Dakar - lider zdyskwalifikowany

Prowadzący w rywalizacji kierowców samochodów po sześciu etapach 30. edycji Rajdu Dakar Katarczyk Nasser Al-Attiyah został wykluczony z imprezy.
Powodem decyzji organizatorów było opuszczenie przez niego kilku obligatoryjnych punktów kontroli na trasie szóstego etapu, która w czwartek prowadziła z San Rafael do Mendozy.

Po wykluczeniu Al-Attiyaha liderem w kategorii samochodów został Giniel de Villiers z RPA, a Krzysztof Hołowczyc (Nissan Navara), z belgijskim pilotem Jeanen-Markiem Fortinem, awansowali na siódmą pozycję.

Z rywalizacji wycofał się polski motocyklista Marek Dąbrowski. W rajdzie nie uczestniczy już także były zwycięzca Dakaru w kategorii samochodów - Luc Alphand.

Dąbrowski nie pojawił się na starcie szóstego etapu, co wiąże się z jednoczesną rezygnacją ze startu.

Przyczyną wycofania się Alphanda są zdrowotne problemy jego pilota Gillesa Picarda. Francuz wygrał imprezę w 2006 roku. W przeszłości uprawiał także narciarstwo alpejskie. Zdobył m.in. Puchar Świata w 1997 roku i zajął trzecie miejsce na mistrzostwach świata.