Volvo S60 concept - wiemy więcej

Choć Volvo S60 zostanie pokazane na zbliżającym się Detroit Motor Show, to już teraz ujawniono jego zdjęcia. Pokazują, w jakim kierunku pójdą konstruktorzy podczas projektowania wersji produkcyjnej - ta ukaże się w drugiej połowie przyszłego roku.
"Nowe Volvo S60 będzie jednym z najmocniejszych graczy w swoim segmencie - gdzie rywalizacja jest bardzo ostra" - zapowiada Stephen Odell, prezes Volvo. "Sportowy design daje obietnicę świetnej jazdy i zapewniam, że nowe S60 tej obietnicy dotrzyma" - dodaje. Co sprawia, że jego zapowiedzi brzmią tak pewnie?

Szwedzki design na ogół kojarzy nam się z meblami z Ikei - praktycznymi, choć niezbyt porywającymi. Volvo S60 idzie o krok dalej - ma 4 koła i karoserię, ale wygląda... inaczej. Praktycznie każdy detal jest niestandardowy, nietradycyjny. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia i film, by je dostrzec. Jeśli produkcyjne Volvo S60 nie będzie zbytnio odbiegało od wersji koncepcyjnej, to słowa Stephena Odella mogą się sprawdzić.

Volvo S60 concept | wideo


Auto ma linię coupe, stoi na siedmioramiennych 20-calowych felgach i niskoprofilowych oponach, specjalnie do tego modelu zaprojektowanych. Konstruktorzy czerpali ponoć inspiracje z łodzi Wikingów oraz aut rodem z torów wyścigowych. Ile w tym prawdy - wolę nie wnikać. Sporym zaskoczeniem jest na pewno system otwierania drzwi - dobrze widać to na filmie.

Auto ma być superbezpieczne dla pasażerów, dużą uwagę poświęcono również bezpieczeństwu pieszych. S60 ma być wyposażone w wyświetlacz Head Up Display, nowoczesną kontrolę trakcji, radarową kontrolę odległości od poprzedzającego pojazdu a przy okazji wydzielać tylko 119 gramów CO2 na każdy kilometr, dzięki wysokowydajnemu silnikowi. Ma on mieć 1,6 litra pojemności, generować moc 180 KM i spalać zaledwie około 5 litrów benzyny na 100 km. Jak będzie? Zobaczymy już w przyszłym roku.