Dlaczego warto zmienić opony na letnie?

Polskie przepisy nie zobowiązują kierowców do zmiany opon na odpowiadające warunkom panującym w danym sezonie. Na skutek tego, dwa razy do roku, u właścicieli samochodów rodzą się spore wątpliwości o konieczności wymiany ogumienia. Powodem rozterek są zwykle względy finansowe. Jednak to, co wydaje się oszczędnością, wcale nią nie jest. Szczególnie, jeśli cenimy sobie bezpieczeństwo.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że opony zimowe niezmienione na wiosnę będą zużywały się znacznie szybciej niż opony letnie. Oprócz kosztów użytkowania o wiele ważniejszym argumentem dla kierowców jest bezpieczeństwo. Trudniej zachować je wtedy, gdy użytkujemy opony niedopasowane do panujących warunków. Wszyscy zmotoryzowani zgodzą się też, że zimą użytkowanie opon letnich jest mało komfortowe. Co z odwrotną sytuacją? I dlaczego sezonowa zamiana opon powinna być dla nas obowiązkiem?

Opony letnie i zimowe - na czym polega różnica?

Jak sama nazwa wskazuje, opony zimowe służą do jazdy w niskich temperaturach na ośnieżonej, a często również oblodzonej nawierzchni. Produkuje się je z innej mieszanki, za sprawą czego opony na zimę, określa się mianem „miękkich". Owa giętkość, zachowana nawet podczas mrozów, umożliwia nie tylko szybkie odprowadzanie wody struktury spod czoła bieżnika, ale i usuwanie błota pośniegowego z głównych kanałów opony. Dzięki temu jazda samochodem na powierzchniach o małej przyczepności jest stabilniejsza, a więc i bezpieczna.

wyjechani.plConti SportContact 5

 

Warunki letnie stwarzają kierowcom możliwość innej, o wiele bardziej dynamicznej jazdy. W słoneczną pogodę, na suchej nawierzchni wchodzimy w zakręty mocniej i pozwalamy sobie na rozwijanie większych prędkości. W takich realiach, również na skutek hamowania, w kontakcie z chropowatym asfaltem, miękkie zimowe opony będą zużywały się o wiele szybciej. Dlatego inwestując w opony letnie, produkowane z twardszych mieszanek, w rzeczywistości oszczędzimy. Co jeszcze gwarantuje zmiana opon na letnie?

Bezpieczeństwo jazdy latem

Opony letnie to nie tylko wyższa wytrzymałość, ale i zdecydowanie wyższe bezpieczeństwo jazdy na suchej i mokrej nawierzchni. Wśród wyzwań sezonu letniego, oprócz większych przeciążeń bocznych, którym poddawane są opony podczas zakrętów, niezmiernie istotna jest również droga hamowania. O ile na śniegu lub oblodzonym podłożu opony zimowe sprawdzą się lepiej, o tyle w testach przeprowadzanych na suchej i mokrej nawierzchni letnie opony deklasują zimowy odpowiednik.

W deszczowe dni, niekwestionowaną zaletą opon letnich jest ich odporność na aquaplanning, czyli zjawisko utraty przyczepności za sprawą warstwy wody znajdującą się między oponą a jezdnią. To szczególnie ważne podczas prowadzenia samochodu w mieście, gdzie pełno jest kolein i nierówności. W doborze opon ważne jest również to, by dobrać model do stylu swojej jazdy, ale i do rodzaju użytkowanego samochodu.

Wybór opon letnich

Szeroki wybór opon na lato znajdziemy w ofercie marki Continental, której produkty często zdobywają najwyższe noty w testach przeprowadzonych przez niezależne ośrodki badawcze i redakcje pism branżowych. Użytkownikom samochodów klasy średniej i wyższej, ceniącym spokojny i bezpieczny styl jazdy eksperci szczególnie polecają model

wyjechani.plCPC5 white

 


ContiPremiumContactTM 5 doceniony zwłaszcza ze względu na znakomite osiągi i bezpieczeństwo. Opona dostosowuje się do stylu jazdy, zapewniając doskonałą przyczepność na każdym rodzaju nawierzchni, niezależnie od warunków pogodowych. W tegorocznych testach równie dobrze wypada ContiSportContactTM 5 - opona o wysokich osiągach zapewniająca znakomite prowadzenie, krótszą drogę hamowania oraz niższe zużycie paliwa, przeznaczona do naprawdę szybkich samochodów.

W tym sezonie Continental dbając o bezpieczeństwo kierowców proponuje swoim klientom Rozszerzoną Gwarancję na opony. Więcej szczegółów na temat specjalnej oferty znajduje się na stronie www.continental.pl.

Komentarze (2)
Dlaczego warto zmienić opony na letnie?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Karotka

  0

  U mnie mąż zajmuje sie wymianą opon. W tym sezonie jeśli chodzi o letnie pojechał do ASO forda i trafił na promocję. Zapłacił za komplet opon z wymianą mniej niż na rynku, a dobrej marki.

 • Gość: witek99

  0

  Warto jest zwrócić uwagę w kwestii wymiany opon najlepiej sprawdził się dobór opon Pirelli.
  Na pewno jesli mamy postawić to na najlepsze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX