Karoseria Volvo pod napięciem

Volvo pracuje nad technologią, która może zrewolucjonizować sposób przechowywania energii elektrycznej w samochodach

Materiał stanowiący podstawę nowych baterii jest znany od lat. To włókno węglowe. Jest ono wykorzystywane przy konstruowaniu niektórych samochodów sportowych, a ostatnio także elektrycznego BMW i3. Volvo chce nie tylko zbudować samochód z panelami nadwozia z włókien węglowych, ale jeszcze przechowywać w nich energię elektryczną.

Przełom nastąpił gdy okazało się, że dwie powierzchnie włókna przedzielone żywicą polimerową w odpowiednich proporcjach może służyć za baterię. Co więcej, jej własności są obiecujące. Ładowanie odbywa się szybciej, a sama bateria jest wytrzymała i giętka zarazem.

Volvo prowadzi już testy na "żywym organizmie". Model S80 wyposażono w nowatorską maskę i pokrywę bagażnika. Zdaniem szwedzkiej firmy w przyszłości takie rozwiązanie pozwoli zastąpić tradycyjne akumulatory. W ten sposób nie tylko pozbywamy się ciężkiego akumulatora, ale też zastępujemy ciężką stalową maskę lżejszym elementem z włókna węglowego. W czasach walki z nadwagą - bezcenne.

Zdaniem Volvo, gdyby zastosować tę technologię w samochodach elektrycznych, ich masa mogła by spaść o ok. 15%.

Nowe Volvo XC90 zaawansowane technologicznieNowe Volvo XC90 | Hi-Tech

Więcej o:
Komentarze (7)
Karoseria Volvo pod napięciem
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Cent

  Oceniono 17 razy 15

  No to klops. I jak pan Mietek coś takiego wyklepie?

 • Gość: co za bulszit

  Oceniono 16 razy 2

  Czyli co, wymyślili kondensator?
  No nieźle, może starczy energii na jednominutowe granie radia z mp3 :)

 • wasataszpilka

  Oceniono 18 razy -8

  Z punktu widzenia logiki i ekonomii nie ma to wielkiego sensu. Redukcja masy jest już dziś faktem przy zastosowaniu włókna węglowego (i to już wyjściowo droga opcja). A wariant, że takie nadwozie jest dodatkowo akumulatorem nie jest żadną zaletą skoro tradycyjny nie jest drogim elementem a czasami pomaga w prawidłowym rozłożeniu masy w samochodach tak jak np w Porsche kiedyś stosowano dwa akumulatory zamontowane z przodu pojazdu.
  szrociaki

 • Gość: Marian

  Oceniono 26 razy -12

  Volvo to chińska firma!!!
  Szwedzi sprzedali ją już jakiś czas temu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX