy samochód w Japonii jest wyposażony w napęd hybrydowy. Silniki Diesla mają najmocniejszą pozycję w Europie oraz Indiach. Zobaczmy, jak sytuacja wygląda w różnych regionach i na wybranych rynkach.

Silniki benzynowe
Tego typu jednostki cieszą się zdecydowanie największą popularnością w Chinach, gdzie niemal wszyscy nabywcy nowych samochodów wybierają wersje benzynowe. W Stanach Zjednoczonych i Japonii ich odsetek wynosi ok. 75%. Nadal w silnikach benzynowych powszechnie stosowane są układy wtrysku pośredniego (więcej niż w co drugim samochodzie), ale coraz większy udział mają nowoczesny wtrysk bezpośredni, a także downsizing i turbodoładowanie.

Silniki Diesla
Jednostki wysokoprężne przeważają w krajach europejskich i Indiach. Co drugi nowy samochód na tych rynkach ma pod maską silnik Diesla. W Korei Płd. 30% aut występuje w wersji wysokoprężnej. Stały wzrost popularności silników zasilanych olejem napędowym można zaobserwować w USA.

Światowa mapa napędówŹródło: Bosch

Napędy hybrydowe i elektryczne
Z roku na rok coraz popularniejsze stają się samochody hybrydowe. Największy udział mają one w Japonii, ponieważ producenci z tego kraju mają największe doświadczenie w tej technologii. Prawie co piąte nowe auto na tamtejszym rynku ma napęd hybrydowy. W dalszej kolejności hybrydy najlepiej sprzedają się w Stanach Zjednoczonych i Europie. Coraz więcej takich aut można również spotkać na polskich drogach. Bosch prognozuje na rok 2020 światową sprzedaż 6,5 mln układów Strong Hybrid, 3 mln układów Plug-In oraz 2,5 mln samochodów elektrycznych (przy założeniu 113 mln sprzedanych samochodów w 2020 roku).

Napęd elektryczny to nadal margines. Największą przeszkodą w popularyzacji tego źródła jest bardzo niski zasięg na pełnych bateriach i długi czas ich ładowania.

Flex-Fuel, CNG, LPG
Silników zasilanych benzyną i tańszym etanolem najczęściej używają Brazylijczycy. Drugim, ale znacnzie mniejszym rynkiem pod tym względem, są Stany Zjednoczone.

Gaz ziemny cieszy się na całym świecie rosnącą popularnością. Od 10 lat światowa sprzedaż układów napędowych CNG rośnie w tempie 25% rocznie. W Korei Południowej samochody z napędem na gaz ziemny mają obecnie 11-procentowy udział w rynku. Gaz ziemny jest tańszy i bardziej ekologiczny. W Polsce przeszkodę stanowi brak rozwiniętej sieci stacji tankowania CNG.

W zestawieniu brakuje paliwa LPG, które właśnie w naszym kraju cieszy się bardzo dużą popularnością - ok. 15% aut jest wyposażonych w instalację zasilaną tym paliwem.

ZOBACZ TAKŻE:

Nowe przepisy UE | Szersza lista obowiązkowego wyposażenia aut

Toyota Aygo X-Clusiv

Więcej o:
Komentarze (4)
Jakie silniki są najpopularniejsze?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: aros

  Oceniono 8 razy 6

  Tyle gadania o ekologi itd., samochodach hybrydowych, elektrycznych. Czemu nie zaprojektują silnika od początku do końca na LPG. Zamiast zbiornika na benzynę/olej zbiornik na gaz (zasięg i tak 5x większy niż w elektrycznym), ew. mały zbiornik na tradycyjne paliwo jeśli nie komplikuje to konstrukcji.
  Chociaż z mapy wynika że LPG na świecie nie jest tak popularne, a gdyby nagle było to dowalą ekstra akcyzę i inne podatki. Chociaż zawsze to bardziej ekologicznie ;)

 • grzegorzsrx

  Oceniono 2 razy 2

  brakje w zestawieniu lpg - chyba je niemcy zrobili. lpg - dziecko nichciane , przez lata przemilczane , jasne ze lepsze i ekologiczne ale klijenta zerznac nie idzie , za filtr czastek stalych , katalizator , super droga technologie reciklingu baterii aut elektrycznych, itd

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX