Co każdy kierowca zgodnie z przepisami powinien, a co warto dodatkowo mieć w samochodzie dla własnej wygody i bezpieczeństwa

To, co powinno znaleźć się w aucie, różni się w zależności od kraju. Jak wyglądają polskie przepisy? Systematyzujemy wiedzę oraz podpowiadamy, co jeszcze warto mieć w swoim samochodzie dla wygody i bezpieczeństwa.

Co musi znaleźć się w samochodzie?

Zgodnie z przepisami prawa polskiego, w samochodzie musi znaleźć się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy. Warto przy tym zaznaczyć, że gaśnica musi być w łatwo dostępnym miejscu, tak więc nie powinna znajdować się w bagażniku, a raczej np. pod fotelem kierowcy. Za brak łatwego dostępu do gaśnicy, grozi nam mandat. Gaśnicę należy poddawać przeglądowi co najmniej raz na rok, a jej waga nie może być mniejsza niż 1 kg. Obok gaśnicy obowiązkowo w aucie powinien znaleźć się trójkąt ostrzegawczy z ważnym znakiem homologacji. Trójkątem musi być także oznaczony pojazd podczas holowania. Brak tych dwóch podstawowych sprzętów może skutkować mandatem lub negatywnym wynikiem przeglądu technicznego. 

Trójkąt ostrzegawczy należy do wyposażenia obowiązkowego (fot. GTU)
Trójkąt ostrzegawczy należy do wyposażenia obowiązkowego (fot. GTU)

Czy apteczka samochodowa jest obowiązkowa? 

W Polsce nie ma obowiązku posiadania apteczki w samochodzie, jednak istnieje już obowiązek udzielenia pomocy ofierze wypadku lub rannemu. Dlatego apteczka samochodowa powinna znaleźć się w każdym aucie, bez względu na wymagania ustawodawcy. Zgodnie z ustawą jednak w niektórych przypadkach apteczka stanowi obowiązkowy elementem wyposażenia, a dotyczy to: autobusów, taksówek, samochodów ciężarowych przewożących osoby oraz pojazdów do nauki jazdy. Wybierając apteczkę warto skonsultować się z aptekarzem, ponieważ najtańsze modele nie zawsze posiadają odpowiednią ilość medykamentów. 

Czy apteczka samochodowa jest obowiązkowa?
Czy apteczka samochodowa jest obowiązkowa? (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. Inside First Aid, autor NN)

Co jeszcze przyda się w samochodzie?

Bardzo przydatnym wyposażeniem może okazać się kamizelka odblaskowa. Jest niewielkich rozmiarów, a sprawi, że w razie usterki czy zatrzymania się na drodze, będziemy bardziej widoczni dla innych kierowców. W samochodzie warto również mieć prosty komplet narzędzi, dzięki któremu naprawimy drobne usterki, które mogą się wydarzyć na drodze lub ułatwią nam wymianę koła. Świadomość posiadania CB radia czy wideorejertatora również może korzystnie wpłynąć na nasz komfort podczas jazdy. 

Co jeszcze przyda się w samochodzie?
Co jeszcze przyda się w samochodzie? (kolaż redakcja, materiały partnerów)

Poniżej znajdziecie więcej akcesoriów dla waszych samochodów. 

Więcej o:
Komentarze (18)
Co każdy kierowca zgodnie z przepisami powinien, a co warto dodatkowo mieć w samochodzie dla własnej wygody i bezpieczeństwa
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • fakej

  Oceniono 36 razy 24

  Ja mam zamiast apteczki specjalny czekan do dobijania ofiar, żeby się nie męczyły.

 • Gość: kamyk

  Oceniono 22 razy 20

  nie ma obowiązku poddawania kontroli corocznej gaśnicy samochodowej i niech autor sobie doczyta prawo o ruchu drogowym i nie wprowadza ludzi w błąd

 • Gość: Zwykły kierowca

  Oceniono 2 razy 2

  "Ty też zapominasz o tych rzeczach"?
  Nie, ja też nie zapominam o tych rzeczach.

 • sacc77

  Oceniono 1 raz 1

  Gaśnice w obecnych samochodach jest to - mówiąc najłagodniej - nieporozumienie a konkretniej - jest to nabijanie kabzy producentom i dystrybutorom.

  1. Gaśnica 1 kg nie nadaje się do gaszenia czegokolwiek z uwagi na ograniczoną ilość środka gaśniczego;

  2. Nowe samochody maja układ klimatyzacji wypełniony nowym, od 2011 roku OBOWIĄZKOWYM, środkiem HFO-1234yf mającym tę "przemiłą" właściwość, że podczas jego spalania wydziela się fluorowodór - czynnik bardzo silnie żrący i toksyczny, w połączeniu w wilgocia w powietrzu tworzacy kwas fluorowodorowy.
  [Po szczegóły zapraszam na stronę h t t p s ://autokult.pl/11721,nowy-czynnik-do-klimatyzacji-cichy-zabojca]

  Konsekwencją pkt. 2 jest to, ze kazdy ROZSĄDNY kierowca, po zauważeniu, że taki (nowy) samochód się pali, powinien we własnym dobrze pojętym interesie zamiast przystąpić do jego gaszenia jak najszybciej ustalić kierunek wiatru i oddalić się od płonącego samochodu w kierunku nawietrznym..

 • Janusz Czasoń

  Oceniono 13 razy 1

  Dla bezpieczeństwa własnego i innych to mam w aucie alkomat. Tu już nawet nie chodzi o to co ktoś powinien mieć w aucie, a bardziej o odpowiedzialne podejście. Nie wiem czy mogę jechać, badam się Alkohitem i wtedy dopiero decyzja. Może jakby każdy tak robił to nie było by tyle policyjnych akcji.

 • Gość: limago

  0

  apteczka, gasnica, trójkat, lew3arek, koło zapasowe, kamizelka...to musi byc. ale teraz takie czasy że i bez kamerki nie wyjeżdzam w trasę. Mam Xblitza X5 wifi, dzięki niej czuje się bezpieczniej, dobra jakośc nagrań a i ma wifi, można od razu filmik przesłać gdzie trzeba

 • Gość: Wie heisst er

  0

  Proszę o podstawę prawną dla corocznych przeglądów gaśnicy.

 • Gość: bmf

  0

  artykuł sponsorowany !!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX