Cztery kółka w hathbacku

Jedną z ciekawszych premier salonu w Detroit jest Audi Sportback Concept - jaskółka zwiastująca Audi A5 Sportback (czyli hathback) oraz sedan A7. Wersja produkcyjna jest już blisko, ma zostać pokazana w tym roku. Zapowiedzią nowej linii mają być charakterystyczne światła, jak ślepia dzikiego kota, przymrużone przed atakiem. Z kolei wnętrze ma przestać być aseptyczne.
Concept Audi ma 4.95 m długości, 1.93 m szerokości i zaledwie 1.4 m wysokości, zachowuje przy tym linię coupé. Pod maską ma silnik V6 3.0 TDI, który praktycznie nie emituje żadnych szkodliwych substancji (spełnia normy Euro6, które będą obowiązywać dopiero od 2014 roku!) i spala 5,9 litra ropy na 100 km. Ma bezramkowe okna, 21-calowe kółka, nowy grill a lusterka przypominają kształtem elementy myśliwców. Na pasażerów czekają 4 sportowe siedziska, bagażnik ma 500 litrów pojemności.

Nowoczesne zawieszenie przypomina to z modelu Q7, z mechanizmami pneumatycznymi i elektromechaniczną regulacją. Silnik ma moc 225 KM i moment obrotowy 550 Nm. Napęd przenoszony jest na wszystkie koła za pośrednictwem 7-stopniowej skrzyni tiptronic. Prototyp waży 1,8 tony i rozpędza się do setki poniżej 7 sekund, maksymalna prędkość wynosi 245 km/h. Audi Sportback jest wyposażone w ceramiczne hamulce - są nie tylko czterokrotnie wytrzymalsze (starczą na 300 tys. km), ale i odporne na fading.